ZF, kent trafiğine yeni yöntemler kazandırıyor

3
843
ZF_Autonomous_Ride-Hailing_02
CES 2019'da ZF teknolojisi sergileyen Robot-Taksi özerk sürüş hakkında fikir verdi.

Yeni kentiçi hareketlilik tercihleri, özerk (otonom) sürüşün gelişmesindeki en büyük etkenlerden biri. Paylaşımlı robot-taksi ya da robot-servis hizmeti olan özerk taksiciliğin ilk örneği sergilendi. ZF, MaaS çözümleri sunan şirketler için, kapsamlı bir sistem yeteneği sağlıyor. Bu sistemin içinde araç çevresini algılayan ve duyarga gibi çalışan kamera, radar ve LIDAR sistemleri ile ZF ProAI RoboThink yazılım ve algoritmalarının yanı sıra mekatronik kumanda ve güvenlik sistemleri de mevcut. Müşteriler, ZF’nin bu sistemleri akıllı yöntemlerle birbirine bağlama ve araçlara bütünleştirme özelliğinden faydalanabiliyor. Bu sayede, araç hizmetlerine ilaveten hareketlilik hizmetleri de sunmak isteyen müşteriler için katma değer sağlıyor.

Kullanıcılar akıllı telefonlarını ya da tabletlerini kullanarak taksi çağırabiliyorlar ve taksi onları almak için özerk manevra yapabiliyor.

ZF, CES 2019’da kent taşımacılığındaki yeni biçimlerin çalışma tarzını sergileyerek, direksiyonsuz ve pedalsız çalışan Robot-Taksi’yi tanıttı. Kullanıcılar, akıllı telefon ya da tablet kullanarak taksiyi çağırabiliyor, taksi ise özerk bir manevra yaparak yolcuları alıp gitmek istedikleri yere kadar götürüyor.

ZF, CES 2019’da teknolojisinin nasıl yeni kentiçi hareketlilik şekilleri sağladığını göstermek için direksiyon simidi ve pedallar bulunmayan bir robot-taksi tanıttı.

ZF İleri Mühendislik Sorumlusu ve ZF Zukunft Ventures GmbH Genel Müdürü Torsten Gollewski, Robot-Taksi’yi “Şehir merkezlerinde insan ve eşya taşımacılığı gittikçe arttığı için, otomasyon, elektrifikasyon ve ağ iletişimi de daha kritik etkenler haline geliyor. ZF, kapsamlı sistem yetkinliğimiz sayesinde yeni nesil trafiği mümkün kılarak ona şekil veriyor.” sözleriyle tanıttı.

Torsten Gollewski,Esnek ve modüler sistem çözümlerimiz yalnızca geleneksel otomobil imalatçıları için değil, hareketlilik pazarına giren yeni şirketler için de cazip imkanlar sunuyor.” diyerek ekleme yaptı.

Ağ sistemleri araçları buluta bağlıyor.

Araçlar ağa bağlı sistemlerle buluta bağlanıyor

ZF, Robot-Taksi sunumuyla, robot taşıtların ve benzer hizmetlerin geliştirilmesinde ihtiyaç duyulan çözümlerin mümkün olduğunu gösteriyor. ZF duyarga yelpazesi, şirketin “gör, düşün, uygula” felsefesine uygun olarak, demo aracın çevresini tam olarak tespit etmesini sağlıyor. Özerk sürüşte yüksek performans sağlayan gelişmiş bilgisayar sistemi ZF ProAI RoboThink, yüksek miktarda duyarga verisi işleyerek, bu verileri anlamlı bir tabloya dönüştürecek ve araç için doğru komutları verecek şekilde tasarlandı. Ardından bu komutlar; şasi, çekiş, direksiyon sistemi, fren ya da yolcu güvenlik sistemleri gibi araç hareket kontrolü ve geliştirilmiş güvenlik sağlayan ZF sistemleri tarafından uygulanıyor.

Robot-taksi ile ZF, robot araçların ve buna bağlı hizmetlerin gelişimi için gerekli çözümleri sağlayabileceğini gösterdi.

ZF ayrıca hareketlilik hizmetlerine yönelik bulut tabanlı platformu ile akıllı mekanik sistemleri üzerine de yoğun çalışmalar yürütüyor. Her türlü tedarikçinin, taksi çağırma, yenilikçi teslimat hizmetleri ve filo yönetimi gibi kendi işlevlerini bütünleştirmesi de mümkün olacak. Araç yazılımı bulut sistemi üzerinden güncellenebiliyor.

CES demo aracında bulunan ZF ve Faurecia’nın geliştirdiği Trendsetting Cockpit, gelişimin nereye doğru gittiğini gösteriyor.

Direksiyonsuz ya da pedalsız sürücü kabini

Sürücü işyeri verimliliğini artırmada, tam otomatik teslimat kamyonları ve Robot-Taksi’ler gibi yeni kavramlara yönelik talepler söz konusu. CES demo aracına kurulan ve ZFFaurecia işbirliğiyle geliştirilen Trendsetting Cockpit, çalışmaların nereye yol aldığını gösteriyor. Direksiyon ve pedallar olmadan manevra yapmanın mümkün olduğu sürücü bölümü üç adet ekranla donatılıyor. Ayrıca sürücüler de istedikleri yere oturabiliyor. Böylece; daha fazla esneklik, hareket özgürlüğü ve iç mekan kullanımında yeni seçenekler sunuluyor.

Dağıtımcılar ya da yolcular nereye oturacaklarını özgür bir şekilde seçebiliyorlar.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here