Brisa, yılın ik 9 ayında ihracatını yüzde 54 artırdı

0
441
Brisa CEO’su Cevdet Alemdar

Brisa, yılın ilk 9 ayında toplam satış gelirlerinde yüzde 38 oranında büyüme kaydetti. Brisa’nın yurtiçi satış gelirlerindeki artış oranı yüzde 31 oranında gerçekleşirken, yurtdışı satış gelirleri yüzde 54 arttı. Üçüncü çeyrek sonu itibariyle Brisa’nın toplam ihracatı 173.6 milyon Dolar’a ulaştı.

Brisa, FAVÖK seviyesinde de yüzde 55’lik artışla 371.9 milyon TL’lik büyüklüğe ulaştı.

Brisa, zorlu pazar dinamiklerine rağmen güçlü finansal yapısı ve katma değerli üretim yeteneğiyle pazardaki önderliğini pekiştirdi ve pazar payı kazandı. Şirket, Aksaray’daki ikinci fabrikasında da çalışmalarını hızlandırarak, ilk üretimlerini ihracat pazarlarına sunmaya başladı.

Bridgestone, Lassa ve Dayton markalarıyla Türkiye lastik pazarı önderi Brisa, 2018 yılı üçüncü çeyrek dönemi finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, güçlü finansal yapısı ve katma değerli üretim anlayışıyla hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlarda başarılı bir büyüme performansı sergiledi. Brisa, bu dönemde toplam satış gelirlerinde yüzde 38 oranında büyüme kaydetti. Yurtiçi satış gelirlerinde yüzde 31 artış sağlayan Brisa, yurtdışı satış gelirlerini de yüzde 54 artırdı ve yılın ilk dokuz ayında toplam 173.6 milyon Dolar ihracat gerçekleştirdi. Sağlanan bu başarı şirketin FAVÖK performansına da yansıdı ve FAVÖK seviyesinde yüzde 55’lik artışla 371.9 milyon TL’lik büyüklük elde etti. Bu dönemde şirketin toplam net karı da 75.1 milyon TL’ye ulaştı.

Brisa CEO’su Cevdet Alemdar

Dünya lastik pazarında yılın ilk dokuz ayında, yenileme pazarı binek ve hafif ticari taşıt lastikleri sınıfında yüzde 2.7 seviyesinde, ağır ticari taşıt lastikleri sınıfında ise yüzde 2.6 seviyesinde büyüme gerçekleşti. Türkiye yenileme lastik pazarında ise tüketici ürünleri sınıfı yüzde 3 daralırken, ticari taşıt lastikleri yüzde 9 oranında büyüme yakaladı. Brisa, yüzde 2 daralma yaşanan yurtiçi pazarda özellikle katma değeri yüksek ürünler sınıfında markaları ile pazarın üzerinde performans göstererek büyüme kaydetti ve pazar payı kazandı.

Bu dönemde Brisa’nın Ar-Ge, üretim, dijital dönüşüm ve yenilikçi hizmetler alanında attığı güçlü adımlar ile başarılı bir büyüme performansı gerçekleştirdiğini kaydeden Brisa CEO’su Cevdet Alemdar, ”Rekabetin arttığı yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda, teknoloji yatırımlarımız ile katma değerli ürün geliştirme kabiliyetimiz, sahadaki güçlü varlığımız ve lastiğin ötesinde değer sunan yenilikçi hizmetlerimiz ile hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda ilerliyoruz. İhracatımıza hız kazandırmak en büyük önceliklerimiz arasında yer alıyor ve bu yönde marka yatırımlarımıza devam ediyoruz. 70 ülkede 6 bin satış noktasında ülkemizi temsil ediyoruz. Bu dönemde, daralan Avrupa pazarında Türk mühendislerimizin ürettiği, ülkemizin yerli lastiği Lassa markamızla pazarın üzerinde büyüme kaydettik. Uluslararası ölçekte tercih edilirliğimizi ve ihracatımızı hızla artırıyoruz.” dedi.

Cevdet Alemdar, şöyle devam etti: “Yurtiçinde ise hem lastiğin hem de yeniliğin önderi olarak cesaretle yol alıyoruz. Aksaray’da inşa ettiğimiz, sektörümüzün ilk akıllı fabrikası olma özelliği ile ülkemizde örnek bir teknoloji üssü olan ikinci fabrikamızda çalışmalarımızı hızlandırdık. Fabrikamızdaki ilk üretimlerimizi ihracat pazarlarına sunmaya başlamanın gururunu yaşıyoruz. Diğer yandan İzmit fabrikamızda yer alan ve geçen yıl belgelendirilen Ar-Ge merkezimizde, yerli üretim, yerli tedarikçi ve yerli hammadde geliştirme çalışmaları devam ediyor. Artan üretim ve Ar-Ge gücümüz, dijital dönüşümde attığımız yenilikçi adımlar ve müşterilerimize sunduğumuz değer ile önderliğimizi pekiştiriyoruz. Büyümemizi sürdürülebilir kılarak, 2 bin 700’ün üzerinde çalışanımız, bin 400 satış noktasında 12 bine yakın çalışandan oluşan bayi ağımızla birlikte ülkemize iş ve aş sağlıyoruz.

Dünyanın ilk ve tek hareketli tır bakım servisi olan Mobilfix, periyodik bakım ve servis hizmetlerini filoların araç parklarında sağlıyor. Brisa, Mobilfix ile servis bilincini artırmayı, düzenli bakım ile lastiğin ömrünü tamamlamasını sağlamayı ve dingil kaçıklıklarını düzelterek yakıt tasarrufu sağlamayı amaçlıyor

Brisa’nın finansal performansına değinen Brisa CFO’su Reşat Oruç ise şirketin kur dalgalanmalarına karşı hedging mekanizmalarını etkin bir şekilde kullandığını belirterek, şunları söyledi: ”Kredilerimiz ağırlıklı olarak  7 yıl vadeli, uzun vadeli kredilerden oluşmaktadır. Sözkonusu kısım, sabit faize ve TL’ye önceden bağlandığı için para piyasalarındaki dalgalanmadan kısıtlı etkilendik.

Brisa; Lassa, Bridgestone, Dayton, Bandag, Kinesis markalarının yanı sıra Otopratik, Propratik, Lastiğim, lastik.com.tr, Probox, Bridgestone Box, Profleet, Mobilfix, Filofix gibi yenilikçi satış kanalları ve hizmetleriyle de hem bireysel hem kurumsal müşterilerinin yolculukları boyunca tüm ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here