Volkswagen, özerk sürüş teknolojileri için Çin’de Baidu’nun Apollo platformuna katıldı

0
727

Volkswagen, Çin’in önder internet şirketi Baidu’nun özerk (otonom) sürüş teknolojisi platformuna katıldı. İşbirliği, Çin’in başkenti Pekin’in güneyinde özerk sürüş için yeni oluşturulan test merkezine evsahipliği yapan Xiongan’daki Apollo yönetim kurulu toplantısında açıklandı. Volkswagen, Apollo Direktörler Kurulu’nda bir koltuğa sahip olacak.

Volkswagen, Apollo yazılımı ile donatılan bir e-Golf kullanarak test etkinliklerine başlayacak. Volkswagen‘in ilk ortak geliştirme projesi Seviye 3’ten seviye 4’e kadar özerk sürüş teknolojisi gerektiren özerk park hizmetine odaklanıyor. Volkswagen ve Audi‘nin Ar-Ge ağının katkısıyla Apollo ile güçlü bir takım oluşturuldu. Volkswagen, birkaç ay içinde test sonuçlarını almayı hedefliyor. Bu sonuçlar müşteriye gayda sağlayacak özelliklerin seri üretim için geliştirilmesinde kullanılacak.

Volkswagen’in Apollo platformuna ve onun Direktörler Kurulu’na katılması şirketin hızla gelişen özerk sürüş alanındaki tutkusunu gösteriyor. Apollo ismi altındaki araştırma projeleri, Volkswagen ile en önemli küresl pazarı olan Çin arasında zaten var olan yakın bağları daha da güçlendirecek.

Otomotiv, BT ve elektronik sanayini birbirine bağlayan açık bir veri ve yazılım platformu olan Apollo, özerk sürüşün donanım geliştirme, yazılım, bulut hizmetleri gibi tüm kısımlarını bütünleştiriyor. 130 ortağın yer aldığı bir ekosistem, tüm sistemin ve birçok unsurunun geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

Baidu, 2017 yılında Google, Waymo ve ABD’li otomobil üreticisi Tesla’la ile rekabet edebilmek için özerk taşıtların geliştirilmesini hızlandırmak amacıyla açık kaynak yaklaşımına dayanan Apollo platformunu kurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here