Bosch’tan elektrikli hafif ticari taşıtlara yönelik yeni bir çözüm

1
1096
Renault Trucks

Bosch, hafif ticari taşıtlara yönelik yeni eCityTruck güç aktarma mekanizması kavramıyla elektrikli motor ve güç elektroniği gibi birden fazla parçayı tek birimde bir araya getiriyor. Bu çözüm, güç aktarma mekanizmalarını daha ekonomik ve verimli hale getiriyor.

Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Heyn, “Bosch’un ticari taşıtlara yönelik elektrikli güç aktarma mekanizmaları, şehiriçi teslimat trafiğini değiştirme potansiyeline sahip.” dedi.

Online alışveriş sayesinde sadece iki tıklamayla bir ürünü sipariş edebiliyoruz ve aynı gün içinde ürünü kapımızda teslim alabiliyoruz. Son dönemde online alışverişteki artıştan dolayı büyük şehirlerdeki teslimat trafiği de sınırlarını zorluyor. Kamyonetler ve ağır kamyonlar şehir merkezlerinde sıkışık trafikte ilerlemeye çalışıyor ve yükleme alanlarının eksikliği genellikle çift sıra park yapmalarına neden oluyor. Bunların sonucunda tıkalı yollar, gürültü ve yayımlar ortaya çıkıyor. Trafik sıkışıklığından etkilenen sadece teslimat hizmetleri değil; satıcılar ve kamyonetlerle müşteri teslimatlarını gerçekleştiren diğer küçük şirketler de bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve servis tedarikçilerinden biri olan Bosch, yeni çözümüyle hafif ticari taşıtlara yönelik elektrikli güç aktarma mekanizmalarını daha ekonomik ve verimli hale getiriyor. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Markus Heyn, “Şehirlerde ürün tedarikine ayak uydurabilmek için teslimat trafiğini etraflıca düşünmek gerekiyor.” derken, Bosch, yeni çözümünü barındıran ilk araçların 2019 yılında sunulmaya başlanacağını açıkladı.

Sessiz teslimatlar

Bosch, teslimat araçlarının büyük çoğunluğuna uyan bir elektrikli güç aktarma mekanizması sunarak, şimdi bir adım daha ileri gidiyor. Bu elektrohareketlilik çözümünün ardında, elektrikli kamyonetlerin dağıtım merkezlerinden alıcılara yapılacak teslimatların yönetilmesi ihtiyacı yatıyor.

Bu çözüm, sürekli fren yapmamız gereken dur-kalk tarzı trafikte de menzili artırarak enerjinin yeniden kazanılmasını sağlıyor ve araçlar daha verimli hale geliyor. Birçok teslimat güzergahı günde 80 kilometrenin altında oluyor ve bu mesafe, akünün tek bir kez şarj edilmesiyle kolaylıkla gidilebiliyor. Böylece filolar, geceleri depoda yeniden şarj edilebiliyor. Güç aktarma mekanizmaları sıfır yayıma neden olduğundan, sürüş yasakları elektrikli filoları etkilemeyecek.

Paket ve kurye hizmetlerinin doğal kaynakları tüketmeden teslimatları konusunda tüketiciler de oldukça istekli. Almanların yüzde 61’ine göre, bir online satıcının teslimatları elektrikli taşıtlarla yapması, tercih konusunda önemli bir kriter (kaynak: PwC). Bir başka avantaj ise elektrikli taşıtların daha az gürültüye neden olması. Bu da insanların teslimatları akşamın geç saatlerinde de kabul etme isteğini artırıyor. Bu durum, yoğun saatlerdeki trafiği rahatlatabilir ve daha esnek teslimat saatleri sağlayabilir. Dr. Heyn, “Bosch, e-hareketliliği gerçekten anlamlı olan bir alanda, şehiriçi teslimatlarda sağlıyor.” derken, Alman Posta İdaresi Deutsche Post, Bosch‘un sürüş sistemini kullanan StreetScooter ile şehiriçi teslimatlarda değişime başladı bile.

Kitle pazara hazır

Bosch’un eCityTruck güç aktarma mekanizmasının şanzımanlı ve şanzımansız olmak üzere iki sürümü bulunuyor: Buradaki amaç, hızlıca entegre edilebilen ve otomobil üreticilerinin farklı gereksinimlerini karşılayabilen çözümler oluşturmak. Bu güç aktarma mekanizması çözümleri, ticari taşıt pazarının büyük bir bölümüne uygun hale getirerek 2 ile 7.5 ton arasındaki hafif ticari taşıtlar için ölçeklenebiliyor. Peki, nasıl? Küçük kamyonetler, Almanya’da kayıtlı tüm ticari taşıtların yaklaşık dörtte üçünü oluşturuyor ve bu taşıtların sayısı git gide artıyor (Kaynak: Shell). Dr. Heyn, “Bosch’un ticari taşıtlara yönelik elektrikli güç aktarma mekanizmaları, şehiriçi teslimat trafiğini değiştirme potansiyeline sahip. Elektrikli kamyonetleri kitle pazara hazır hale getiriyoruz.” dedi.

Yeni eCityTruck güç aktarma mekanizması kavramı ile Bosch, elektrikli motor ve güç elektroniği gibi birden fazla parçayı tek bir birimde bir araya getiriyor. Bu, güç aktarma mekanizmasını hem daha verimli hem de daha ekonomik bir hale getirerek parçaların daha ekonomik olmasını sağlıyor. Kolaylıkla entegre edilen çözüm sayesinde müşteriler, artık yeni bileşenlerin geliştirilmesine yönelik zaman alıcı işlemlerle uğraşmıyor. Hem köklü hem de yeni oyuncular olmak üzere otomobil üreticileri için bir başka avantajı ise Bosch çözümünün taşıtların pazara sunulmasını hızlandırması.

Bosch, taşıt geliştirme sürelerini önemli ölçüde kısaltan e-dingil ile binek otomobiller için hepsi bir arada çözüm sunuyor. Hafif ticari taşıtları da kapsayacak şekilde ürün yelpazesini genişleten Bosch, elektrifikasyon stratejileri konusunda otomobil üreticilerini desteklemeye yönelik bir başka kararlı adım daha atıyor.

Bosch’un ticari taşıtların elektrifikasyonuna ilişkin planları kamyonetlerin de ötesine geçiyor. Bosch, bir Amerikalı start-up olan Nikola Motor Company ile birlikte elektrikli sürüş menzilinin çıtasını yükselten bir güç aktarma mekanizması geliştiriyor. Bosch için teslimat trafiğine yönelik bu güç aktarma mekanizması teknolojileri, 2020 yılı sonrasında ortaya çıkacak elektrohareketlilik kitle pazarında önde gelen bir küresel konuma sahip olma yolunda ve ayrıca yayımsız, kazasız ve stressiz hareketlilik vizyonunu gerçeğe dönüştürmede bir başka dönüm noktası oluşturuyor. Bosch, geleceğin hareketliliğinin özerk (otonom), ağa bağlı ve elektrikli olacağını düşünüyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz