UPS, Türkiye’deki hava operasyonlarını İstanbul Yeni Havalimanı’na taşıyacak

1
1098
Anlaşmayı, UPS Doğu Avrupa Başkanı Daniel Carrera ve İGA Havalimanı İşletmesi Genel Müdürü ve İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu imzaladı.
Renault Trucks

UPS, Türkiye’deki hava operasyonlarını, tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’na taşıyıp genişleteceğini duyurdu. Yeni tesis, UPS’in Almanya Köln’deki Avrupa kıtalararası hava merkezi aracılığıyla Türkiye’deki müşterileri dünyanın geri kalan bölgeleriyle etkili bir şekilde birleştirecek. Yeni tesisin, UPS’in İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bulunan tesisinden dört kat daha büyük olması ve 2018 yılı bitmeden açılması planlanıyor.

UPS Doğu Avrupa Başkanı Daniel Carrera, “UPS’in Avrupa’daki ihracat hacmi geçen yıl yüzde 15’ten fazla arttı ve Türkiye’deki işletmemizin bu büyümeye önemli bir katkısı bulunuyor. Sınırlar arası ticaretin, tahmin edilebilir gelecekte küresel gayri safi yurtiçi hasıladan daha hızlı büyümesi öngörülüyor. Sonuç olarak ekonomiler, daha etkileşimli ve dış ticarete bağlı hale gelirken güvenilir küresel ağlara da daha çok ihtiyaç duyuyor. Bu yeni yatırımla birlikte Türkiye’deki işletmeler UPS’in akıllı küresel lojistik ağına erişebilir ve büyümek için ihracat fırsatlarının avantajını kullanabilir.” dedi.

UPS Doğu Avrupa Başkanı Daniel Carrera ve İGA Havalimanı İşletmesi Genel Müdürü ve İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu

Yeni tesis, tüm kıtada UPS ağını modernleştirmeyi ve artırmayı amaçlayan UPS’in 2 milyar Dolar’lık Avrupa yatırım programının bir parçası konumunda. Yakın zamanda UPS; Paris – Fransa, Londra – Birleşik Krallık ve Eindhoven – Hollanda’ya yatırımlar yaptı. Yeni tesis, Türkiye’yi UPS’in gelişmiş Avrupa ağına daha iyi bağlayarak Avrupa’nın geri kalanı, Asya Pasifik, Latin Amerika ve Hint Yarımadası, Ortadoğu ve Afrika’daki yeni pazarlara müşteriler için cazip erişim olanakları sunuyor.

UPS Türkiye Ülke Müdürü Burak Kılıç ise şu ifadelerde bulundu: “Türkiye’nin ekonomisi çok güçlü bir büyüme kaydediyor ve Türkiye’de tüm boyutlarda işletmeler için ihracatları artıracak geniş bir potansiyel bulunuyor. Ülkedeki 20’ye yakın tesisle ve yurtiçi ekspres ağımıza yapılan son iyileştirmelerle bu yeni yapı, müşterilerimize işlerini büyütürken ihtiyaçları olan desteği vereceğimize dair taahhüdümüzün açık bir göstergesidir.

İGA Havalimanı İşletmesi Genel Müdürü ve İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu, UPS Doğu Avrupa Başkanı Daniel Carrera ve UPS Türkiye Ülke Müdürü Burak Kılıç

İGA Havalimanı İşletmesi Genel Müdürü ve İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu da şunları söyledi: “Türkiye, Avrupa, Ortadoğu, Orta Asya, Kuzey ve Doğu Avrupa’nın tamamına sadece beş saatlik bir uçuş menzilinde bulunuyor. Türkiye’nin coğrafi konumu, lojistik için stratejik bir avantaj sunmaktadır. UPS ve diğerleri gibi küresel nakliye devlerinin İstanbul’da faaliyet gösterme planları bunun bir kanıtıdır. Amacımız, geçiş sürelerini azaltmak için stratejik konumumuzdan ve son teknolojiden faydalanarak kargo ve yük taşıma kapasitemizi artırmaktır. İstanbul, hem bir yolcu taşıma merkezi hem de kargo ve yük taşıma merkezi olacak.

Bu yeni tesis, UPS’in büyük stratejik avantajı ve uzun vadeli hissedar dönüşü için kaynakları önceliklendirmek ve yatırımları yönlendirmek amacıyla devam eden dönüşüm stratejisinin bir parçası niteliğinde. Şirket, 2017’nin başlarında, son teknoloji, bilgi teknolojisi ve otomasyon kullanımıyla verimliliği ve sığayı artırarak akıllı küresel lojistik ağına güncelleme planları olduğunu duyurmuştu.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz