En çok satan Toyota RAV4 yenilendi

0
639
Yeni-RAV4-(2)
Yeni Toyota RAV4

Öncüsü olduğu SUV sınıfında 2017 ve 2018 yılını “Dünyanın en çok satılan SUV modeli” olarak tamamlayan Toyota RAV4 tamamen yenilendi. Türkiye’de yılın ikinci çeyreğinden itibaren hibrit sürümü satışa sunulacak olan 5’inci nesil RAV4, karakteristik bir tasarım, daha üst düzey performans, sığa ve yüksek güvenlik sunuyor. Toyota RAV4 Hybrid; daha alçak ağırlık merkezi, artan gövde dayanımı, daha iyi yol tutuş, yüksek konfor, geniş kabin alanı, 580 litre ile sınıfının önderi bagaj ığası ve güçlü tasarımı ile sınıfında ölçütleri yeniden belirliyor.

İlk RAV4’ü 1994 yılında tanıtarak dünya otomotiv pazarını yepyeni bir sınıfla tanıştıran Toyota,  bugün aynı öncü ruh ile tamamen yeni beşinci nesil RAV4 Hybrid ile sınıfında bir adım öne çıkıyor. Toyota’nın TNGA-K platformunu kullanan ilk SUV modeli olan RAV4 Hybrid, sessizliği, kabinde çok daha fazla konforu ve genişliği ile birlikte ince işçiliğe sahip ayrıntılarıyla da dikkat çekiyor.

4600 mm uzunluğundaki yeni model, uzunluk olarak mevcut nesilden farklılık gösteriyor olsa da, gövdenin ön ve arka uzantılarında yapılan eksiltmeye karşın dingil mesafesinde yapılan 30 mm’lik artış ferah ve konforlu iç mekan sağlıyor.

Yeni RAV4’ün Türkiye’de satışa sunulacak hibrit sürümü, kendi kendine şarj eden güç birimiyle sınıfında benzersiz bir seçenek olmaya devam ediyor. 222 beygir güce sahip yeni 2.5 litre hibrit motor, elektrikli dört çeker AWD-i sistem ile  zor şartlarda yüksek performans gösteriyor.

Rekabete yeni bir soluk

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de SUV sınıfının büyük ivme kazandığını belirterek şunları söyledi: “Yeni RAV4 Hybrid ile Türkiye pazarında yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyoruz. Çok yoğun bir rekabete sahne olan SUV sınıfına hibrit sürümü ile yeni bir soluk getirecek ve kriterleri yeniden belirleyecek olan yeni RAV4 Hybrid, 25 yıldır pazarda güçlü duruşunu her zaman sergileyen bir Toyota modeli. Yeni tasarım diliyle kullanıcısını adeta eğlence ve maceraya davet eden RAV4 Hybrid, şehir yollarında olduğu kadar şehrin dışında hobilerinin peşinden koşanların beklentilerini karşılayacak bir yapıya kavuştu. Yüksek teknolojik donanımın yanında Toyota’nın güvenliğe verdiği önemin bir göstergesi olarak en yeni ve en gelişmiş Toyota Safety Sense sistemini RAV4 Hybrid’de standart olarak sunuyoruz. 2019 yılında Türkiye’de satış hedefimizi 1000 adet olarak belirledik.

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt

Bozkurt, Toyota’nın 2020 yılındaki her modelin bir hibrit sürümü hedefinin Türkiye’de 2019 yılında hayata geçeceğini de kaydederek, “Türkiye’de hibrit bilinirliği çok arttı. Bu satışlara da yansımaya başladı. Öncüsü olduğumuz hibrit teknolojilerine yatırım yapmayı sürdüren bir marka olarak tüm modellerimizle birlikte RAV4 Hybrid’den de çok ümitliyiz.” dedi.

Karakteristik güçlü tasarım

Yeni RAV4 Hybrid’in tasarımı, dünyanın en çok satılan SUV’una şimdi çok daha güçlü ve karakteristik bir görünüm kazandırıyor. Yerden yüksekliği artırılan ve daha da genişleyen yeni RAV4’ün sağlam duruşu hemen göze çarpıyor.

TNGA platform sayesinde kaput 15 mm alçalarak, sürücünün görüş açısı genişletildi.

Vazgeçilmez özelliği “çeviklikten” yeni tasarımda da ödün verilmiyor. 4600 mm uzunluğundaki yeni model, uzunluk olarak mevcut nesilden farklılık gösteriyor olsa da, gövdenin ön ve arka uzantılarında yapılan eksiltmeye karşın dingil mesafesinde yapılan 30 mm’lik artış ferah ve konforlu iç mekan sağlıyor. 580 litrelik sığa ile sınıfında iddialı bir bagaj hacmi sunuyor.  Katlanan arka koltuklar, çift katlı bagaj zemini ile yeni RAV4 Hybrid’in genişliği 10 mm artırılarak 1855 mm’ye çıkartıldı. 

Yüksek kabin konforu

Toyota RAV4 Hybrid’in tasarım sürecinde, kabindeki görüş açısı kilit noktalardan biri oldu. TNGA platform sayesinde kaput 15 mm alçalarak, sürücünün görüş açısı genişletildi. Ayrıca yan aynalar da daha aşağıya konumlandırıldı. Ön sütunlar daha ince hale getirildi, aracın omuz çizgisi alçaltılarak daha büyük camlarla her açıdan görüş açısı genişletildi. Böylelikle; yola hakim yüksek oturma konumundan ödün vermeden daha çevik ve eğlenceli bir sürüş konumu elde edildi.

Toyota RAV4 Hybrid’de 18 inç alüminyum alaşım jantlar, tavan rayları, LED farlar, yedi inç dokunmatik multimedya ekranı ve direksiyonun arkasında 7 inç TFT çoklu bilgi ekranı yer alıyor.

Standart ileri seviye güvenlik teknolojileri

Geliştirilen en son güvenlik teknolojileri yeni RAV4 Hybrid modelinde de büyük önem taşıyor. 2015 yılında tanıtıldığı günden bu yana dünya çapında 10 milyon yeni araçta sunulan Toyota Safety Sense’in ikinci nesli RAV4 Hybrid’de standart olarak bulunuyor.

Toyota Safety Sense’in aktif güvenlik sistemleri, kazalardan kaçınacak veya şiddetini azaltacak şekilde tasarlandı.  Toyota’nın sıfır kaza hedefine giden yolda önemli bir adım olan Toyota Safety Sense, ikinci nesliyle tüm RAV4 modellerinde standart olarak sunulacak. Toyota Safety Sense, gündüz ve gece yaya algılama özelliğini içeren Ön Çarpışma Önleyici Sistem (PCS), bisiklet algılama özellikli Ön Çarpışma Önleyici Sistem, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (ACC), otomatik yönlendirme desteğini içeren Şerit Takip Sistemi (LDA) ve Otomatik Yanan Uzun Farlar (AHB) teknolojilerine de sahip.

Toyota RAV4’ün yeni 2.5 litre Hybrid Dynamic Force motoru, yakıt ve yayım verimliliğini bir araya toplarken daha fazla güç ve daha dinamik bir sürüş getiriyor.

Performanslı ve verimli hibrit motor

Toyota RAV4’ün yeni 2.5 litre Hybrid Dynamic Force motoru, yakıt ve yayım verimliliğini bir araya toplarken daha fazla güç ve daha dinamik bir sürüş getiriyor. Dört çeker modelde 222 beygir güç üreten hibrit motor, güç ve hızlanma açısından oldukça etkileyici performanslar sunuyor. RAV4 Hybrid bu sayede 100 km/s hıza sadece 8.1 saniyede çıkabiliyor.

Toyota’nın birçok fayda sunan dördüncü nesil kendi kendini şarj eden hibrit sistemi ilk kez Yeni RAV4’te kullanılacak. Daha kompakt hale getirilen hibrit sistemde, yeni bataryalar yüzde 11 daha hafif ve şanzıman kaybı öncekine oranla yüzde 25 daha az. RAV4 Hybrid, 4.5 lt/100 km tüketime ve 103 g/km emisyona sahip olarak ön plana çıkıyor.

Akıllı dört çeker sürüş sistemi

Toyota, yeni RAV4 Hybrid ile birlikte geliştirilmiş akıllı dört çeker sürüş teknolojisini de tanıttı. Geliştirilmiş performansı, sığası ve her şartta daha yüksek kontrol kabiliyetiyle modelin sürüş keyfini daha ileriye taşıyor.

Mekanik AWD sistemlerine göre daha hafif ve kompakt olan elektrikli AWD-i sistemi şehiriçinde daha iyi yakıt ekonomisi sunarken, yüksek hızda daha sessiz sürüş ve kaygan koşullarda daha iyi çekiş sağlıyor.

Sistem aynı zamanda aracın hibrit sisteminden ve arkadaki ek motordan gelen gücü tahrik olarak kullanabiliyor. Bu tasarım enerji kayıplarını önlerken, ağırlık tasarrufu yaptırıyor ve farklı koşullarda daha verimli bir dört çeker sürüş sığası sunuyor. Arka tekerleklerdeki azami tork yüzde 30 artırılarak 1300 Nm’ye çıkarıldı ve böylece her türlü zeminde yüksek performans elde edilmesi sağlandı. Bununla birlikte sürüş koşullarına bağlı olarak ön arka güç aktarımı 100:0’dan 20:80 oranına göre değişebiliyor.

Toyota, yeni RAV4 Hybrid ile birlikte geliştirilmiş akıllı dört çeker sürüş teknolojisini de tanıttı.

Zengin donanımlar

Toyota RAV4 Hybrid’de 18 inç alüminyum alaşım jantlar, tavan rayları, LED farlar, yedi inç dokunmatik multimedya ekranı ve direksiyonun arkasında 7 inç TFT çoklu bilgi ekranı yer alıyor. Bununla birlikte 8 inç dokunmatik ekran, akıllı giriş özelliği, tüm sürümlerde standart olarak sunulan akıllı telefonlar için kablosuz şarj birimi, deri döşemeler ve elektrikli bagaj kapağı gibi özellikler de sunuluyor.

Yeni kameralı dikiz aynası

Yeni RAV4 Hybrid, Toyota’da ilk kez kullanılan bir özelliğe de sahip. Yeni kameralı dikiz aynası, daha iyi bir çevre görüş açısı sağlıyor. İstenildiğinde konvansiyonel otomatik kararan ayna olarak, doğrudan arkadaki yolu ve trafiği yansıtacak gibi kullanılabiliyor. İstenildiğinde ise daha geniş bir açıya sahip dijital bir ekran olabiliyor. RAV4’ün arka camına monte edilen yüksek çözünürlüklü kamera sadece bir düğmeyle, gerçek zamanlı görüntüyü buraya aktarmaya başlıyor.

Yeni kameralı dikiz aynası, daha iyi bir çevre görüş açısı sağlıyor. İstenildiğinde konvansiyonel otomatik kararan ayna olarak, doğrudan arkadaki yolu ve trafiği yansıtacak gibi kullanılabiliyor. İstenildiğinde ise daha geniş bir açıya sahip dijital bir ekran olabiliyor.

RAV4 Hybrid’in diğer çarpıcı kabin özellikleri arasında aracın etrafını 360 derece gösteren Panoramik Görüş Monitörü de yer alıyor. Bu, aynı zamanda arazi şartlarında daha net görebilmek ve karar verebilmek adına sürücüye yardımcı oluyor. Ayrıca dar alanlarda sürücünün görüş açısında olmayan noktaları da gösteriyor.

Toyota RAV4 Hybrid için özel olarak geliştirilen JBL premium ses sistemi, dokuz hoparlörlü, güçlü subwoofer’ı ve amfisi ile konser kalitesinde eşsiz bir müzik deneyimi yaşatıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here