Karsan, yeni Jest+’yı tanıttı

0
3222

Karsan, ürün yelpazesinin amiral gemisi konumundaki Jest’i yeniledi. Yeni Karsan Jest+, kullanıcıların ve yolcuların beklenti ve taleplerine en üst düzeyde yanıt vermek amacıyla geliştirildi. “Kaptanımız Sensin” sloganıyla Türkiye’de ilk kez mayıs ayı başı itibariyle üretimine başlanan Jest+, yenilenen yürüyen aksamı ve güçlü turbo dizel motorunun yanı sıra daha şık tasarımıyla dikkat çekiyor. İki yıl/sınırsız km garantisine sahip Jest+, 130 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Karsan, ürün yelpazesinin en son üyesi yeni Jest+’yı 4 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul Divan Oteli’nde “Kaptanımız Sensin” sloganıyla basına tanıttı. Toplantıya Karsan CEO’su Okan Baş’ın yanı sıra Karsan Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu da katıldı.

10 aydır Karsan’da CEO olarak görev yapmakta olan Okan Baş, otomotiv sektöründe geçirdiği 30 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesini Karsan’da iyi bir şekilde değerlendireceğini belirterek, ilk defa basın karşısına Karsan Jest+ tanıtımı ile çıktığını söyledi.

Yeni otobüs tipi engelli rampası sayesinde engelli, çocuk ve yaşlı yolcuların iniş-binişleri önemli ölçüde kolaylaştırıldı.

Sınırsız ulaştırma çözümleri çerçevesinde ilk defa 2013 yılında Jest’in üretimine başlandığına değinen Karsan Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, 3.5 yıllık süre içerisinde Karsan Jest’in 5 bin adet gibi azımsanmayacak bir satış adedine ulaştığını; ancak bununla da yetinmeyip sahaya yakın olmak adına müşterilerinin, bayi ve servislerinin taleplerini dikkate alarak Karsan Jest+’yı tasarladıklarını ifade etti. Karsan Jest+’nın otobüs şasisi üzerine fabrika çıkışlı olarak alçak tabanlı engelli erişimine uygun üretilen tek araç olduğunun altını çizen Muzaffer Arpacıoğlu, yeni Karsan Jest+ hakkında şu bilgileri paylaştı: “Jest’in pazarda en çok takdir edilen, en beğenilen tarafı yakıt tüketimi. Doğal olarak motorumuzda herhangi bir değişikliğe gitmedik. 100 km’de ortalama 11.7 lt yakan FPT motorunu kullanıyoruz. Euro 5 ölçütünde bir motor olduğu için AdBlue katkısına gereksinim duymadan kullanıcısına tasarruf sağlıyor. 2016’nın ortasından itibaren yeni tip şanzımana geçtik. Aracın dişli oranlarıyla oynadık ve tırmanma sığasını 35 dereceye kadar çıkartık ki, bu da yüzde 15’lik bir iyileştirme anlamına geliyor ve İstanbul gibi yokuşu fazla olan illerde kullanıcıya ciddi bir avantaj sağlıyor. En temel değişikliklerden bir tanesi Karsan patentli bir tasarım olan bağımsız arka süspansiyon. Arka dingilimiz değişti; taşıma sığamızı 200 kg’lik bir artışla 2300 kg’den 2500 kg’ye çıkardık. Arka süspansiyon tam bağımsız oldu. Konfor arttı ve yol tutuş daha da iyileştirildi. Farklı bir değişle tam anlamıyla otomobil konumunda bir ticari taşıtı üretmiş olduk. Mevcut Jest’te kapı açılımı 90 cm iken düzenleme gereği ve yolcu iniş binişini daha kolay yapmak amacıyla 120 cm’lik yeni kapıya geçtik. Jest fabrika çıkışlı alçak tabanlı tek ticari vasıta. Buradaki alçak tabanı daha da geliştirdik. Rampamızı portatif rampa ile otobüs tipi rampa haline getirdik. Daha dayanıklı koltuk kumaşları ve daha canlı renklerle ferahlık hissi yaratmaya çalıştık. Daha güçlü daha kaslı bir görünüm amacıyla ön ızgarayı değiştirdik. Led gündüz farlarıyla modern görünüme katkıda bulunduk. Araç içinde bulunan aküyü bagaja alarak erişim kolaylığı sağladık. Ayrıca araç içindeki elektrik donanımlarında kullanılmak üzere ilave akü seçeneği sunduk. Haziran ayından itibaren de sürücü kliması ve ısıtmalı ön cam seçeneklerini pazara sunacağız.

İç mekanda daha dayanıklı sünger yapısına ve yeni kumaş desenlerine sahip koltuklara yer verilirken, sürücünün arkasındaki koltuklar da artık aracın ön bölümüne bakıyor.

Viraj denge kolları sayesinde virajlarda gövde salınımı düşürülerek yol tutuşu artırılan Jest+, İngiltere’de 500 bin km‘lik ağır yol şartları testini başarıyla geçti. Ayrıca arka dingil sisteminin Hexagon tarafından yapılan 3 milyon kilometrelik testi de başarıyla tamamlandı.

Geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 10’luk bir daralma yaşanan hafif ticari taşıt pazarında Jest+’nın 15 gün gibi kısa bir süre içerisinde 300 adetlik sipariş aldığı ve sene sonuna kadar da satış adedinin bin 500’ü geçeceği ifade edildi. 130 bin TL‘den başlayan fiyatlarla satışa sunulan yeni Karsan Jest+, iki yıl sınırsız kilometre garantisine sahip.

Karsan CEO’su Okan Baş ve Karsan Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz