Bozankaya, 9. Enerji Verimliliği Forumu’nda SILEO’yu sergiledi

0
2473

Bozankaya, Türkiye’de ürettiği yüzde 100 elektrikli otobüsü SILEO’yu dokuzuncusu düzenlenen Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda sergiledi.

Türkiye’de dokuzuncu kez düzenlenen ve konusunda uzman isimlerin konuşmacı olarak katılımda bulunduğu Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, 29-30 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Forumda Bozankaya markasından Ar-Ge Merkezi ve Teknoloji Müdürü Dursun Çiçek, “En İyi Uygulamalar” kategorisinde “Toplu Taşımada Yeni Yaklaşım” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Bozankaya Ar-Ge Merkezi ve Teknoloji Müdürü Dursun Çiçek, enerji odaklı araç kavramı başlığı altında yerli olarak üretilen Türkiye’nin ilk 10, 12, 18 ve 25 metrelik elektrikli otobüsleri başta olmak üzere bu araçların bataryaları, araç menzilleri, yüksek verimlilikleri, verimli modüler şarj sistemleri, rejeneratif ilkesi, elektrikli otobüs tahrikleri, “The SCL” batarya sistemleri, elektrikli otobüslerin ekonomisi ve çevreci özellikleri hakkında bilgi verdi.

Panelin en dikkat çeken konuşmalarından birini yapan Çiçek, “Elektrikli otobüsler konusunda bir Türk markası olarak tarih yazıyoruz. Türkiye’deki Ar-Ge merkezimizde 100’e yakın çalışanımız var ve projelerimizi hızlı şekilde hayata geçirebiliyoruz. Bu rakamlar sonucunda gururla diyebiliriz ki son iki yılda Ar-Ge’ye yatırımımız ile Volkswagen (yüzde 6.4) ve BMW’nin (yüzde 6) dahi üzerinde yer alıyoruz. Ürettiğimiz araçlarda akıllı batarya sistemleri kullanıyoruz. SILEO elektrikli otobüslerimiz 4 saatlik bir şarj ile 400 km menzil yapabiliyor. Araçlarımız aynı zamanda yokuş aşağı giderken elde edilen fren enerjisini rejeneratif enerji yöntemiyle depolayarak bu menzili uzatabiliyor.” şeklinde konuştu. Hem çevreci hem de ekonomik işletim maliyetleriyle belediyelerin toplu taşıma sorunlarına çözüm üreten Bozankaya, aynı zamanda fuar alanında 10.7 m’lik yüzde 100 elektrikli otobüsü SILEO’yu da sergiledi. Forumun açılış konuşmasını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, SILEO otobüsü de yakından inceledi.

Forumun açılış konuşmasını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, SILEO otobüsü de yakından inceledi.

SILEO

Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda sergilenen ve Bozankaya tarafından üretilen çevre dostu, sessiz ve sıfır yayımlı yeni nesil SILEO otobüsler, yüzde 100 elektrikli 10, 12, 18 ve 25 metre uzunluğunda modellere sahip. 4 saatlik bir şarjla 400 km mesafeyi kat edebilen yeni nesil SILEO, içten yanmalı motor yerine dingil üzeri elektrikli motor kullanılması sayesinde geniş ve ferah bir iç hacim yaratırken aracın yolcu taşıma kapasitesi 25 m modelinde 232 yolcuya kadar çıkabiliyor.

Bozankaya, 2014 yılında ilk defa ürettiği birinci nesil yüzde 100 elektrikli otobüsüne oranla ağırlığı artırmadan araç iskeletinde farklı materyallerin de kullanıldığı ve elektrik, elektronik sistemlerinin verimi artırılmış, yeni nesil SILEO’da daha modern çizgiler kullanıyor. Yeni SILEO’ nun tüm Ar-Ge çalışmaları Bozankaya Ar-Ge Merkezi’nde yüzde 100 yerli sermaye ve Türk mühendislerin çalışmalarıyla gerçekleştirildi. Hızlı yolcu indirme ve bindirme olanağı sağlayan yüzde 100 alçak tabanıyla yeni SILEO, şehiriçi ulaşımda sıfır yayım ile çevre dostu bölgeler oluşturulmasına yardımcı olacak. Yeni nesil SILEO yüzde 75’e kadar fren enerjisini geri dönüştürebiliyor ve bu sayede sürüş mesafesini de büyük ölçüde artırabiliyor. Bir jeneratör görevi de gören çekiş motoru, frenleme enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüyor ve sürüş esnasında bataryayı dinamik olarak şarj ediyor. Tüm yol koşulları dikkate alındığında yeni SILEO ortalama 0.8 kWh/km’den başlayan tüketim değerleri sergiliyor. Yolculuk esnasında ileri teknoloji elektrikli motorları sayesinde yeni SILEO’da rahatsız edici hiçbir motor gürültüsü bulunmuyor.

Bozankaya Ar-Ge Merkezi ve Teknoloji Müdürü Dursun Çiçek, “En İyi Uygulamalar” kategorisinde “Toplu Taşımada Yeni Yaklaşım” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz