Universal Robots, 10 yılda 27 bin cobot üretti

0
579

Universal Robots, kolaboratif (işbirliğine dayalı) robotlardaki dünya önderliğine 2019’da da devam ediyor. İşbirliğine dayalı robotlar, gelişen robot teknolojisinin gelecek yıllarda önemli bir bölümünü oluşturacak. Universal Robots, sektördeki öncü kimliğiyle hayata geçirdiği çalışmaları ve kolaboratif robotun 10 yıllık yolcuğunu kutlayarak 2019’u karşılıyor

Universal Robots, 10 yıla sığdırdığı robot teknolojisinde çığır açan çalışmalarını kutlayarak 2019’a merhaba diyor. Universal Robots Kurucu Ortağı ve CTO’su Esben Østergaard’ın ilk cobot’u, Güney Danimarka Üniversitesi’nde bir bodrum katındaki üç yıllık bir çalışma sürecinden sonra piyasaya sürdüğü ilk UR5 model cobot’tan bugüne Universal Robots, 27 bin cobot’a ulaştı. Kolaboratif robotlardaki öncü rolüyle robot teknolojisinin Nobel’i kabul edilen Engelberger Ödülü’nünde sahibi oldu.

Universal Robots, 2012’de UR10, 2015’te masa üstü model UR3’ü piyasaya sürdü. Aynı yıl, otomasyon çözümlerinde uluslararası firma Teradyn tarafından 285 milyon dolara satın alınmasının ardından gücüne güç kattı. 2017’nin son aylarında geniş potansiyeller barındıran Türkiye pazarına hızlı bir giriş yaparak insan emeğine dayalı üretimin fazla olduğu Türkiye’de cobot kullanımını iş süreçlerinde verimli hale getirdi. Universal Robots, 2017’deki yüzde 72’lik büyüme ivmesini 2018 yılında da sağlıklı bir şekilde sürdürerek 2019’u karşılıyor.

Otomasyon herkes için erişilebilir hale geliyor

Otomasyon bariyerini düşürürek otomasyonu herkes için ulaşılabilir hale getirmeyi amaçladıklarını belirten Universal Robots Kurucu Ortağı ve CTO’su Esben Østergaard, başarılı bir robot uygulamasını hızlı ve kolay bir şekilde uygulama imkanı tanıyarak, robot kullanma kabiliyetini artırdıklarını belirtiyor. En son yenilik Uygulama Sihirbazı (Application Builder) gibi uygulamalarla hem büyük hem küçük ölçekteki üretimlerde kullanılan Universal Robots cobot’ları ile yetenek açığı azalıyor.

Kolaboratif robotlar, robot satışlarının yüzde 34’ünü karşılayacak

Robotik Endüstriler Birliği’ne (RIA) göre cobot’ların endüstriyel otomasyonun en hızlı büyüyen sınıfı olduğu ve 2025 yılına kadar tüm endüstriyel robot satışlarının yüzde 34’ünü karşılayacağı öngörülürken, Universal Robots kolaboratif robotlarda yüzde 60’lık pazar payıyla dünya önderliğine devam ediyor. 2018’de geliştirdiği, daha geniş bir uygulama çeşitliliği sunan, daha hızlı kurulum, programlama ve esnek kullanım imkanı gibi teknolojik avantajlar içeren e-Series ile otomasyon bariyerini daha da düşürerek, 2019’da otomasyonu herkes için ulaşılabilir kılmayı sürdürecek.

100’den fazla sertifikalı ürün, 390’dan fazla onaylı ticari ürün geliştirici

Universal Robots, cobot’larla sorunsuz şekilde çalışabilecek onaylanmış ürünleri; örneğin robot tutucu (gripper) vb. yardımcı donanımlar, aksesuarlardan kamera sistemleri ve yazılıma kadar ihtiyaç duyulan her şeyi barındıran UR+ platformunu 2016’da hayata geçirdi. “Tak-Çalıştır ve Üretime Başla” kavramına uygun şekilde geliştirilen UR+ programında 100’den fazla sertifikalı ürün ve 390’dan fazla onaylı ticari ürün geliştirici partner şirketi bulunuyor. Universal Robots, iş ortaklarına ve son kullanıcılara, var olan ürününü özelleştirmek ya da yeni bir ürün geliştirmek isteyen geliştiricilere, yenilikçi çalışmalar yapmak isteyenlere cobot’larla sorunsuz bir şekilde çalışacak şekilde sertifikalandırılmış UR+ürünlerini sunuyor.

Universal Robots Akademi dünyada 130’dan fazla ülkede kullanıcıya sahip

Universal Robots, kolaboratif robot teknolojisindeki önderliğini programlama, kullanıcı eğitiminde kolaylık gibi avantajlarla da sürdürüyor. İşbirliğine dayalı robot (Cobot) kavramını öğrenmek ve robot programcısı olmak isteyenler için 2017’de ücretsiz çevrimiçi bir platform sunan ve sektörde bir ilk olan Universal Robots Akademi’yi başlattı. Universal Robots Akademi’de İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Çince, Japonca, Korece ve Tayca olarak 8 dilde 9 online modül ile robot teknolojisi alanında tecrübesi olmayan kullanıcılara dahi önemli kolaylıklar sağlanıyor. Platform, bugün dünya çapında 130’dan fazla ülkede 45 bini aşkın kullanıcıya sahip. Universal Robots, Türkçe seçeneğini de hayata geçirerek daha fazla kullanıcıya erişmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here