VAG Nürnberg’den MAN’a şimdiye kadarki en büyük elektrikli otobüs siparişi

0
838
man-bus-eot-lionscity18e-01
VAG Nürnberg'in siparişi tamamen elektrikli MAN Lion's City 18 E körüklü otobüsün ilk siparişi oldu.

VAG Nürnberg, MAN Truck & Bus‘a toplam 28 adet MAN Lion’s City 18 E ve 11 adet MAN Lion’s City 12 E otobüs sipariş etti. Yerel taşımacılık operatörü böylece MAN‘a bugüne kadarki en büyük e-otobüs siparişini ve tam elektrikli körüklü otobüsü için ilk siparişi vermiş oldu.

MAN Lion’s City E, Avrupa’daki roadshow’da hem sürücüler hem de yolcular tarafından oldukça beğenildi ve şimdiden Hamburg, Münih, Wolfsburg, Belçika ve Lüksemburg’un de içinde bulunduğu yerlerde hizmet veriyor. Yakında Nürnberg’deki güzergahlarda da çalışacak. Yerel taşımacılık operatörü “VAG Verkehrs-Aktiengesellschaft Nürnberg“, MAN Truck & Bus‘a 13 adet MAN Lion’s City 18 E ve 11 adet Lion’s City 12 E otobüsten oluşan devam siparişiyle birlikte 15 adet körüklü e-otobüs siparişi verdi. MAN Truck & Bus Otobüs Birimi Başkanı Rudi Kuchta, konuyla ilgili olarak “VAG Nürnberg’in toplam 39 adet elektrikli otobüs siparişinden dolayı hepimiz mutluyuz. Bu, MAN’ın bir ihaleden bugüne kadarki en büyük e-otobüs satış başarısı. Aynı zamanda tamamen elektrikli körüklü otobüsümüz için de ilk sipariş.” dedi.

man-bus-electric-interior
Elektrikli tahrik, aracın iç kısmında da dikkat çekiyor. Motor kulesinin ortadan kaldırılması geliştirmecilere arka kısmın en uygun hale getirilmesi için bol miktarda alan sağladı. MAN, iç mekanda tasarım özgürlüğünden mümkün olan en iyi şekilde yararlandı: Daha sıcakkanlı ışıklandırma koşulları ve arkada dört ek koltuk daha fazla konfor ve daha iyi hissettiren bir ortam sağlıyor.

Akü elektrikli kentiçi otobüslerinin seri üretimi, Polonya’nın Starachowice kentindeki MAN fabrikasında Ekim 2020’nin başında başarıyla başladı. Üretim Lion’s City E‘nin 12 metrelik solo sürümüyle başladı. Tamamen elektrikli Lion’s City E körüklü otobüs sürümü, 2021’in ilk yarısında seri üretime girecek. Üretilen ilk 18 metrelik otobüsler daha sonra Nürnberg’e teslim edilecek.

MAN Lion’s City E ile VAG Nürnberg, kendini kanıtlamış hücre ve akü teknolojisine sahip güvenilir bir elektrikli otobüse güveniyor. VAG Nürnberg CEO’su Josef Hasler, şunları söyledi: “Gelecekte, otobüs hizmetlerimiz için e-mobiliteye de güveneceğiz. Yeni kentiçi otobüslerimiz sadece yeşil elektrikle şarj edilecek. Bu onları tamamen yayımsız ve ayrıca sessiz yapacak. Aynı zamanda müşterilerimize güvenlik ve konfor da sağlayacaklar.

man-bus-eod-lionscitye-02
Aküler depoda Kombine Şarj Sistemi (CCS) bağlantısıyla şarj edilecek. Ortalama 100 kW şarj gücüyle solo otobüs (12 E) üç saatte tam olarak şarj olurken, körüklü otobüsün (18 E) tam şarjı dört saatte tamamlanacak. 150 kW’lik azami şarj gücü ile şarj süresi daha da kısalacak.

Lion’s City 12 E 88’e kadar yolcu, MAN Lion’s City 18 E 120’ye kadar yolcu taşıyabiliyor. Yüksek yolcu sığası, motor kulesinin ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanan arkadaki optimize edilmiş oturma alanıyla sağlanıyor. Bu, e-otobüsün ek koltuklara ve daha hoş ve sıcakkanlı aydınlatma koşullarına sahip olduğu anlamına geliyor. MAN, elektrikli otobüsüne güç sağlamak için arka dingildeki bir merkezi motora veya körüklü otobüste, ikinci ve üçüncü dingildeki iki merkezi motora güveniyor. İki motor, körüklü sürümün kullanımında son derece olumlu bir etkiye sahip. İki tahrikli dingil, dengeyi dolayısıyla güvenliği artırıyor ve frenleme sırasında azami enerji geri kazanımı sağlıyor. Tamamen elektrikli aktarma organları için güç, araç tavanındaki 480 kWh (solo) ve 640 kWh (körüklü otobüs) sığaya sahip akülerden geliyor. MAN, Grubun modüler sistemindeki gelişmiş akü hücresi teknolojisine güveniyor. Bu, MAN‘ın akülerin tüm hizmet ömrü boyunca 200 km’lik, uygun koşullarda ise 270 km’ye kadar bir menzili güvenilir bir şekilde sağlamasına olanak tanıyor.

man-buseot-lionscity12e-01
MAN Lion’s City 12 E

Depoda veya bir CCS şarj konektörüyle şarj edilen uzun ömürlü aküler, mevcut işletim süreçlerine kolay entegrasyonu garanti ediyor. VAG CEO’su şöyle devam etti: “Bu bizim için hayati bir kriterdi. Otobüs filomuzu sadece depoda şarj ediyoruz. Bu nedenle uzun menzile sahip güvenilir otobüslere ihtiyaç duyuyoruz. Son ihaleye sekiz elektrikli otobüs üreticisi katılım gösterdi. Biz MAN Lion’s City E’yi seçtik. MAN’ın ilk e-otobüslerini yeni e-otobüs şarj tesisimizin tamamlanacağı yaz aylarında kullanmaya başlayabilirsek çok mutlu olacağız.” Elektrikli kentiçi otobüsleri için yeterli şarj sığası sağlamak için Nürnberg ulaşım sağlayıcısı, deposu ile atölyesi arasında 39 şarj istasyonu bulunan bir e-otobüs şarj tesisi inşa ediyor. Tesisin 2021’in ortasında açılması planlanıyor.

man-buseot-lionscity12e-02
Tamamen elektrikli aktarma organları için güç, araç tavanındaki 480 kWh (solo) ve 640 kWh (körüklü otobüs) sığaya sahip akülerden geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz