IVECO, Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası 2023’te sürdürülebilirlik iddiasını sergiliyor

0
1660
Die Bullen von IVECO
IVECO, FIA ETRC 2023'te Team Schwabentruck ve Team Hahn Racing arasındaki ortaklık olan "Die Bullen von IVECO"nun Teknik Sponsoru olarak yer alıyor.
Renault Trucks

Sürdürülebilirlik temel değerine sadık kalan IVECO, düşük yayımlı ve alternatif tahrikli araçlarıyla karbonsuzlaştırma taahhüdünü FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası 2023‘e taşıyor.

IVECO, 2023 sezonuna Team Schwabentruck ve Team Hahn Racing arasındaki ortaklık olan “Die Bullen von IVECO”nun Teknik Sponsoru olarak katılıyor. Takım, olağanüstü bir performans sunmak için daha da geliştirilen IVECO S-Way-R yarış kamyonlarıyla yarışıyor.

Altı kez Avrupa şampiyonu Jochen Hahn, oğlu Lukas Hahn’ın da dahil olduğu Team Hahn Racing‘e önderlik ediyor. 2018 ve 2019’da iki yıl üst üste kazandığı Şampiyon unvanını yeniden kazanmak için yarışıyor. Alman sürücü Steffi Halm, beşinci sezonda Schwabentruck Takımı‘na önderlik ediyor.

Takımların IVECO S-Way-R kamyonları, Şampiyona’nın tüm yarışlarında Hidrojene Bitkisel Yağ (HVO) ile çalışacak ve yayımları azaltırken alamet-i farikası olan yüksek performans seviyeleri sunacak.

2023 sezonu için FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası’nın Resmi Ortağı olan IVECO, FIA-ETRC‘deki alternatif tahrikli ilk Güvenlik Kamyonu olan IVECO S-Way LNG‘si ile 2038 yılına kadar net sıfır hedefine giden yolda Avrupa Kamyon Yarışı Birliği’ni (ETRA) üst üste üçüncü kez destekliyor.

Sürdürülebilir uzun mesafe taşımacılığında tartışmasız gaz önderi olan ve yakıt tüketiminde ve kirlilikte önemli bir azalma elde etmek için üretilen IVECO S-Way LNG, benzersiz bir Show Truck ile pistlerle buluşacak: yarış sürümünde IVECO eTruck. IVECO mühendisliğinin teknik desteği ve kabin tasarımı için IVECO Tasarım Merkezi’nin önemli katkısıyla Team Hahn Racing tarafından geliştirilen bir prototip yarış kamyonu. Araç, 20-21 Mayıs tarihlerinde İtalya’nın Misano kentinde düzenlenen yılın ilk Truck Grand Prix’sinde statik bir şekilde tanıtıldı ve hafta sonu boyunca padokta ilgi odağı oldu. IVECO eTruck, 15-16 Temmuz tarihlerinde Almanya’daki Nürburgring yarışında dinamik bir şekilde tanıtılacak.

ETRC IVECO eTruck
ETRC 2023’ün Resmi Ortağı olan IVECO, IVECO S-Way LNG Güvenlik Kamyonu ve ilk kez Show Truck görevi gören IVECO eTruck ile ETRA’nın karbonsuzlaşma hedeflerini destekliyor.

IVECO eTruck, IVECO‘nun Iveco Grubu içindeki kardeş markası ve gelişmiş aktarma organı teknolojilerinde uzmanlaşmış bir dünya önderi olan ve 840 kW azami güç sağlayan FPT Industrial‘ın arka eAxle’ı ile donatılmış elektrikli bir IVECO S-Way ağır hizmet kamyonu. 522 kW şarj gücüne sahip eTruck sistemi, aracın önceki FIA ETRC yarışları gibi, tipik bir yarışın tümünü tamamlamasını sağlıyor. Araçta toplam 252 kWh enerji depolama kapasitesine sahip 4 adet akü bulunuyor.

IVECO S-Way LNG Güvenlik Kamyonu, en az 390 kg sıvı bio-LNG içeren iki adet 540 litrelik tankta depolanan biyo-LNG ile çalışıyor ve yakıt ikmali yapmadan 1.600 kilometreye kadar yol yapabiliyor. Dizel eşdeğerlerine kıyasla önemli ölçüde daha düşük nitrojen oksit ve parçacık madde yayımları üretiyor ve biyometan kullanıldığında CO2 yayımlarını yüzde 95’e kadar düşürüyor.

Araç, özel olarak tasarlanmış bir görünüme sahip olacak ve FIA-ETRA teknik düzenlemelerinin gerektirdiği iki sarı döner tepe lambası, LED farlı bir ışık çubuğu, aydınlatmalı üç parçalı ön koruma demiri ve LED flaşörler gibi özel özellikleri sergileyecek.

IVECO-S-Way-R-truck
IVECO, 20-21 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Misano Grand Prix’sinde, 2023 Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası’nın ilk yarışında Jochen Hahn’ın galibiyetiyle ve Die Bullen von IVECO’nun takım sıralamasında ikinci sırayı almasıyla önemli bir başarı elde etti.

Jochen Hahn, 20-21 Mayıs tarihlerinde Misano Gran Prix’de sezonun ilk zaferini kazandı

20 Mayıs Cumartesi günü, önceki günlerde Emilia-Romagna bölgesini ciddi şekilde etkileyen aşırı hava koşulları nedeniyle zorlu pist koşulları nedeniyle sarı bayrakla başlayan ilk yarışta, Jochen Hahn, Antonio Albacete ve Andre Kursim’in önünde galibiyet kazandı. IVECO takım arkadaşı Steffi Halm da bir podyum pozisyonu için pistteyde ancak erken çekilmek zorunda kaldı. Günün heyecan verici ikinci yarışında Team Hahn Racing, rakiplerine karşı kıyasıya mücadele ederek yarışı 5. sırada tamamladı.

21 Mayıs Pazar günü Jochen Hahn, günün mükemmel yarış koşullarından en iyi şekilde yararlandı. Son yarışta harika bir başlangıç yaptı ve yarış boyunca kamyonunu bitiş çizgisine kadar zorladı. Yarışı bir zafer ve Hahn Racing Takımı için hafta sonunun ikinci podyumu ile tamamladı.

2023 FIA ETRC’nin ilk yarışı, Takım Sıralamaları’nda 2. sırayı elde eden Team Die Bullen von IVECO için bir başarıydı.

FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası’nın ikinci yarışı 10 ve 11 Haziran’da Slovakya Ring’de yapılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz