Accelera by Cummins, Daimler Truck ve PACCAR, Amerika Birleşik Devletleri’nde akü hücresi üretimi için Mississippi’yi seçti

0
939
PACCAR
Accelera by Cummins, Daimler Trucks & Buses US Holding LLC ve PACCAR, planladıkları ortak girişim için gelecekteki gelişmiş akü hücresi üretimi yeri olarak Marshall County, Mississippi'yi seçti.
Renault Trucks

Accelera by Cummins, Daimler Trucks & Buses US Holding LLC ve PACCAR, planladıkları ortak girişim için gelecekteki gelişmiş akü hücresi üretimi yeri olarak Marshall County, Mississippi’yi seçti. Ortak girişim, ticari elektrikli araçlar için akü hücresi üretimini yerelleştirecek ve talep arttıkça daha da genişleme seçeneğiyle birlikte ABD’de 2 binden fazla üretim işi yaratması bekleniyor. 21 gigawatt saat (GWh) kapasiteli fabrikanın 2027 yılında akü hücreleri üretmeye başlaması bekleniyor.

Accelera, Daimler Truck ve PACCAR arasında planlanan ortak girişim Eylül 2023’te duyuruldu ve orta ve ağır ticari taşımacılık için elektrikli araçların benimsenmesini destekleyen uygun maliyetli ve farklılaştırılmış akü hücresi teknolojisi sunmak için ölçek yaratacak. Accelera, Daimler Truck ve PACCAR, ticari akü elektrikli kamyonlar için lityum-demir-fosfat (LFP) akü teknolojisine odaklanacak olan işin yüzde 30’ar hissesine sahip olacak ve işi müştereken kontrol edecek. EVE Energy, ortak girişimde yüzde 10 pay ile teknoloji ortağı olarak hizmet verecek ve sektör önderi akü hücresi tasarımı ve üretim uzmanlığıyla gelecekteki hücre üretim tesisine katkıda bulunacak. EVE Energy, araç endüstrisi için LFP akü hücrelerinin üretiminde küresel bir teknoloji önderi konumunda.

Cummins Başkanı ve CEO’su Jennifer Rumsey, konuyla ilgili olarak “Bu yer seçimi, Hedef Sıfır stratejimizi ve sektörü karbonsuz bir geleceğe doğru yönlendirme vizyonumuzu ilerletmeye yönelik heyecan verici ve somut bir adımı temsil ediyor. Güçlü ortaklıklarımızı genişletmeye ve müşterilerimizin farklı ihtiyaçlarına hizmet etmeye devam ederken, Mississippi’de ekonomik büyümeyi ve istihdam yaratmayı desteklemek için Marshall County topluluğuna katılmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi.

Daimler Truck North America Başkanı ve CEO’su John O’Leary ise şunları söyledi: “Yerelleştirilmiş akü hücresi üretimi, Amerika’yı ve dünyayı hareket ettiren filolar olan müşterilerimize operasyonlarını karbonsuzlaştırmak için uygun maliyetli seçenekler sunmanın önemli bir bileşeni. Bu hedefe ulaşmamızda bize katıldıkları ve ortak iklim hedeflerimizi gerçekleştirmemize yardımcı oldukları için Mississippi Eyaleti’ne ve Marshall County topluluğuna minnettarız.

PACCAR CEO’su Preston Feight da şu açıklamayı yaptı: “Mississippi eyaleti, toplulukları ve halkı PACCAR için harika iş ortaklarıdır. Kuzey Mississippi’deki bu ortaklığı, müşterilerimize sektör önderi uygun maliyetli sıfır yayım çözümleri sağlayacak bu yeni akü hücresi fabrikasıyla genişletmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Accelera, Daimler Truck ve PACCAR, ticari araç sektörünün sıfır yayım teknolojilerine geçişine öncülük ediyor. Ortaklar, Paris İklim Anlaşması’na uygun olarak karbon yayımlarını azaltmaya kararlı.

İşlem, ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi’ne (CFIUS) gönüllü bir bildirimde bulunulması da dahil olmak üzere, alışılagelmiş kapanış koşullarına ve geçerli birleşme kontrolü ve düzenleyici onayların alınmasına tabi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz