MAN Lion’s City 18 E, 2020’nin ikinci yarısında yola çıkıyor

0
5028
man-bus-eot-lionscity18e-teaser-01
İlk MAN Lion’s City 18 E otobüsler 2020'nin ikinci yarısında iki alan denemesinin parçası olarak Barselona ve Köln'de tarifeli otobüs hatlarında kullanılacak.

MAN Lion’s City 18 E, kentiçi trafikte yüksek yoğunluklu hatlar için ideal bir çözüm. 18 metrelik elektrikli otobüs 120’ye kadar yolcuyu yayım üretmeden güvenli ve konforlu bir şekilde taşıyabiliyor. İlk demo otobüsler, 2020’nin ikinci yarısında Barselona ve Köln caddelerinde görülecek.

MAN Truck & Bus, e-hareketlilik yol haritasının bir parçası olarak bu yıl içinde beş Avrupa ülkesindeki müşterilere demo e-otobüs filosu gönderiyor. Filo, günlük operasyonlarda çalışacak 15 test aracından oluşuyor. Test programı, yeni MAN Lion’s City 18 E ile Barselona ve Köln caddelerinde tarifeli operasyonların parçası olarak alan denemelerini de içeriyor. Yeni elektrikli körüklü otobüsün satışı nisan ayında başladı. MAN Truck & Bus Otobüs İş Birimi Başkanı Rudi Kuchta, konuyla ilgili olarak “18 metrelik uzunluğuyla MAN Lion’s City 18 E, çok sayıda yolcu için alan yaratarak hiçbir yayım üretmeyen tamamen elektrikli otobüs arayan şirketler için mükemmel bir seçim.” dedi.

İkinci ve üçüncü dingildeki iki merkezi elektrik motoru, otobüse kentiçi trafikte ihtiyaç duyduğu gücü veriyor. Tekerlek poryasına yakın konumlandırılan elektrik motorlarına göre bu modellere ulaşım daha kolay ve tasarım daha basit. Diğer yandan konu bakım ve Toplam Sahiplik Maliyeti (TCO) olduğunda taşımacılık operatörleri daha çok fayda sağlıyorlar. İki tahrikli dingil, elektronik olarak senkronize ediliyor ve sürüş dengesini ve dolayısıyla güvenliği artırarak körüklü otobüsün sürüşünü iyileştiriyor. Bunların haricinde körüklü otobüsler sürüş dengesini daha da artıran makaslama önleme kontrol sistemi ve bükülme açısı kontrol sistemi ile donatılıyor. Böylece kritik makaslama durumları, yaşanan özel durum doğrultusunda çekiş torku iki tahrikli dingil arasında seçici olarak dağıtılabildiği için önceden önlenebiliyor.

İki çekiş dingili ayrıca frenleme sırasında azami enerji geri kazanımını artırıyor. Rudi Kuchta, şunları söyledi: “Yüksek enerji geri kazanımı elektrikli körüklü otobüsün sürücünün sürüş tarzına ya da topografiye bağlı olmaksızın her zaman yüksek verimli olduğu anlamına geliyor.MAN Lion’s City 18 E’de tamamen elektrikli aktarma organları 320 kW ile azami 480 kW arasında güç üretiyor. Bunun için gerekli enerji 640 kWh yerleşik sığalı modüler akülerden geliyor. Burada MAN, Grup’un modüler kitinden tamamen geliştirilmiş lityum-iyon (NMC) akü hücresi teknolojisine güveniyor. Aküler kentiçi otobüslerinde kullanım için optimize edilen akıllı ısı yönetimi sistemine sahip. Bu sistem, yılın hangi zamanı olduğuna bakılmaksızın akülerin her zaman hazır olmasını sağlıyor. Sonuç olarak MAN Lion’s City 18 E, akünün tüm hizmet ömrü süresince 200 km’lik (en iyi şartlarda 270 km’ye kadar) güvenilir bir menzil sunuyor.

man-bus-eot-lionscity18e-teaser-02
Hem körüklü hem de solo sürüm, akünün tüm hizmet ömrü süresince 200 km’lik (en iyi şartlarda 270 km’ye kadar) güvenilir bir menzil sunuyor.

Körüklü otobüsün tavanına yerleştirilmiş toplam sekiz akü paketi bulunuyor. Bu da önemli bir avantaj, zira akülerin bir çarpışma anında yüksek risk içeren aracın arka bölümünden uzakta olması anlamına geliyor. Ayrıca bakım için erişimin de kolay olduğu anlamına geliyor. Aküler depoda Combined Charging System (CCS) ile dolduruluyor. Ortalama 100 kW dolum gücü ve 150 kW’ye kadar azami güç ile körüklü otobüs dört saatten kısa bir sürede tam olarak doldurulabiliyor.

Elektrikli tahrik sisteminin kullanımı, motor tüneli ortadan kalktığı için araç içinde fayda sağlıyor. Geliştirmeciler bu sayede aracın aka kısmını en uygun hale getirebiliyorlar. Rudi Kuchta, bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Daha çekici bir ışıklandırma ve arkada dört adet ek koltuk ile bunun tüm avantajını kullandılar. Bu özellik 12 metrelik solo otobüsümüzde de vardı ve müşterilerimiz tarafından çok beğenilmişti. Elektrikli körüklü otobüste konfor seviyesini daha da artırdılar ve içeriye daha hoş bir ortam sağladılar.” Lion’s City E’nin 18 metrelik sürümü 120’ye kadar yolcu taşıyabiliyor, fakat bu yeni elektrikli MAN otobüs için bir sorun değil, çünkü seçenek tahrik sistemlerinin kullanımı 30 tona kadar yüksek izin verilen toplam ağırlığa olanak tanıyor.

İç tasarım ve teknik özellikler tamamen elektrikli MAN Lion’s City E’nin sunduğu herşey değil. Dış tasarım da kentiçi trafikte göze çarpıyor. Otobüs, son derece gelişmiş çağdaş bir tasarıma sahip. iF International Forum tasarım panelinin elektrikli MAN otobüse bu yıl “Otomobil / Araç / Bisiklet” kategorisinde iF Altın Ödül vermesi boşuna değil. Rudi Kuchta, sözlerini şöyle sürdürdü: “MAN Lion’s City E ödüllü bir tasarıma sahip yayımsız bir sürüm olarak yeni nesil şehir otobüslerini tamamlıyor. 18 metrelik sürümün sunulmasıyla birlikte tüm taşımacılık operatörlerine ve kent yöneticilerine yüksek yoğunluklu hatlar için kentsel ortama uygun birinci sınıf tasarıma sahip yüksek verimlilikte bir araç sunabileceğiz.

MAN e-hareketlilik yol haritası

Aralık 2019’da MAN Truck & Bus, taşımacılık operatörleri Hamburger Hochbahn AG ve Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein GmbH’ye günlük kullanım için ilk 12 metrelik elektrikli otobüsleri teslim etmişti. Bu yıl 13 başka demo araç e-hareketlilik yol haritasının bir parçası olarak kullanılmaya başlandı. 2020 yılı süresince 15 elektrikli otobüslük demo filosu beş Avrupa ülkesinde (Almanya, İspanya, Lüksemburg, Belçika, Fransa) müşteriler tarafından işletilecek. Bu test programının parçası olarak MAN, 18 metrelik elektrikli otobüsünü Köln’de taşımacılık operatörü Kölner Verkehrs-Betriebe AG’ye (KVB) ve İspanya’da Transports Metropolitans de Barcelona’ya planlanan uygulamalı testlerin yürütülmesi için teslim edecek. Seri olarak üretilecek ilk MAN Lion’s City E 12 metrelik solo sürüm otobüsler 2020’nin dördüncü çeyreğinde müşterilere teslim edilmeye başlanacak. Tamamen elektrikli Lion’s City E’nin körüklü otobüs sürümü ise yaklaşık altı ay sonra, yani 2021’in ilk yarısında seri üretime girecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here