Unimog U 5023, Şili’de keşif takımına yardım etti

0
916
mb-unimog-u5023-chile
Matthias Jeschke önderliğindeki bir keşif takımı iki Unimog U 5023 ile dünyanın en yüksek volkanı olan Şili’deki Ojos de Salado’ya tırmandı.

Unimog, 70 yıldır dünyanın farklı bölgelerindeki ve farklı iklimlerindeki bilimsel keşif gezilerinde kullanılan bir araç. Son olarak Matthias Jeschke  önderliğindeki bir keşif takımı iki Unimog U 5023 ile dünyanın en yüksek volkanı olan Şili’deki Ojos de Salado’ya tırmandı.

Takımın görevi volkanik dağda farklı rakımlardaki kamplarda dört acil radyo birimi kurmaktı. Acil bir durumda dört birimin her biri, Ojos de Salado’daki diğer üç kamp ile bir radyo bağlantısı kurmak için kullanılabilecek. Bu sistem hem dağcılar hem de bilimsel araştırmacılar için güvenliği artıracak. 6893 metre yüksekliğindeki Ojos de Salado gezegendeki en yüksek aktif volkan. Volkan, gezegenin en kurak yerlerinden biri ve kötü şöhretli Pasifik Ateş Çemberi’nin bir parçası olan Atacama Çölü’nde bulunuyor.

mercedes-unimog-chile
Takımın görevi volkanik dağda farklı rakımlardaki kamplarda dört acil radyo birimi kurmaktı.

Keşif takımı, iki Unimog U 5023 ile 6100 metredeki Amistad yüksek rakım kampına ulaştıktan ve burada dört acil radyo biriminin kurulumunu tamamladıktan sonra, tekerlekli araçlar için yükseklik rekorunu da kırdı. İki Unimog’dan biri 6694 metrelik bir rakıma ulaştı. Şimdiye kadar hiçbir araç dünyanın herhangi bir yerinde bu kadar yükseğe tırmanmadı.

Keşif takımı, keşif takımını ve bu son derece yüksek rakım için gereken donanımlarını taşımak için en ağır arazi şartlarına uygun en son nesil iki Unimog U 5023 tedarik eden Mercedes-Benz Special Trucks tarafından desteklendi. Araçların bu kadar yüksek rakımlardaki zorluklarla başa çıkabilmesi için her iki Unimog kamyon da özel lastikler, güçlü vinçler ve Unimog müzesindeki uzmanlar, Unimog üstyapıcısı AS Söder ve Unimog geliştirme takımından mühendisler tarafından geliştirilen değişken ağırlık merkezi dengelemesine sahip özel üstyapılar ile donatıldı.

mercedes-unimog-altitude-chile
İki Unimog’dan biri 6694 metrelik bir rakıma ulaştı. Şimdiye kadar hiçbir araç dünyanın herhangi bir yerinde bu kadar yükseğe tırmanmadı.

Extrem Events şirketinin sahibi Matthias Jeschke ve takımı, bu keşif gezisi ile sadece 2014 yılında Mercedes-Benz Zetros ile kırdıkları kendi rekorlarını geçmediler, bir tekerlekli aracı en yüksek rakımda sürme rekorunu da kırdılar.

Keşif başkanı Jeschke, şu açıklamayı yaptı: “Her iki araç da malzeme ve donanımları bu kadar yükseğe taşımak için en iyi, güvenilir teknolojinin, dengeli bir ağırlık merkezinin ve yüksek lastik teknolojisinin kombinasyonu sayesinde son derece dik ve kayalık geçişlerin üstesinden geldi. Dünya çapında hiçbir zaman motorlu yüksek rakım keşiflerinde iki kamyon eşzamanlı olarak böyle bir yüksekliğe ulaşmadı.

mb-unimog-chile
Keşif takımı, bu son derece yüksek rakım için en ağır arazi şartlarına uygun en son nesil iki Unimog U 5023 tedarik eden Mercedes-Benz Special Trucks tarafından desteklendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here