UPS, üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı

0
1187

UPS, üçüncü çeyrek için hisse başına kârın 1,45 dolar olduğunu duyurdu. Şirketin başlıca üç iş birimi de üçüncü çeyrek boyunca iyi bir performans gösterdi. Şirket, 2017’nin üçüncü çeyreğinde daha az faaliyet gösterilen tek bir gün hariç, UPS çözümlerine yönelik hızla artan küresel talebi somut mali sonuçlara dönüştürdü.

UPS Genel Başkanı ve CEO’su David Abney, UPS, bölgedeki ekonomik faaliyeti yavaşlatan ve altyapıya zarar veren çok sayıda doğal afetin etkisine karşın, finansal performans açısından sağlam bir çeyreğe daha imza attı.dedi ve sözlerine şöyle devam etti:“İş segmentlerimiz bu çeyrekte değişen şartlara hızla uyum sağladı; maliyeti ve yakın zamanda yaşanan olayların sebep olduğu hizmet aksaklıklarını en düşük seviyede tutarak piyasanın sunduğu fırsatlardan yararlandı.”

2017’nin üçüncü çeyreğinde şirketin geneli için: Gelir yüzde 7 oranında arttı ve döviz kurundan etkilenmeyen gelir yüzde 7,1 yükseldi. Şirketin geniş ürün yelpazesine yönelik artan müşteri talebiyle beraber, bütün segmentlerdeki ve ana ürün kategorilerindeki gelir artış gösterdi. Uluslararası Tedarik Zinciri ve Gönderi segmentlerinin güçlü performansı sayesinde faaliyet kârı 2 milyar dolara ulaştı. Yılbaşından bugüne kadarki yatırım harcamaları 3,7 milyar dolara oldu; bu durum, yatırım stratejilerimizi desteklemektedir. Bu yıl UPS yaklaşık 2,1 milyar dolarlık temettü dağıttı; bu da geçen yıla kıyasla yüzde 6,4’lük bir artışa denk gelmekte ve hisse sahiplerini süreli temettü kazancıyla ödüllendirmektedir. Bu yıl, şimdiye kadarki zaman diliminde şirket yaklaşık 1,4 milyar dolar için 12,3 milyon dolarlık hisseyi yeniden satın aldı; bu durum şirketin hisse sahiplerine nakit ödeme yapma vaadini de tekrar doğrulaması anlamına geliyor.

ABD yurtiçi paket gönderimi

Yurtiçi segmenti, 2016’nın üçüncü çeyreğinde yüzde 3,9 oranında gelir artışı sağlayan UPS, Next Day Air ve Yer Hizmetlerine yönelik çevrim içi perakende müşteri talebinden kâr elde etmeyi sürdürüyor. ABD’deki tüketiciler gitgide daha fazla çevrim içi alışveriş yapmayı tercih ediyor ve UPS, elverişli ve ekonomik teslimat çözümlerinden oluşan benzersiz yelpazesi sayesinde bu eğilimden kazanç sağlıyor.

2017’nin 3. Çeyreğinde ABD yurtiçi segmentinde: Next Day Air ve Yer Hizmetlerindeki ürün büyümesi sayesinde gelir 2016’nın 3. Çeyreğindeki orandan yüzde 3,9 artarak 360 milyon dolara ulaştı. Müşteriler UPS’nin güvenilir ve günü gününe teslimat çözümlerini seçmeye devam ettikleri için Next Day Air günlük gönderi hacmi yüzde 8 oranında arttı. Ertelenmiş Hava Hizmetleri günlük gönderi hacmindeyse, geçen yılki güçlü yüzde 10’luk büyümeye kıyasla ufak bir düşüş yaşandı. Baz fiyatlandırma ve yükselen yakıt ek ücretleri müşteri ve ürün karmasındaki değişiklikleri dengelerken, parça başına gelir yüzde 2 oranında arttı.

Faaliyet kârı, faaliyet gösterilmeyen bir gün ve doğal afetlerden kaynaklı 50 milyon dolara yakın kaybın olumsuz etkilerini içerirken, süregelen girişimler, tesis inşası ve cumartesi günleri operasyon için yaklaşık 40 milyon dolarlık harcamayı içeriyor.

Uluslararası paket gönderimi

David Abney konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Uluslararası segmentimiz, geçmişte büyümenin motoru olan performansını sürdürdü; UPS’nin çözümlerine yönelik sağlam taleple desteklenen üstün bir kalite yarattı ve faaliyet kârında büyümeyi pekiştirdi. Müşteriler, UPS’nin genişleyen portföyü ve büyüyen ağından yararlanırken, ihraç malları gönderileri de bütün bölgelerde artış gösterdi.”

2017’nin 3‘üncü Çeyreğinde Uluslararası segmentte: Artan teslimatla geniş ölçekte ve hızlı büyümenin sonucu olarak, uluslararası segmentte 3’üncü çeyrekte yüzde 8,9 artışla 627 milyon dolarlık işletme kârı elde edildi. Döviz kurundan etkilenmeyen faaliyet kârı yüze 20 oranında arttı. Bu segment, premium ürünlerin sağladığı yüzde 11’lik bir büyümeyle gelir büyümesi sağladı. Dayanıklı İhraç Malları sevkiyatı günlük olarak yüzde 19’luk bir ani yükseliş sergiledi. Dünyanın bütün bölgeleri bu artışa katkı sağladı. Uluslararası yurtiçi günlük gönderi hacmi yüzde 5,7 oranında arttı; bu artışın başını çok sayıda Avrupa ülkesinde elde edilen iki haneli büyüme çekti. Faaliyet marjı yüzde 18,6’lık bir oranla sektör birincisi olmayı sürdürüyor. Bu çeyrekte göze çarpan bir diğer gelişme, Çin’de küçük paket taşıyıcısı olan SF Express ile UPS’nin ortak girişimine verilen mevzuat onayı oldu.

Tedarik Zinciri ve Nakliye

Tedarik Zinciri ve Nakliye segmenti iki haneli gelir büyümesi ve iki haneliye yakın faaliyet kârı artışıyla üçüncü çeyrek sonuçlarında rekora imza attı. Performans sonuçlarının ardında, yapısal maliyet azaltma programlarıyla birlikte gelir kalitesini iyileştirme çabaları vardı.2017’nin üçüncü çeyreğinde Tedarik Zinciri ve Nakliye segmentinde: 2016’nın üçüncü çeyreğine kıyasla gelir artışı yüzde 13’tü; bu artış, tercih edilen müşterilerle güçlendirilmiş gelir yönetim girişimleri ve gelişen piyasa koşullarının uyuşmasının sonucuydu. Freight Forwarding, UPS Nakliye ve Coyote Lojistics’te tonaj kazanımları üstün kaliteli sonuçlara katkıda bulundu. UPS Nakliye, yüzde 5,5 oranında tonaj büyümesiyle LTL (Eksik Kamyon Yükü) gelirini yüzde 9,3 oranında ve elli kiloluk tartı artış başına düşen LTL gelirini yüzde 3,6 oranında artırdı. Perakendeye yönelik artan müşteri talebi ve uzay endüstrileri, Dağıtım biriminin gelirini ve işletme kârını yükseltti. Segmentin toplam faaliyet kârı yüzde 9,7 oranında yükselerek 226 milyon dolara ulaştı.

Genel bakış

UPS Finans Direktörü Richard Peretz, UPS’nin üçüncü çeyrek sonuçları işimizin esnekliğini gösteriyor.” dedi ve şöyle devam etti: “Son dönemde gösterdiğimiz performans, artan mevsimsellikle küresel e-ticaret stratejilerine uyum sağladıkça, daha da ileriye gitme konusunda bize güven veriyor. Planlarımızı iyi bir şekilde hayata geçiriyoruz. Zirveye oturacağımız yönünde olumlu bir görüşümüz var ve sonuç olarak kendi kılavuz aralığımızda daha yükseğe çıkıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz