TürkTraktör, Filizlerin Mucizeleri Projesi’nde ikinci yılı tamamladı

0
795
Renault Trucks

TürkTraktör, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki kız öğrencileri otomotiv alanında çalışmaya teşvik etmek üzere başlattığı “Filizlerin Mucizeleri Projesi” kapsamında gerçekleştirdiği okul ziyaretleri ve eğitimlerinin ikinci yılını tamamladı.

2017-2018 yılı eğitim öğretim döneminde altı farklı şehirdeki 20 okulu ziyaret eden proje ekipleri bu yıl da iki bine yakın kız öğrenci ve öğretmenleri ile bir araya geldi.

TürkTraktör, Türkiye’de tarım ve otomotiv alanında kadın işgücünün artırılması ve girişimciliği desteklemek üzere başlattığı Filizlerin Mucizeleri Projesi’nin eğitim alanındaki çalışmalarını ikinci yılında da kesintisiz şekilde sürdürdü.

Bu yılki program kapsamında otomotiv sektörünün önemli üretim merkezleri olan Ankara’da altı, Bursa’da dört, Kocaeli’nde beş, Eskişehir’de iki ve Sakarya’da iki okul ziyaret edildi. Bu yılki programa Şanlıurfa’nın da dahil edilmesiyle birlikte 2017-2018 döneminde altı farklı şehirde bulunan toplam 20 okula yapılan ziyaretler tamamlamış oldu.

Mesleklerin cinsiyeti olmayacağının ve otomotiv sanayisinde çok düşük olan kadın çalışan sayısının ancak kız öğrencilerin bu yaştaki seçimleri ile yükselebileceğinin anlatıldığı seminerlerde Türkiye Aile Planlama Vakfı (TAPV)Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ eğitimleri verilirken, TürkTraktör Gönüllü Ekibi ise sektörle ilgili deneyimlerini paylaştı. Böylece kadın istihdamının geleceği olan kız öğrencilere, üretim ve ağır sanayi alanına sağlayabilecekleri katma değer anlatıldı ve aynı zamanda kadın gücünün çalışma hayatındaki önemi de örneklerle gösterildi.

Projenin başladığı ilk günden bu yana altı ilde toplam 60 okul ziyaret edildi; 6 bin 200’ü aşkın kişiye ulaşıldı

Geçtiğimiz yıl, Türk Eğitim Vakfı (TEV) koordinasyonunda, okulların, makine teknolojisi, motorlu araçlar teknolojisi, metal teknolojisi, elektrik elektronik teknolojisi, ulaştırma hizmetleri, tarım teknolojisi alanlarında öğrenim gören 100 kız öğrenciye sağlanan eğitim bursu da programa dahil olan yeni öğrencilerle birlikte sürdürüldü.

Filizlerin Mucizeleri Projesi başladığı günden bu yana hız kesmeden çalışmalarına devam ederek, proje kapsamında altı ilde toplam 60 okul ziyaret edildi; 6 bin 200’ü aşkın kişiye ulaşıldı. Projeye seçilen 29 bursiyer, eylül ayında mezun olmadan önce yapmak zorunda oldukları stajlarını TürkTraktör fabrikasında tamamlayarak, iş hayatına atılacaklar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz