Continental eHorizon uygulaması geliştiriliyor

0
1340

Dünyanın en büyük uluslararası lastik ve orijinal donanım tedarikçilerinden Continental, swarm connectivity işlevini tüm taşıt türleri için kullanılabilir hale getirerek Continental eHorizon uygulamasını daha da geliştiriyor. Böylece araç kameralarından gelen güncel bilgilerle haritalar güncelleniyor ve sürücüye ya da doğrudan taşıta mesaj olarak gönderiliyor.

Continental, sürü bağlantısı (swarm connectivity) fişlevini tüm taşıtlara açarak, eHorizon uygulamasını daha da geliştiriyor. Kameranın topladığı değerli verilerin tüm taşıt sürücüleri tarafından kullanılabilmesi için kameraya kitle kaynağı denen bir işlev ekleyerek bu işlevle saptanan nesnelerle ilgili bilgilerin eHorizon’a gönderilmesine, burada veri yönetimi ve bulutla iletişim sağlanmasına olanak tanıyor.

Continental Akıllı Taşımacılık Sistemleri Başkan Yardımcısı Jürgen Schweiger, yeni işlev ile ilgili yaptığı açıklamada “Kitle kaynağı işlevinin bir sürücü destek kamerasına bütünleştirilmesi, mimaride önemli bir değişikliğe gerek kalmadan taşıtı duyarga ağının bir parçası yapıyor. Bu ağ, ilgili güzergah ve trafik bilgisini her koldan toplayıp, yoldaki diğer sürücülere iletiyor. Bu, müşteri kanadında geliştirme çabalarını en aza indirirken, trafiği de akıllı yapıyor.” dedi.

Bu işlev sürücülere sürekli güncellenen harita verisi ve buna ek olarak, geçici hız sınırları, inşaat alanları gibi diğer durumlarda yerleşke bilgisi veren iletilerle birçok yönde yarar sağlıyor.

eHorizon: Birimiz hepimiz hepimiz birimiz için

eHorizon yazılımı, bilgi indirip yüklemek için bir ağ geçidi veri yöneticisi olmanın yanı sıra taşıtta üretilen ham veri (ör: “Dikkat! Hız sınırı 50 mil!) ile diğer taşıtlardan gelen aynı tip verilerin işlenmesi arasında bir ara yüz görevi görüyor.

Bu ilke, taşıtları bir duyarga ağının parçası yapmak için kullanıldığında sürüş anında daha isabetli kararlar verilmesine de yardımcı oluyor. Hatta bazı trafik koşullarında net bir görüş açısı olmayan taşıtlar bile, buluttan gelen veriyi işleyerek fren yapabiliyor. Taşıt işlevlerini önceden uygun hale getirmek için her fırsatta tahmine dayalı önlemler almak Continental eHorizon‘un kalbini oluşturuyor. Schweiger, konuyla ilgili olarak “Kitle kaynağı ile ilgili olarak eHorizon, birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için deyişinde özetlendiği gibi, sürüşü yeni bir dayanışma seviyesine taşıyan iki yönlü bir arayüzdür.” şeklinde konuştu.

Continental eHorizon Eylül’de IAA Frankfurt Otomotiv Fuarı’nda tanıtılacak

Yakında çok daha güçlü beşinci Continental kamera nesli MFC 500 üretime geçtiğinde, güzergâh üzerindeki önemli noktaları saptamak ve ayrıntılı bir yol veri tabanı oluşturmak da olanaklı olacak. Tahmine dayalı enerji yönetimi stratejileriyle sürüş daha da güvenli ve verimli hale gelecek. Bu, taşıt sürücüsüne güzergâh boyunca yeni destek hizmetlerini kapsayabilecek yepyeni bir bilgi kalitesi seviyesi sunuyor. Bu ikinci yol veri tabanı yapılandırma seviyesinin 2021 yılından itibaren seri üretime hazır olması öngörülüyor. Continental eHorizon, eylül ayında Frankfurt/Main kentinde düzenlenecek olan IAA Frankfurt Otomotiv Fuarı’nda (salon 5.1, stand A07/A08) görücüye çıkacak.

Continental, sürüş bağlantısı (swarm connectivity) işlevini tüm taşıtlara açarak, eHorizon uygulamasını daha da geliştiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz