BYD, 50 bininci elektrikli kentiçi otobüsünü üretti

0
460
BYD'nin 50 bininci elektrikli kentiçi otobüsünün Hangzhou fabrikasında hattan çıkışı. BYD'nin tamamen elektrikli kentiçi otobüsleri dünyanın yeşil taşımacılık devrimini vurguluyor.

Yeni enerji teknolojisi şirketi BYD, 18 Ocak tarihinde, üretime başlamasından dokuz yıl sonra, 50 bininci tamamen elektrikli kentiçi otobüsünü ürettiğini açıkladı. Bu önemli kilometre taşını 12 metrelik tamamen elektrikli kentiçi otobüsü K9UB’nin BYD’nin Hangzhou’daki test merkezinden İspanya’ya doğru yola çıkması takip edecek.

Dünyanın en geniş elektrikli otobüs yelpazesine sahip olan BYD’nin dünya çapında yaklaşık 300 kentte otobüsleri kullanılıyor. İspanya’ya ihraç edilen yepyeni tasarımlı tamamen elektrikli kentiçi otobüsü K9UB, 80 yolcu sığasına sahip. İspanya’nın en büyük 12 metrelik tamamen elektrikli kentiçi otobüsü, bahar aylarında İspanya’nın güneybatısındaki Badajoz kentinde yerel işletmeci TUBASA tarafından hizmete sokulacak.

BYD, İspanya elektrikli otobüs pazarına 2017 yılında girdi ve aralarında Valencia, Saint Cugat, Badalona ve  Badajoz’un da bulunduğu kentlerden sipariş almış durumda. BYD, bugüne kadar İspanya elektrikli otobüs pazarına başarılı bir şekilde giren ilk Çinli üretici.

BYD Company Limited Başkanı Wang Chuanfu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu önemli rekor, BYD ürünlerinin pazardaki bilinirliliğinin ve  duyulan güvenin bir göstergesi. BYD; son derece yüksek ürün kalitesi, eksiksiz tedarik zinciri ve ürün çözümlerinin yanı sıra aküler, motorlar ve elektronik kontroller gibi alanlardaki öncü teknolojileri ile tamamen elektrikli kentiçi otobüs pazarında ‘Altın Standart’ oluşturdu. Bu sadece Çin’in elektrikli taşıt endüstrisi için değil tüm dünyanınki için önemli.

2010 yılında Changsha’da ilk tamamen elektrikli kentiçi otobüsü K9’un üretilmesinden beri BYD, yeni enerji taşıtlarının benimsenmesini savunuyor. 2010 yılında çevre kirliliğini azaltmak amacıyla BYD, “Toplu Taşımanın Elektrikli Hale Getirilmesi” stratejisini ortaya koydu. 2011 yılında Shenzhen’de 26’ncı Üniversite Yaz Oyunları’nın düzenlenmesi bir dönüm noktası oldu ve 200 adet BYD K9 tamamen elektrikli kentiçi otobüsü kentte hizmete girdi. Bu sayede BYD, yeni enerji otobüslerini dünyada ticarileştiren ilk şirket oldu.

Bugün BYD’nin tamamen elektrikli kentiçi otobüsleri sadece Çin’in Pekin, Guangzhou, Shenzhen, Tianjin, Hangzhou, Nanjing, Changsha ve Xian gibi büyük kentlerinde değil, ülkenin orta ve küçük birçok kentinde kullanılıyor. Buna ek olarak BYD, 2013 yılında Amsterdam Schiphol havalimanına ilk 35 elektrikli otobüsü ihraç etmesinden bu yana tamamen elektrikli kentiçi otobüsleri için uluslararası müşteri yelpazesini giderek genişletiyor. Bunlar arasında Transport for London, Los Angeles Public Transport Co., Sydney Havalimanı, Stanford Üniversitesi ve Facebook yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here