Bosch, Perfectly Keyless sistemi ile akıllı telefonları otomobil anahtarına dönüştürüyor

0
1479
Renault Trucks


Akıllı telefonu bir otomobil anahtarına dönüştüren Bosch, usandıran anahtar arayışına son veriyor. Bosch Otomotiv Elektronik Ürünleri Başkanı Harald Kröger, “Dijital araç erişim sistemimiz Perfectly Keyless, sürücülerin artık geleneksel otomobil anahtarları olmadan araçlarını kullanabilecekleri anlamına geliyor. Stressiz ağa bağlı hareketliliğin harika bir örneği.” dedi. Sürücüler araçlarına yaklaşırken, akıllı telefonları araç üzerindeki duyargalar tarafından algılanıyor. Kröger, “Bu algılama işlemi meydana geldiğinde, fiziksel bir anahtara ihtiyaç olmadan aracın kilidi açılıyor. Benzer bir şekilde, motoru çalıştırmak veya yolculuğun sonunda otomobili tekrar kilitlemek için anahtar gerekmiyor.” diyor. Araç sahipleri, diğer sürücülere araçlarını kullanma izni vermek için bir uygulama kullanabiliyor. İzinsiz erişime karşı korumalı güvenli bir süreçle, bulut aracılığıyla diğer akıllı telefonlara ek bir sanal anahtar gönderiliyor. Bu özellik, otomobil paylaşım hizmeti sağlayıcılarına ve araç filolarının operatörlerine erişim ve anahtarları esnek bir şekilde yönetme olanağı veriyor.

Stressiz, anahtarsız yolculuk

Perfectly Keyless, bir dijital otomobil anahtarı. Sürücülerin, bu sistemi kullanabilmesi için akıllı telefonlarına bir uygulama yüklemesi ve otomobillerini uygulamaya bağlaması gerekiyor. Bunu yaptıklarında akıllı telefon, ilgili aracın dijital kilidine uyan tek seferlik bir güvenlik anahtarı oluşturuyor. Perfectly Keyless, akıllı telefonun ne kadar uzakta olduğunu ölçmek ve güvenlik anahtarını algılamak için araç üzerindeki duyargalarla kablosuz bir bağlantı kuruyor. Sürücü ve araç arasındaki mesafe iki metreden az olduğunda otomobil kapısının kilidi açılıyor. Aracın kilidi açıldıktan hemen sonra, dikiz aynası ve koltuk konumu gibi önceden belirlenmiş olan kişisel ayarlar etkinleştiriliyor ve Perfectly Keyless akıllı telefonun araç içerisinde olduğunu tespit ederse, motoru çalıştırmak için çalıştırma-durdurma düğmesine basmak yetiyor. Sürücü yolculuğun sonunda otomobilden çıktığında, sistem akıllı telefonu sanal bir gözle takip etmeye devam ediyor. Sürücü ve telefon otomobilden iki metreden fazla uzaklaştığında, otomobil otomatik ve güvenli bir şekilde kilitleniyor. Sistem, sürücünün akıllı telefonuna bir bilgi mesajı gönderiyor.

Perfectly Keyless, bir dijital otomobil anahtarı. Sürücülerin, bu sistemi kullanabilmesi için akıllı telefonlarına bir uygulama yüklemesi ve otomobillerini uygulamaya bağlaması gerekiyor.

Kişisel anahtar yönetimi

Otomobil sahipleri, otomobillerini aile üyeleri ve arkadaşları gibi diğer kişilerin de kullanabilmesi için Perfectly Keyless sistemini kullanabiliyor. Anahtarı elden vermek yerine, anne ve babalar çocuklarına aile otomobilini kullanmasına izin vermek için uygulamayı kullanabiliyorlar. Sistem, ayrı bir kişisel güvenlik anahtarı oluşturuyor ve bulut aracılığıyla akıllı telefona gönderiyor. Böylece her bir kullanıcının ayarları kişiselleştirilebiliyor. Tüm anahtarlar birbirinden farklı oluyor. Perfectly Keyless sistemi, tüm araç filolarında kullanılabiliyor. Kullanıcılara, talep edilmesi halinde coğrafi sınırlar ve süre sınırları uygulanarak dijital olarak erişim verilebiliyor veya engellenebiliyor. Bu, otomobil kiralama şirketlerinin, otomobil paylaşım hizmeti sağlayıcılarının ve işletmeler gibi filo operatörlerinin bir uygulama ve bulutu kullanarak araç anahtarlarını dijital olarak yönetmesini sağlıyor.

Sorular ve cevaplar

Perfectly Keyless’ın işe yarayabilmesi için otomobilimde hangi donanımların bulunması gerekiyor

Otomobil üreticilerinin, araçlarına sabit özellikler olarak yakınlık duyargaları ve bir kontrol birimi eklemesi gerekiyor. Bu duyargalar, sürücünün akıllı telefonunun otomobilden ne kadar uzakta olduğunu ölçüyor. Ayrıca, sürücünün hangi yönden geldiğini kayıt altına alıyor. Kontrol birimi ise dijital güvenlik anahtarını yönetiyor ve akıllı telefonun, bulutun ve araç sistemlerinin sorunsuz bir şekilde iletişime geçmesini sağlıyor.

Kullanıcı akıllı telefonunu kaybederse ne oluyor?

Akıllı telefonun üzerinde uygulamayla birlikte kaybedilmesi durumunda, dijital anahtar çevrimiçi olarak devre dışı bırakılabiliyor. Bu, hem izin verilen kişiler hem de üçüncü şahıslar tarafından araca erişimi engelliyor. Yeni bir akıllı telefon istenildiği zaman araca tekrar bağlanabiliyor ve yeni bir benzersiz güvenlik anahtarı oluşturuluyor. Geçici bir süreliğine normal araç anahtarı da kullanılabiliyor.

Perfectly Keyless’ın piyasadaki anahtarsız giriş sistemlerinden farkı nedir?

Bugünün anahtarsız giriş sistemleri hala üzerinde çip bulunan bir fiziksel anahtar kullanıyor. Sürücülerin bu anahtarı cebinde veya el çantasında taşıması gerekiyor. İlk uygulama tabanlı dijital erişim sistemleri, otomobil anahtarlarını takip etme derdinden kurtulmak üzere paylaşım hizmetleri tarafından halihazırda kullanılıyor. Otomobile giriş veya otomobili sürüş için kullanıcılar, her yolculuk öncesinde akıllı telefon üzerinden erişim sağlıyor. Perfectly Keyless sistemiyle, kullanıcının cebinde sadece bir akıllı telefon bulunması yetiyor. Araç erişim sistemi, sürücü ve akıllı telefon yaklaşır yaklaşmaz aracın kilidini otomatik olarak açıyor. Bir anahtara, çipli karta veya akıllı telefonun dokunmatik ekranını açmaya gerek olmuyor.

Perfectly Keyless hangi mobil işletim sistemleriyle çalışıyor?

Sistemler, yaygın işletim sistemlerinden herhangi birini kullanan cihazları destekliyor.

Otomobil sahipleri, otomobillerini aile üyeleri ve arkadaşları gibi diğer kişilerin de kullanabilmesi için Perfectly Keyless sistemini kullanabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz