Renault Trucks, ikinci nesil elektrikli kamyonlarını sunuyor

0
1182
Renault Trucks

Müşteri ve iş ortaklarıyla gerçek kullanım koşullarında yapılan on yıllık test sürüşlerinin ardından Renault Trucks, 3.5 ile 26 ton arasındaki şehiriçi kullanıma uygun ikinci nesil elektrikli Renault Master Z.E., Renault Trucks D Z.E. ve Renault Trucks D Wide Z.E araçlarını sunuyor. Renault Trucks D ve D Wide Z.E. modelleri, Renault Trucks’ın Blainville-sur-Orne’de bulunan tesisinde üretilerek 2019 yılında piyasaya sunulacak. Renault Master Z.E.’nin satışına ise 2018 yılında başlanacak.

Elektrohareketlilik alanında öncü olan Renault Trucks, şehiriçi ulaşımın değişen gerekliliklerini karşılamak üzere ikinci nesil elektrikli kamyonlarını sunuyor. 3.5 ile 26 ton arasında değişen Renault Master Z.E., Renault Trucks D Z.E. ve Renault Trucks D Wide Z.E modellerini içeren Renault Trucks Z.E. serisi, yük taşımacılığından atık toplamaya kadar her türlü şehiriçi hizmet uygulamalarını kapsıyor.

Renault Trucks, geçtiğimiz on yıl boyunca elektrikli araçlar için hazırlık yapıyordu

Renault Trucks’a göre CO2 yayımlarının yanı sıra şehiriçi hava kirliliği ve gürültü sorunlarının kesin çözümü elektrohareketlilik.

Bu nedenle Renault Trucks, elektrikli araçların kullanımı, batarya, hareket, şarj istasyonları ve özel bakım gereklilikleri ile ilgili önemli noktaları geliştirmek üzere on yıl boyunca müşteri ve iş ortaklarıyla birlikte saha testleri gerçekleştirdi.

Gerçek çalışma ortamında sürdürülen bu testler sayesinde Renault Trucks, müşteri ve iş ortaklarının elektrikli teknolojiyi kendi müşterilerine de kabul ettirmelerine olanak sağladı. Renault Maximity sayesinde Renault Trucks’ın elektrikli kamyonlarıyla ilgili on yılı aşkın bir tecrübesi bulunuyor.

Renault Trucks Başkanı Bruno Blin, yaptığı açıklamada “On yıl önce elektrikli kamyonların şehiriçinde hava kirliliğinin azaltılması için kullanımına önderlik ettik. Bugün ise performansı kanıtlanmış elektrikli araç serimizi sunuyoruz ve servis ağımızdaki uzmanlar elektrohareketliliğe geçiş konusunda müşterilerimize yardım etmekte üzere hazır. On yıl önce öncüydük, şimdi ise uzmanız.” dedi.

Sınırsız erişim için sıfır yayım

En son teknolojik gelişmeler, Renault Trucks’ın Z.E. serisini oluşturmasını sağlayarak elektrikli araçları, nakliye şirketleri için ekonomik şekilde uygulanabilir bir seçenek haline getirdi.

Şehiriçi bölgelerde katı yönetmelikler uygulanıyor olsa da Renault Trucks Z.E. serisi araçlar, bu yönetmeliklere tamamen uyumlu. Bu araçlar, gürültüsüz bir şekilde geç saatlerdeki teslimatların yapılmasını sağlayarak trafik sıkışıklığının engellenmesi ve karbondioksit yaymadıkları için hava kirliliğinin önlenmesi ile hava ve gürültü kirliliği için mükemmel çözüm oluyor.

Yük taşımacılığındaki bazı önemli markalar, halihazırda elektrohareketliliği tercih ediyor. Elektrikli araçları kullanan XPO Logistics’in Avrupa Ulaştırma Genel Müdürü Luis Gomez, konu ile ilgili olarak “Taşımacılık sektöründe seçenek bir güç kaynağının gerekliliğine inancımız ile XPO olarak elektrikli araç tercih ederek örnek olduk. Renault Trucks’ı sıfır yayım sağlamak üzere pratik bir yol sunan elektrikli araçların geliştirilmesi için yaptığı yatırımdan dolayı kutluyoruz. Renault Trucks, gelişen çözümler doğrultusunda ticari taşımacılığın geleceğini şekillendiriyor.” dedi.

Suez şirketi ise Renault Trucks Z.E. yelpazesinin piyasaya sunulacağı günü ilgiyle takip ediyor. Suez İdari Yöneticisi Edouard Hénaut, “Pazara sunulan yeni ve rekabetçi çözümleri görmekten ve Renault Trucks ile iş ortağı olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Yeni elektrikli kamyonlar ile Suez, sıfır yayımlı, çevre dostu ve sessiz atık toplama çözümleri sayesinde müşterilerine karbon oranlarını düşürmeleri konusunda yardımcı olacak.” şeklinde açıkladı.

Renault Trucks Master Z.E., Eylül 2018 tarihinde satışa sunulacak

Eylül 2018 tarihinde piyasaya sunulacak, kısa mesafeli teslimatlar için uygun bir seçenek sunan Renault Trucks Master Z.E., katı trafik kurallarına sahip şehiriçi bölgelere dahi erişim sağlıyor. Tamamen elektrikle çalışan bu aracın bataryası, altı saat içinde şarj ediliyor.

Bataryalar ön koltukların altına monte edildiği için yük taşıma sığası, geleneksel dizel Renault Master modeli ile aynı oluyor. Master Z.E. serisi, şehiriçi uygulamalarında çalışan profesyonellerin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek üzere tasarlanan altı sürüm (dört panel van ve iki platform kabin) ile sunuluyor.

Öte yandan sürücüyü ve yükü korumak, şehirde güvenli sürüş sağlamak üzere Master Z.E. standart olarak bir arka kamera, arka radar sistemi ve geniş aynalar ile donatılıyor.

Şehiriçi teslimat ve atık toplama operasyonları için Renault Trucks D ve Renault Trucks D Wide Z.E.

Renault Trucks D.Z.E.’nin özel olarak tasarlanmış yeni 16 tonluk sürümü, şehiriçi ve sıcaklık kontrollü teslimatlar için ideal. Renault Trucks D Wide Z.E. ise daha etkili atık toplama operasyonları için 26 tonluk sürümü ile sunulacak. Modellerden ikisi de 2019 yılının ikinci yarısında Renault Trucks’ın Fransa’nın Normandiya bölgesindeki Blainville-sur-Orne tesislerinde üretilecek.

Orta ağırlıktaki hizmetler için kullanılacak Renault Trucks Z.E., kullanım ve batarya yapılandırmasına bağlı olarak 300 km’ye kadar mesafe kat edebilecek. Elektrikli kamyon alırken sahip olunan en maliyetli parça, batarya paketi. Bu nedenle Renault Trucks, yük sığası ve işletme maliyetlerinden ödün vermemek adına müşterilerin ihtiyaçlarına göre çeşitli uygulamalar ve kullanım alanları için seçenek modeller sunuyor.

Hızlı alçak akım şarj özelliği sayesinde Renault Trucks D.Z.E. ve Renault Trucks D Wide Z.E. lityum-iyon bataryaları bir ile iki saat gibi kısa süreler içinde 150 kW Combo CCS konektör aracılığıyla şarj edilebiliyor. Bu durumda üç fazlı 380V 32A’lık bir endüstriyel elektrik prizi kullanımı tamamen uygun oluyor.

Kullanım ve kaporta ile ilgili azami esneklik sağlamak üzere Renault Trucks D.Z.E. ve Renault Trucks D Wide Z.E. güç çıkışı (PTO) ve standart mekanik ara yüzle donatılıyor. 

TEKNİK ÖZELLİKLER

RENAULT MASTER Z.E.

 • Toplam brüt araç ağırlığı: 3.1 t
 • 57 kW elektrikli motor
 • Azami tork: 225 Nm
 • Azami hız: 100 km/h
 • Batarya: 33 kWh lityum-iyon bataryalar
 • NEDC’ye bağlı çalışma aralığı: 200 km
 • Menzil aralığı: 120 km’ye kadar

RENAULT TRUCKS D Z.E.

 • Toplam brüt araç ağırlığı: 16 t
 • Ağırlık: 16.7 t.
 • Mevcut dingil mesafesi: 4400 mm ve 5300 mm
 • 185 kW elektrikli motor (130 kW kesintisiz güç)
 • Elektrikli motorun azami torku: 425 Nm.
 • Arka dingil için azami tork: 16 kNm
 • İki vitesli şanzıman
 • Batarya: Toplamı 200’den 300 kWh’ye kadar lityum-iyon bataryalar
 • Menzil aralığı: 300 km’ye kadar

RENAULT TRUCKS D WIDE Z.E.

 • Brüt araç ağırlığı: 26 t
 • Ağırlık: 27 t.
 • Mevcut dingil mesafesi: 3,900 mm
 • Toplam 370 kW’lik iki elektrik motoru (260 kW kesintisiz güç)
 • Elektrikli motorun azami torku: 850 Nm
 • Arka dingil için azami tork: 28 kNm.
 • İki vitesli şanzıman
 • Batarya: lityum-iyon bataryaları, 200 kWh.
 • Menzil aralığı: 200 km’ye kadar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz