Volvo Trucks, kentiçi taşımacılık için elektrikli kamyonların satışına başlıyor

0
2431
Volvotrucks-electrictruck
Volvo Trucks, Avrupa’da seçili pazarlarda Volvo FL ve Volvo FE elektrikli kamyonlarının satışına başladığını duyurdu.

Volvo Trucks, kentsel alanlarda artan sürdürülebilir taşımacılık taleplerini karşılamak amacıyla Avrupa’da seçili pazarlarda Volvo FL ve Volvo FE elektrikli kamyonlarının satışına başladığını duyurdu.

Elektrikli kamyonların egzoz yayımlarının olmaması ve azaltılmış gürültü seviyeleri kentsel bögelerde çok büyük bir potansiyel sunuyor. İlk olarak azaltılmış gürültü seviyesi, yoğun saatlerdeki şıkışıklığı azaltmaya ve taşımacılık lojistiğini iyileştirmeye yardımcı olmak için sabah erken saatlerde, akşam geç saatlerde ve hatta geceyarısı dağıtımı ve çöp toplamayı olanaklı kılıyor. İkinci olaraksa iyileştirilmiş hava kalitesi ve daha az gürültüyle elektrikli kamyonlar kent planlamacıları ve karayolu altyapısı için yeni fırsatlar yaratıyor. Örneğin elektrikli bir kamyon kapalı yükleme alanlarında ve çevre sınırlandırmalarının olduğu alanlarda kullanılabiliyor.

jonas-odermalm-Electric_sales-start-
Volvo Trucks Elektromobilite Ürün Serisi Başkan Yardımcısı Jonas Odermalm

Volvo Trucks Elektromobilite Ürün Serisi Başkan Yardımcısı Jonas Odermalm, konuyla ilgili olarak “Küresel kentleşme artan bir aciliyetle kent lojistiği ve sıfır yayım ve daha az gürültüyle kamyon taşımacılığı gerektiriyor. Volvo FL Electric ve Volvo FE Electric ile güçlü çevresel taleplerin yanı sıra müşterilerimizin yüksek ticari gerekliliklerini karşılayabiliyoruz.” dedi.

Elektrikli kamyonlardaki en büyük zorluk yük sığasını azamiye çıkarırken sürüş menzilini en uygun hale getirebilmek.

Jonas Odermalm, şunları söyledi: “Volvo Trucks’ın çözümleri; sürüş döngüleri, yükleme sığası ve güzergah analizi, mümkün olan en verimli şekilde akü sığası kullanımı gibi birçok paramatreyi dikkate alan bireysel iş gereksinimlerini temel alıyor.

volvotrucks_Electric_sales-start_
Elektrikli kamyonların egzoz yayımlarının olmaması ve azaltılmış gürültü seviyeleri kentsel bögelerde çok büyük bir potansiyel sunuyor.

Volvo FL Electric ve Volvo FE Electric, İsveç Göteburg’da çalışan seçilmiş müşterilerin yakın işbirliği ile geliştirildi. Geri besleme son derece olumluydu ve işbirliğine katılan sürücüler özellikle hassas tepkili aktarma organlarından, kesintisiz hızlanmadan ve kamyonların sessizliğinden etkilendiler.

Jonas Odermalm, şöyle devam etti: “Müşteri geri beslemesi çok olumluyken birçok kentte dolum altyapısının hala gelişme aşamasında olduğunu gördük ve dolum altyapısının genişlemesi için uzun dönemli bir strateji doğrultusunda hem kamudan hem de özel sektörden ortaklarla birlikte çalışıyoruz. Ancak, son derece açık ki dolum altyapısının gelişim hızının artması gerekiyor.

İklim değişikliği birçok aktarma organı teknolojisinin mevcudiyetini gerektiriyor.

Jonas Odermalm, açıklamasını şöyle tamamladı: “Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrikle doldurulan elektrikli taşıtlar daha sürdürülebilir kentsel dağıtım için güçlü bir adım. Buna karşın iklim değişikliğini ve diğer çevresel meseleleri ele alan tek enerji kaynağı değiller. Farklı taşımacılık türleri farklı tipte aktarma organları çözümleri gerektiriyor.

volvotrucks-Electric_sales-start_image3
Elektrikli kamyonlardaki en büyük zorluk yük sığasını azamiye çıkarırken sürüş menzilini en uygun hale getirebilmek.

Volvo FL Electric  ve Volvo FE Electric’le ilgili bilgi

•     Volvo FL Electric ve Volvo FE Electric kamyonlar; dağıtım, çöp toplama ve diğer kentsel taşımacılık uygulamaları için geliştirildi.

•     Satışlar İsveç, Norveç, Almanya, İsviçre, Fransa ve Hollanda’da başlayacak.

•     Seri üretimin Mart 2020’de başlaması planlanıyor.  

•     Volvo FL Electric, 16 ton toplam yüklü ağırlığa, Volvo FE Electric ise 27 ton toplam yüklü ağırlığa sahip.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here