Brisa’nın desteklediği İTÜ ekibi Türkiye’yi temsil ediyor

0
1489
Renault Trucks

Bridgestone’un temiz enerji ve sürdürülebilirlik alanındaki görüşünün bir yansıması olarak 2013 yılından bu yana desteklediği Bridgestone World Solar Challenge, bu yıl 8 – 15 Ekim tarihleri arasında  6 ülkeden 11 takımın katılımıyla gerçekleşiyor. 30 yıldır gerçekleştirilen uluslararası yarışlarda, 2’nci ve 3’üncü sınıf mühendislik öğrencilerinin geliştirdiği ve sadece güneş enerjisi ile çalışan araçlar mücadele ediyor. Takımların Bridgestone’un çevreci lastiği Ecopia Ologic ile katılacağı yarışlarda, Brisa da İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Araçları Ekibi (İTÜ GAE) takımını destekleyerek Türkiye’nin yarışlarda yanında yer alıyor.

Bridgestone, 30 yıldır gerçekleştirilen ve mühendislik öğrencileri tarafından geliştirilen güneş enerjili araçların yarıştığı World Solar Challenge’ı isim sponsoru olarak destekliyor. İki yılda bir Avustralya’da düzenlenen yarışlara her yıl farklı ülkelerden takımlar katılıyor. Bridgestone Ecopia Ologic lastiklerinin kullanıldığı bu yılki yarışlarda, Brisa da İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu ve Türkiye’den katılan tek takım olan İTÜ GAE takımının destekçisi oldu.

Brıdgestone World Solar Challenge, 30’uncu yılını kutluyor

Bridgestone World Solar Challenge, dünyanın önde gelen güneş enerjili araç etkinliklerinden biri ve 2017’de 30’uncu yıl dönümünü kutluyor. Yarışlar, Avustralya kıtasında 3 bin kilometreyi kapsıyor ve 8 – 15 Ekim 2017 tarihlerinde, “Challenger, Gezi ve Macera” sınıflarında gerçekleştiriliyor. Avustralya’nın en kuzey noktası olan Darwin’den başlayan yarışta takımlar, 3021 km’yi aşarak Adelaide’e ilk varan olmak için mücadele ediyor. Üç kategoride yapılacak yarışlarda takımlar; hız için tasarlanmış araçlarla ‘Challenger’, enerji verimliliği ve pratikliğini test etmek için tasarlanmış araçlarla “Gezi” ve önceki müsabakalar için geliştirilmiş araçların yarış dışı parkuru deneyimlemeleri için oluşturulan “Macera” sınıflarında mücadele ediyor.

Türkiye’den Tek Takım

Bridgestone’un destekleriyle bu yılki yarışlara Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Kanada, Türkiye ve Tayvan’dan 11 takım katılıyor. Yarışlara Türkiye’den tek katılan takım İTÜ GAE, Brisa desteği ile mücadele ediyor. İTÜ elektrik mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından 2004 yılında kurulan İTÜ GAE‘nin kurulduğu yıldan itibaren yedi güneş enerjili araç tasarlayıp, ürettiği belirtiliyor. Türkiye’de düzenlenen TÜBİTAK Formula-G Güneş Arabaları Yarışları’nda 6’sı birincilik olmak üzere, 19 ödül alan İTÜ GAE, WSC’de 2009 yılında “en iyi yeni katılımcı” ödülünü alırken, 2016 yılında gerçekleştirilen European Solar Challenge yarışlarında en hızlı tur rekorunu kırdı. 18 Eylül’de Avustralya’ya giden ekip, 8 Ekim’deki yarışlara dek, saatte 140 km hıza ulaşabilen aracı test ederek yarışa hazır hale getiriyor ve 3 bin km’lik bu parkurda Türkiye’yi temsil ediyor.

Brıdgestone Ecopıa Ologıc: Enerji Verimli Lastik Teknolojisi

Bridgestone‘un enerji verimli lastik teknolojisi “Ologic” ile tasarlanan Ecopia Ologic, güneş enerjili araçlar gibi temiz enerji ile çalışan araçlara özel geliştirildi. “Ologic” teknolojisi, ıslak koşullarda en uygun yol tutuşu sunarken, aynı zamanda sunduğu aerodinamik ile de yuvarlanma direncini azaltarak enerji ve yakıt tüketiminden tasarruf sağlıyor. Bridgestone Ecopia Ologic lastikleri, güneş enerjili araçların yanı sıra lüks dilimde üretilen elektrikli otomobillerde de orijinal ekipman olarak kullanılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz