Bosch, tüm iş kollarında satışlarını artırdı

0
1042

Cirosunu 2017’de yüzde 32 artarak 15.5 milyar TL’ye yükselten ve Türkiye’de 2017’de 700 milyon TL tutarında yatırım yapan Bosch Türkiye, Türkiye’nin dijital dönüşümünde öncü rol oynamak istiyor.

Dünyanın önde gelen küresel teknoloji ve servis tedarikçisi Bosch, Türkiye’deki 2017 mali yılını 15.5 milyar TL ciroyla kapattı. Bu rakam, Bosch’un Türkiye’deki cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 32 oranında artırdığı anlamına geliyor. 2018 yılına olumlu başlangıç yapan Bosch, yılın ilk çeyreğinde Türkiye’deki tüm iş kollarında satışları artırarak güçlü büyüme kaydetti. Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, İstanbul’da düzenlediği yıllık basın toplantısında, “İlk çeyrekteki sağlam büyümemize dayanarak, bu yıl yine güçlü bir satış performansı elde etmeyi bekliyoruz.” dedi.

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young

Bosch Türkiye, geçen yıl 9 milyar TL tutarındaki ihracatıyla genel ihracat hacmine yüzde 1.5 oranındaki katkısını sürdürdü. Bosch’un Türkiye’deki istihdamı da önceki yıla oranla yüzde 9 artışla 18 bin 240 kişiye ulaştı.

Ar-Ge yatırımları büyümenin itici gücü

Steven Young, “Bursa, Manisa ve Tekirdağ’daki dört Ar-Ge merkezimizde yürütülen çalışmalar Bosch Türkiye’nin büyümesinde itici güç oluşturuyor.” derken, 2017’de Türkiye’de yapılan toplam Ar-Ge yatırımının yaklaşık 200 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı. Bosch’un Türkiye’de 700 Ar-Ge çalışanı bulunuyor. Şirket, Asya ve Avrupa’daki önde gelen otomotiv üreticileri için, güç aktarma çözümleri alanındaki geliştirme projelerini Türkiye’deki Ar-Ge merkezlerinde yürütüyor. Örneğin, geçtiğimiz yıl benzin enjektörleri konusunda 150’den fazla uluslararası proje yürütüldü.

2021 yılından sonra NOX yayım sınırlarının km başına 120 mg olarak belirlenmesine karşın Bosch, yeni dizel teknolojisi ile bugünden km başına 13 mg Nox yayımına ulaşmış durumda.

Bursa fabrikasındaki üç robot her gün 600 tur yapıyor

Üretim tesisi ve donanımlarında bağlanabilirliği sağlamak, Sanayi 4.0’ın başarısı açısından kritik önem taşıyor. Bosch; geleceğin akıllı, yalın ve esnek fabrikasıyla günümüzde üretim ve lojistik alanlarında uygulamaya geçirilen ağa bağlı çözümlerin her ikisi için de çalışıyor. İki senaryonun da ortak bir yanı var: Donanım, yazılım ve hizmetler arasındaki etkileşimin insanlar tarafından yönetilmesi. Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, “Geleceğin fabrikalarındaki başarının üç temel taşı insanlar, makineler ve veriler… Bursa ve Manisa’daki fabrikalarımız da dahil olmak üzere Sanayi 4.0 alanında küresel çapta büyük gelişmeler kaydediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bursa’daki fabrikada iki yıldır 7 bin 500 kişiyle birlikte üç de robot çalışıyor. Bu özerk (otonom) robotlar lojistikten sorumlu ve üretimde gereken parçaları ulaştırılması gereken noktalara taşıyor. Her robot her gün 600 metrelik tur atıyor. Robotların bugüne dek toplam 12 bin kilometreden fazla yol kat ettiği hesaplandı.

Türkiye’deki dijital dönüşüme öncülük

Steven Young, Bosch Türkiye’nin Sanayi 4.0 alanındaki uzmanlığını Türkiye’deki diğer şirketlerle de paylaştığını vurguladı. Bosch, Türkiye’de jant üreten Maxion Wheels ile şirketin dijital dönüşümünde danışmanlık vermek üzere anlaştı. Bosch, Sanayi 4.0 alanında dünya genelinde ve Türkiye’de öncü çalışmalar yaparken, bu dönüşüm süreci için gerekli bilgi ve uzmanlığı geliştirmek amacıyla sektörle üniversiteler arasındaki işbirliğine de özel önem veriyor. ‘Değişimi Şekillendirin – Dijital Üretim ve Sanayi 4.0 Programı’nı bu yıl daha da geliştiren Bosch, Yıldız Teknik Üniversitesi ile yürütülen program kapsamında 11 öğrenciye Bosch Bursa Fren fabrikası ile Manisa Termoteknoloji fabrikasında mühendisler gözetiminde çalışma fırsatı sağlıyor. Bosch, ayrıca lise öğrencilerinin robotlarını küresel olarak yarıştırdığı First Robotics yarışması ve lise ve üniversite öğrencilerinin duyargalardan ve yapay zeka algoritmalarından yararlanarak geliştirdikleri özerk (otonom) araçlarını yarıştırdıkları Mini Otonom Araç Yarışmasını da (OpenZeka MARC) destekliyor.

Türkiye’deki iş kollarında en son yenilikler

Bosch Türkiye, faaliyet gösterdiği iş kollarında istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Manisa’daki fabrikasında Türkiye ve uluslararası pazarlar için duvar tipi kombi üreten Bosch Termoteknoloji, geçen yıl 800 bin adetle kendi üretim rekorunu aştı. Bosch Rexroth Bursa fabrikası yeni nesil hidrolik pompa üretimini artırmaya devam etti. Bosch Fren Sistemleri fabrikası geçen yıl üretim sığasıyla iç pazardaki talebinin yarısından fazlasını karşıladı. Bosch Elektrikli El Aletleri, Türkiye’de boyut ve şekil olarak pazarda bulunan tüm tornavidalardan dört misli güçlü olan ‘akıllı tornavidaBosch GO’nun tanıtımını gerçekleştirdi. Bosch Car Service istasyonlarının sayısı Türkiye genelinde 56 şehirde 185’e ulaştı. Bosch Bina Teknolojileri, Adana Şehir hastanesinde akıllı bina çözümleriyle güvenlik ve iletişim kolaylığı sağlıyor.

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, Bosch Grubu’nun toplam cirosunun yüzde 5’inin Türkiye’den geldiğini ve Türkiye’nin Bosch Grubu içinde Almanya, Çin ve Hindistan’ın ardından dördüncü sırada yer aldığını açıkladı.

Bosch Grubu’nun 2018’de küresel stratejisi ve genel görünümü

Bosch Grubu, zorlu ekonomik ortama rağmen 2018’de yine büyümeyi hedefliyor. Grup, 2017’de rekor sonuçların elde edilmesinin ardından, ekonomik ve jeopolitik risklerin ışığında 2018’de satış gelirlerinin yüzde 2 ile 3 oranında artacağını öngörüyor. Şirketin ilk üç ayda gerçekleştirdiği satışlar, bir önceki yılın aynı dönemini yakaladı ve hatta döviz kurlarına göre düzenlemeyle yaklaşık yüzde 5 aştı.

Renningen’deki yıllık basın toplantısında konuşan Bosch CEO’su Dr. Volkmar Denner, “Şirketimiz bağlanabilirlik alanındaki geniş kapsamlı uzmanlığını, sanayi ve ürünler konusundaki birikimiyle birleştirme konusunda rakipsizdir. Bosch Grubu’nun benzersiz özelliği işte budur.” dedi. Dr. Denner, yaşam kalitesini artırmayı ve ekolojik, iklim dostu olmaya katkıda bulunmayı, Bosch’un gündeminin en tepesine yerleştirirken şöyle konuştu: “Yaşam için Teknoloji’ ilkemiz, çevre korumada olabilecek en iyi teknolojileri geliştirmek üzere bizi motive ediyor. Hava kalitesini artırırken, insanların hareketli olmasına da yardımcı olmak istiyoruz.

Bosch dizel teknolojisinde yeni bir çığır açtı

Bosch, trafikte düşük yayım vizyonunu gerçekleştirmek amacıyla hem elektrohareketliliği yaygınlaştırmak hem de içten yanmalı motoru daha da geliştirmek için yoğun yatırım yapıyor. Bosch mühendisleri dizel teknolojisinde önemli bir başarı elde etti. Bu teknoloji ile Bosch mühendisleri NOx yayımlarını önemli ölçüde düşürdü. Geliştirilmiş teknolojiyle donatılan test araçları daha şimdiden ortalamada kilometre başına en fazla 13 miligram yayım salıyor. Bosch CEO’su Dr. Denner, “Dizel geleceğin hareketliliğinin ayrılmaz bir parçası olmaya devam edecek.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz