Volvo, biyodizelle çalışan kamyon yelpazesini genişletiyor

0
544
Volvo Trucks
Volvo Trucks, çeşitli yenilenebilir yakıt seçeneklerinden biri olarak biyodizel içeren geniş bir model yelpazesi sunuyor.

Volvo Trucks, biyodizel B100’e uyarlanmış model tekliflerini genişletiyor. Bu, şirketin kamyonlarının iklim etkisini azaltma stratejisiyle uyumlu bir başka hamle. Volvo Trucks, biyodizel, HVO (Hidrojenle İşlenmiş Bitkisel Yağlar) ve biyogaz da dahil olmak üzere sektörün en geniş yenilenebilir yakıt seçenekleri yelpazesinden birine sahip. B100 artık Volvo FL, FE, FM, FMX, FH ve FH16 modellerindeki geniş motor seçenekleri için mevcut.

Volvo Trucks Ürün Yönetimi ve Kalite Başkanı Jan Hjelmgren, konuyla ilgili olarak “Müşterilerimiz karbon yayımlarını azaltmaya yönelik çözümler istiyor ve yenilenebilir yakıtlar cazip bir seçenek; bu, taşımacılıktan kaynaklanan CO2’yi hemen azaltmanın etkili bir yolu. Küresel bir kamyon üreticisi olarak çok çeşitli taşımacılık ihtiyaçlarını ve pazar koşullarını karşılamamız gerekiyor. Bu nedenle yalnızca yeni teknolojilere yatırım yapmıyoruz, aynı zamanda kısa ve uzun vadede taşımayı karbonsuzlaştıran çözümlere de yatırım yapıyoruz.” dedi

Yeni Volvo kamyon modellerinin tamamı artık yüzde 100 biyodizel ile çalıştırılabiliyor ve bu da taşımacılıktan kaynaklanan CO2 yayımlarını hemen azaltmak isteyen müşterilere başka bir yenilenebilir yakıt seçeneği sunuyor.

Yüzde 70’e kadar daha düşük CO2 yayımları

Biyodizel kullanımından kaynaklanan “kuyudan tekerleğe” CO2 azaltımı, yakıtı üretmek için kullanılan ham maddenin türüne bağlı olarak, geleneksel dizel yakıtla karşılaştırıldığında yüzde 30 ila yüzde 70 arasında.

Volvo‘nun mevcut orta ve ağır hizmet kamyon yelpazesi bugün dizel, biyodizel, HVO, CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz), LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz), Biyo-CNG, Biyo-LNG ve elektrikle çalışan güç aktarma organlarıyla sunuluyor.

Yenilenebilir yakıtlarla çalışan içten yanmalı motor, Volvo Trucks‘ın karbonsuzlaştırma stratejisinin üç sütunundan biri; diğer ikisi ise akü elektrik ve yakıt hücreli elektrikten oluşuyor. Bu strateji, şirketin satılan tüm Volvo kamyonlarının 2040 yılında net sıfır yayıma sahip olması hedefini destekliyor.

Biyodizel ile ilgili bilgi

  • Biyodizel B100 sertifikalı mevcut Volvo kamyon modelleri, 5-, 8-, 13- ve 17 litrelik dizel motorların belirli sürümlerine sahip Volvo FL, FE, FM, FMX, FH ve FH16 modelleri – sürümlerin bulunabilirliği pazarlar arasında farklılık gösteriyor.
  • Biyodizel sertifikalı model aynı zamanda Euro 6 gerekliliklerinin de karşılandığı anlamına geliyor.
  • Biyodizel, bitkisel yağlardan (örneğin kolza yağı) elde edilen fosil olmayan bir yakıt ve üretimi nispeten kolay.
  • Biyodizel EN14214 standardına göre Yağ Asidi Metil Ester (FAME) olarak da biliniyor.
  • Volvo Trucks’ın tüm dizel motorları aynı zamanda HVO100 yakıtla çalışacak şekilde onaylanmış durumda. HVO (Hidrojenle İşlenmiş Bitkisel Yağlar) esas olarak bitkisel yağlar gibi çeşitli malzemelerden ve aynı zamanda atık ürünlerden üretilebilen bir biyoyakıt.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz