Brisa ve E-Şarj, elektrikli araçlara çözüm sunuyor

0
1358
Brisa_E_Sarj_Isbirligi__1_
Brisa, E-Şarj işbirliği ile Otopratik mağazaları ve lastik satış noktalarında elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunmaya başladı.

Brisa, E-Şarj işbirliği ile Otopratik mağazaları ve lastik satış noktalarında elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunmaya başladı.

2022 yılına kadar Türkiye’deki elektrikli araç sayısının 56 kat artarak 140 bine, şarj istasyonu sayısının ise 35 kat artışla 14 bine ulaşacağı öngörülüyor. Alanındaönder iki şirketin yaptığı anlaşma, elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasında önemli bir kriter olan şarj istasyonu ihtiyacına çözüm sağlıyor.

Brisa, elektrikli araçlar için ulusal çapta şarj çözümleri sunan E-Şarj ile özel bir işbirliği gerçekleştirerek müşterilerine lastiğin ötesinde, kesintisiz bir yolculuk deneyimi sunmaya devam ediyor. Yapılan işbirliği ile Brisa, bayilerinin ve araçlara 360 derece servis ve bakım hizmetleri sunan Otopratik mağazalarında elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunmaya başlıyor.

Brisa_E_Sarj_Isbirligi__5_
İlk 3 şarj ünitesi ile İstanbul ve Bursa’daki mağazalarında hizmet veren Brisa, 2019 yılında bu şehirlerde yatırıma devam edecek ve aynı zamanda elektrikli araç kullanımının yoğun olduğu İzmir ve Adana gibi şehirlerde de yatırım yaparak hizmet noktalarının sayısını hızla artırmaya odaklanacak.

2022’ye kadar şarj istasyonu sayısında 35 kat artış öngörülüyor

Pazarın gelişiminde kritik öneme sahip yaygın şarj hizmeti konusunda çözüm sağlamak üzere Brisa ve E-Şarj güçlerini birleştiriyor. Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre 2018’de bir önceki yıla göre 2 milyon artışla sayısı 5,1 milyona ulaşan elektrikli araç pazarı Türkiye’de de her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. Özellikle batarya teknolojileri ve hızlı şarj istasyonlarındaki gelişim bu büyümede önemli bir rol oynuyor. Boğaziçi Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Türkiye Ulaştırma Sektöründeki Elektrikli Araçların İklim Değişikliği ve Elektrik Talebi Etkileri Projeksiyonu başlıklı araştırma raporuna göre 2022 yılına kadar ülkemizdeki elektrikli araç sayısının 56 kat artarak 140 bine, şarj istasyonu sayısının ise 35 kat artışla 14 bine ulaşacağını öngörülüyor.

 “Elektrikli araçlar için başlattığımız şarj hizmetimizi Türkiye’nin dört bir noktasında yaygınlaştırmayı hedefliyoruz

İlk 3 şarj ünitesi ile İstanbul ve Bursa’daki mağazalarında hizmet veren Brisa, 2019 yılında bu şehirlerde yatırıma devam edecek ve aynı zamanda elektrikli araç kullanımının yoğun olduğu İzmir ve Adana gibi şehirlerde de yatırım yaparak hizmet noktalarının sayısını hızla artırmaya odaklanacak.

Şirket ayrıca hızlı araç ve servis bakımı konusunda uzman mağaza zinciri Otopratik’lerde elektrikli araçlara özel elektrik/elektronik aksam hizmetlerinin eklenmesi için de çalışmalara başladığını duyurdu. Bu doğrultuda Brisalı yetkin mekanik ve elektrik teknisyenleri son teknoloji ekipmanlar ile elektrikli araçların ihtiyaçlarına çözüm sunuyor.

Brisa_E_Sarj_Isbirligi__6_
Eşarj Genel Müdürü Cem Bahar ve Brisa Bilgi Teknolojileri Direktörü (CIO) Tekin Gülşen

Türkiye otomotiv endüstrisine ve araç kullanıcılarına sundukları değeri bu işbirliği ile derinleştirdiklerini ifade eden Brisa Bilgi Teknolojileri Direktörü (CIO) Tekin Gülşen, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de elektrikli araçlara gösterilen ilgi hızla artıyor. Pazardaki bu talebe uygun bir gelişimin sağlanabilmesi için endüstrinin öncülerinden biri olarak gerekli ürün geliştirme yatırımlarını uzun yıllardır gerçekleştiriyoruz. Diğer yandan da pazarın gelişimini ve elektrikli araç kullanımını artıracak en büyük ihtiyaçlardan birinin şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması olduğunu biliyoruz. Bu alanda öncülüğü üstlenerek E-şarj ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği büyük önem taşıyor. Yolculuğun geleceğini temsil eden elektrikli araçlar için başlattığımız şarj hizmetimizi tüm Otopratik mağazalarımıza ve Türkiye’nin otomotiv sektöründeki en kuvvetli bayi ağımıza taşıyarak yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Tüm bu çalışmalarımızla müşterilerimize lastiğin ötesinde, kesintisiz bir yolculuk deneyimi sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Elektrikli araçların şarj pazarında 10 yılı aşkın süredir piyasa önderi ve yön verici aktörü olarak faaliyet gösteriyoruz

2008 yılında kurulan ve büyük bir hızla gelişmekte olan elektrikli araçlar sektöründe önder konumuyla mobilite kavramını değiştiren E-Şarj adına görüş bildiren Genel Müdür Cem Bahar ise “Eşarj, büyük bir hızla gelişmekte olan elektrikli araçlar sektöründe mobilite kavramını değiştirmek için kuruldu. Türkiye’nin de sahip olduğu yetkinlikler ile yeni teknoloji üreten sektörlerde dünya ile aynı noktada, hatta rekabeti sürükleyen bir seviyeye gelmesi büyük önem taşıyor. Biz de hem yazılım hem de teknolojik altyapımızla sadece ülkemiz için değil, bölgesel bir güç olmayı hedefliyoruz.

Brisa_E_Sarj_Isbirligi__4_
Ortalama şarj süreleri araçların kabul ettiği güce göre değişiklik göstermekle birlikte, Tesla ve Renault Zoe araçlar için yaklaşık 35-40 dakikada 100 km menzil alınabiliyor veya 1 saatte yüzde 50 (170 km) şarj gerçekleştirilebiliyor.

Eşarj istasyonu sayısı 2020 yılında 500 adede çıkacak

Türkiye’nin en geniş ve hızlı elektrikli araç şarj istasyonu ağının işletmecisi konumunda olan Eşarj, şu ana kadar 5 milyon dakikanın üzerinde şarj işlemi gerçekleştirdi. Şirket, geniş ürün ağı ile her amaca uygun şarj çözümlerini müşterilerine sunarak, kullanıcıların elektrikli araçlarla ilgili daha iyi bir deneyim yaşamalarına imkan sağlıyor. Şu anda Türkiye’de elektrikli araç sunan tüm markaların iş ortağı konumunda bulunan tek şirket olan Eşarj, bu sayede elektrikli araç sahiplerine ilk andan itibaren hizmet sunabiliyor.

Eşarj Genel Müdürü Cem Bahar, ayrıca “Bir start-up olarak kurulan Eşarj artık çoğunluk hissesi Türkiye’nin önder enerji şirketi Enerjisa Enerji’ye ait bir yapıda geleceğe daha güçlü bir şekilde ilerliyor. Enerjisa’nın da bizlere kattığı vizyon ve destekle ülkemizde bu konuda önder oyuncu olarak kalmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

E-Şarj işbirliğiyle Brisa noktalarındaki şarj istasyonları hızlı ve güvenilir hizmet sunuyor. Ortalama şarj süreleri araçların kabul ettiği güce göre değişiklik göstermekle birlikte, Tesla ve Renault Zoe araçlar için yaklaşık 35-40 dakikada 100 km menzil alınabiliyor veya 1 saatte yüzde 50 (170 km) şarj gerçekleştirilebiliyor.

Brisa, şu anda İstanbul’da Beyoğlu Dolapdere’de bulunan Otopratik Arıcıoğlu, Bursa’da bulunan Otopratik Grup Oto noktaları, İstanbul’da Seyrantepe’de Birlas mağazalarında elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here