Alstom Türkiye ve İTÜ teknik işbirliği

0
1429

Alstom Türkiye ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Türkiye’de eğitim alanında işbirliği geliştirmek amacıyla teknik işbirliği protokolü imzaladı. Anlaşma, 3 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Alstom Türkiye Genel Müdürü Arban Çitak ve Alstom Grup Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Sistem ve Altyapı Başkan Yardımcısı Mama Sougoufara nezdinde imzalandı. Anlaşmanın süresi, uzatılabilir olmak üzere beş yıl.

Ortaklık, İTÜ mühendislik öğrencilerinin ve Alstom’da işe başlayanların “Demiryolu Mühendisliği” alanında eğitimine odaklı. Alstom’da işe başlayanlar, Alstom ve İTÜ eğitmenlerinden eğitim alacak, böylelikle hat işleri ve güç temini gibi alt sistemlerde uzman sayısı artırılacak. Bu bağlamda ilk “Demiryolu Mühendisliği” eğitimi, 26-30 Mart tarihleri arasında düzenlendi. Ortaklık kapsamında Alstom uzmanları ise İTÜ mühendislik öğrencilerine demiryolu sektörünü tanıtacak ve Alstom’un dünya çapındaki deneyimleri ve önemli proje referansları hakkında bilgi verecek. Bu işbirliği, iki taraf arasında düzenlenecek seminerler, atölyeler, konferanslar, sempozyumlar, kongreler, toplantılar, tanıtım etkinlikleri gibi ortak faaliyetleri de kapsayacak.

Alstom Türkiye Genel Müdürü Arban Çitak, “Bu ortaklık, genç ve yetenekli İTÜ mühendislerini sektörün bir parçası olmaya teşvik ederek, Türkiye’de demiryolu sektöründe farkındalığı ve vasıflı işgücünü artırmaya, alanlarında uzman ve kalifiye Türk Alstom mühendisleri ile sektöre değer katmaya yardımcı olacak.” dedi.

Elektrik Elektronik Fakültesi Raylı Sistemler Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez, Elektrik Elektronik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Şeker, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Alstom Türkiye Genel Müdürü Arban Çitak, Alstom Grup Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Sistem ve Altyapı Başkan Mama Sougoufara, Alstom Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü ve MEA Bölge Eğitim Müdürü Burcu Efendi (sağdan sola)

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ise “İTÜ, kuruluşundan bugüne ulaşım sistemleri ve çözümleri konusunda çalışarak, alanda en ayrıcalıklı birikime sahip akademik kurum olmuştur. Bu birikim üniversitemizin geleceğini şekillendirmede de yol göstericidir. Tematik ve hibrit çalışmalar ekseninde akademik gelişim hedeflenmekte, her ikisi için de ulaşım öncelikli alanlar arasında kabul edilmektedir. Bu doğrultuda hem uzmanlaşmış işgücünün yetiştirilmesi sağlanmakta hem de yenilikçi çözümler ile sektöre yön veren adımlar atılmaktadır. Ulaşım sektörünün farklı katmanlarında ve kademelerinde İTÜ’nün üstlendiği öncü görev, seçkin proje ortaklarının deneyimi ile gelişmekte; ülkemize toplumsal yaşamda konforu artıran ve teknolojik üstünlük sağlayan çalışmalar olarak geri dönmektedir.” dedi.

Alstom, Türkiye’de yaklaşık 60 yıldır faaliyet gösteriyor. İstanbul ofisi, hem Ortadoğu ve Afrika bölgesi için bölgesel genel merkez hem de sinyalizasyon ve sistem projeleri için bölge merkezi görevi görüyor. Dolayısıyla, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki sinyalizasyon ve sistem projelerine ilişkin tüm ihale, proje yönetimi, tasarım, satınalma, mühendislik, bakım hizmetleri İstanbul’dan yürütülüyor. Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi genelindeki mevcut Alstom projelerine yetenek sağlanan ana platform konumunda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz