2023’te Volvo Trucks: Tüm zamanların en yüksek satışları ve genişletilmiş elektrikli kamyon teklifi

0
393
Volvo Trucks
Volvo Trucks önder konumunu koruyor ve elektrikli kamyonlarla yeni pazarlara giriyor.

Volvo, dünya çapındaki güçlü pazar paylarıyla desteklenen 145 bin 395 kamyonluk küresel teslimatla 2023’te her zamankinden daha fazla kamyon teslim etti. Şirket ayrıca ürün yelpazesine yoğun yatırım yapmaya devam etti ve elektrikli kamyon pazarındaki önder konumunu sürdürdü.

Volvo‘nun toplam kamyon teslimatları hafif bir artış göstererek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 145 bin 395 kamyona (2022: 145 bin 195) ulaştı; ilk üç pazar Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya ve Birleşik Krallık oldu. Şirketin genel pazar payları 2023 yılında dünya genelinde yüksek kalmayı sürdürdü.

Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, konuyla ilgili olarak “Yeni bir rekor yılı olan 2023’teki performansımızdan gerçekten gurur duyuyorum. Bu, müşterilerimizin kamyonlarımızın yakıt verimliliğini, güvenliğini ve çalışma süresini takdir ettiğinin açık bir kanıtıdır.” dedi.

Volvo Trucks Başkanı Roger Alm
Volvo Trucks Başkanı Roger Alm

Elektrik yükselişte – Volvo önder konumunu koruyor

Volvo Trucks, 2023 yılında dünya çapındaki toplam 1.977 elektrikli kamyon teslimatıyla, önceki yıla göre yüzde 256 artışla elektrikli kamyon pazarındaki güçlü konumunu korudu. Volvo’nun Avrupa’daki elektrikli ağır hizmet segmentindeki payı yüzde 47,2’ye (yüzde 32,3) yükseldi.

Volvo Trucks yakın zamanda elektrikli ürün yelpazesini iki yeni modelle genişletti: Yeni Volvo FH Aero Electric ve şirketin yalnızca tamamen elektrikli güç aktarma organlarıyla geliştirilen ilk modeli olan yeni Volvo FM Low Entry. Bu, şirketin şu anda çok çeşitli taşıma görevlerini yerine getirmek üzere tasarlanmış toplam sekiz elektrikli kamyon modelini sunduğu anlamına geliyor.

Roger Alm, şöyle devam etti: “Son lansmanlarımızla sektördeki önder konumumuzu güçlendiriyoruz. Elektrikli kamyonlarımız seri üretimde ve müşterilerimiz için yayımları her gün azaltarak ticari trafikte dolaşıyor.

Volvo Trucks, 2019 yılından bu yana altı kıtada 45 ülkedeki müşterilere elektrikli kamyonlar teslim ediyor. 2023 yılında Volvo ilk ağır hizmet tipi elektrikli kamyonlarını Latin Amerika’ya teslim etti ve araçlar Brezilya, Şili ve Uruguay’daki müşterilere gönderildi. Volvo ayrıca Fas, Güney Kore ve Malezya’da akü elektrikli ağır kamyonlar sunan ilk üretici oldu.

Volvo FH Aero serisi
Volvo FH Aero serisi

Volvo’nun şimdiye kadarki en büyük tanıtımı: dünya çapında yeni yakıt tasarruflu kamyonlar

2024’ün başında Volvo, dünya çapında piyasaya sürülen yeni kamyonlarla şimdiye kadarki en büyük ürün yenilemesini gerçekleştirdi. Kuzey Amerika pazarına yönelik tamamen yeni Volvo VNL uzun yol ağır hizmet kamyonu, önceki nesle kıyasla yüzde 10’a kadar daha iyi yakıt ekonomisi ve bir dizi yeni güvenlik özellikleri sağlayacak tamamen yeni bir platformu temel alıyor. Yeni platform, çeşitli yenilenebilir yakıtların yanı sıra akü elektrik aktarma organlarına da uyarlanabilecek.

Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Asya ve Avustralya için Volvo FH modeli, elektrikli ve yenilenebilir yakıtla çalışan motorlar da dahil olmak üzere dört farklı güç aktarma organı seçeneğine sahip yeni bir FH Aero sürümüyle tanıtıldı. Optimize edilmiş aerodinamik ve yeni teknolojiler sayesinde bu model serisi, normal Volvo FH modeline kıyasla yüzde 5’e kadar daha iyi yakıt verimliliği sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz