YTÜ Racing ekibi, Formula Student yarışında Türkiye’yi temsil etti

0
1858

Bosch Türkiye’nin 2014 yılından bu yana desteklediği Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan YTÜ Racing ekibi, Formula Student yarışında bu yıl ilk kez Almanya’nın yanı sıra Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’da da piste çıktı. Yıldız Teknik Üniversiteli yarışçılar, tüm klasmanları tamamlayarak Türkiye’yi başarıyla temsil etti.

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan YTÜ Racing Ekibi, dünyanın dört bir yanından ekiplerin katıldığı Formula Student yarışlarında sergiledikleri performansla göz doldurdu.

İlk olarak Macaristan’da piste çıkan ekip, 38 takım arasından yarışı 11’inci sırada tamamladı. Macaristan yarışlarının ardından Formula Student Çek Cumhuriyeti yarışına katılan YTÜ Racing Ekibi, hızlanma etabını (0-100 km/h 4.06 sn) skoruyla dördüncü olarak tamamladı, genel klasmanda ise 33 takım arasından 14’üncü oldu. YTÜ Racing Ekibi, geçtiğimiz yıl da katılıp 73 ekip arasından 41’inci olduğu Formula Student Almanya’da ise bu yıl daha iyi bir performans göstererek, 65 ekip arasında 20’nci sırada yarışı tamamlama başarısı gösterdi.

Bosch Türkiye’nin 2014 yılından bu yana desteklediği YTÜ Racing Ekibi, yarışmaya kendilerine Bosch tarafından hibe edilen aksamları da kullanarak tasarladıkları YTR04 adlı araçlarıyla katıldı.

Gelecek yılın hazırlıkları şimdiden başladı

Her yıl yarışmaya biraz daha ısınarak iddiasını artıran YTÜ Racing Ekibi, gelecek yıllarda da farklı ülkelerde gerçekleşecek olan Formula Student yarışlarında yer alarak Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek için gerekli çalışmalara şimdiden başladı. Bosch Türkiye ekibi, önümüzdeki yıllarda da takımın katılacağı Formula Student yarışlarında YTÜ Racing Ekibi‘ne destek vermeye devam edecek.

Formula Student: Strateji ve performans gösterisi

Formula Student Yarışması’nda ekipler, üretim için değerlendirilecek bir prototip geliştiren bir üretici olduklarını varsayıyor. Öğrenciler, oldukça makul bir maliyetle emniyetli ve iyi sürüş özelliklerine sahip araç geliştirmeye çalışıyorlar. Jüri; yapı, maliyet planlaması ve satış sunumuna dayanarak, her ekibin aracını ve satış planlamasını değerlendiriyor. Kararın geri kalanı, öğrencilerin kendi ürettikleri yarış arabalarının gerçek ortamda nasıl bir performans göstereceğine dair gerçekleştirilen performans testleriyle pistte veriliyor.

Formula Student Almanya, 2005 yılından beri gerçekleştiriliyor ve Bosch, 2007’den beri Formula Student’ın resmi ortağı olarak organizasyona destek veriyor.

Bosch Türkiye’nin 2014 yılından bu yana desteklediği YTÜ Racing Ekibi, yarışmaya kendilerine Bosch tarafından hibe edilen aksamları da kullanarak tasarladıkları YTR04 adlı araçlarıyla katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz