Schaeffler merkez laboratuvarının temellerini attı

0
240
Schaeffler_Merkez-Laboratuvari-temel-atma
Schaeffler, şirketin ana uzmanlıklarını ve kilit teknolojilerini tek bir çatı altında toplayacak merkez laboratuvarının temellerini attı. Değeri milyonları bulan yatırımın şirketin geleceğine güç katacağı öngörülüyor. Yeşil bina olarak tasarlanan ve sürdürülebilirlik standartlarında devrim niteliğinde değişimler yaratması hedeflenen teknoloji harikası bina, 17 bin metrekareyi aşkın toplam alan üzerinde 360 kişinin çalışacağı 15 laboratuvardan oluşacak.

Otomotiv ve endüstri sektörlerinin küresel çapta lider tedarikçilerinden Schaeffler, Herzogenaurach kampüsünde inşa edeceği, teknoloji harikası merkezi laboratuvarının temellerini attı. Yatırım maliyeti 80 milyon Euro’yu bulan bina, Schaeffler’in 2025 yol haritasının da temelini oluşturuyor. Zorlayıcı şartlara rağmen geleceğe yatırım yapmayı sürdüren şirket, 2023 yılında tamamlamayı hedeflediği laboratuvar binasında 2024 yılı başında işbaşı yapmayı planlıyor. “Merkez laboratuvar, Schaeffler’in rekabet gücünün ve başarısının gelecekte de sürdürülmesinde kritik öneme sahip” diyen Schaeffler AG CEO’su Klaus Rosenfeld, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni binada araştırma ve geliştirme dallarında ana uzmanlıklarını ve kilit teknolojilerini tek bir çatı altında toplayan Schaeffler, Herzogenaurach’ın da Schaeffler Group merkezi olarak mevcut konumunu güçlendirecek. Merkez laboratuvarı ekonomik değer yaratan bir noktada kuracak olmamız, stratejik rotamıza devam etmek istediğimizin de ifadesi.”   

Schaeffler, merkez laboratuvarın yanı sıra hidrojen teknolojileri yetkinlik merkezi için de Herzogenaurach’ı tercih etti. Otomotiv ve endüstri tedarikçisi; yakın tarihte de Franconia’nın Höchstadt an der Aisch şehrinde tamamen otomatik ve dijital bir alet üretim merkezi açmıştı. Schaeffler, aynı zamanda, Otomotiv Teknolojileri bölümünün merkezi Bühl’de de e-mobiliteye yönelik dünya standartlarında bir üretim tesisi kuruyor.

Merkez laboratuvar, geleceğin teknolojisine yön verecek

Herzogenaurach’ta farklı disiplinleri bir araya getirecek merkez laboratuvar kompleksi, 17 bin metrekareyi aşkın toplam alan üzerinde 360 kişinin çalışacağı 15 laboratuvardan oluşacak. Schaeffler AG Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Uwe Wagner, “Schaeffler her zaman inovasyon ve ürün geliştirme alanlarında en üstün performansı sergiliyor. Merkezlaboratuvarda geliştireceğimiz çözümlerle uzun vadede uzmanlığımızı güçlendirecek, otomotiv ve endüstri sektörlerinde ilerlemeye yön vereceğiz. Schaeffler, ürün geliştirme süreçlerinde sağlanacak sinerjiyle e-mobilite, hidrojen ve yenilenebilir enerji alanlarında geleceğin teknolojilerini şekillendirecek, piyasaya daha hızlı ürün çözümleri sunabilecek.” dedi.

Yeni merkez laboratuvar; ölçüm, test ve kalibrasyon sistemleri, malzeme, kimya, kaplama ve nanoteknolojiler ve çalışma ömrü ile sistem güvenilirliğinin iyileştirilmesi gibi temel alanlar dahil şirketin araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ilişkin geniş bir çerçeveyi kapsayacak. Asıl odak noktası ise malzeme, kimya, kaplama ve nanoteknoloji ile bunlarla birlikte ilerleyecek yüksek çözünürlüklü ölçüm teknolojileri (metroloji, kimya, fizik, elektronik ve analiz) üzerine olacak.

Kurumsal Araştırma ve Yenilik ile Kurumsal Yetkinlik Merkezi, Merkezi Teknolojiler Başkanı Mühendis Prof. Dr. Tim Hosenfeldt, “Merkez laboratuvar; analiz yöntemleri ve uzmanlıkları kapsayan bir dizi eşsiz servisi bir araya getirerek, yenilik gücümüze güç, hızımıza hız katacak. Yüksek çözünürlüklü analitik ve ölçüm teknolojileriyle ihtiyaca özel malzeme tasarımı gibi imkânlar sunacak olan bina, laboratuvar standartlarında yeni bir sayfa açacak.” şeklinde bilgi verdi.

En güncel sürdürülebilirlik standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanan merkez laboratuvar, Alman Sürdürülebilir Binalar Konseyi DGNB’nin Altın Standardına uygun yeşil bir bina olarak işletilecek. Schaeffler, yeni kompleksini dış müşterilere de açmayı hedefliyor. Şirket, bunun için dijitalleşme ve yapay zekâ kullanımına odaklanan bir laboratuvar ve sunum alanı oluşturmayı planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz