Hakan Denizcilik, Scania deniz motoruyla hizmet verecek

0
684
Hakan Denizcilik Scania deniz motorlarını tercih etti.
Hakan Denizcilik Scania deniz motorlarını tercih etti.

İstanbul Boğazı’ndan geçen ulusal ve uluslararası gemilere lojistik hizmeti veren Hakan Denizcilik, acenta botunda kullanılmak üzere Scania deniz motorunu tercih etti.   

Dünyanın en yoğun su yollarından biri olan İstanbul Boğazı’ndan 2018 yılında 41 binin üzerinde gemi geçiş yaptı. Bu gemilere verilen lojistik hizmetleri başlı başına bir sektör haline geldi. Bu sektörün önemli oyuncularından Hakan Denizcilik, filosunda bulunan ve acenta botu olarak adlandırılan teknelerinde kullanılmak üzere 8 adet Scania deniz motoru aldı.

7/24 kesintisiz hizmet veriyoruz

30 yılı aşkın tecrübesi ile İstanbul Boğazı’ndan geçen gemilere lojistik hizmet veren Hakan Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın yaz – kış demeden haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet verdiklerini söyledi. Yalçın, bu gemilerin İstanbul Boğazı’ndan gaz kesmeden doğrudan geçtiklerini hatırlatarak “Hareket halindeki gemilere yanaşıp hizmet veriyoruz. Bir geminin su, erzak, personel değişimi gibi neredeyse tüm ihtiyacını karşılıyoruz. Bu operasyonlar için kullandığınız teknelerin üstün bir performans sergilemesi gerekmektedir. Filomuzda bulunan Scania deniz motorlarımızdan aldığımız referans, bizi yeni motor alımında doğrudan Scania’ya yönlendirdi. Gerek satış esnasında kurulan sıcak ilişkiler gerekse de satış sonrası servis hizmetlerinde Doğuş Otomotiv gibi büyük bir markanın tecrübesi bizim tereddüte düşmememizi sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, Hakan Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın ve Scania Endüstriyel ve Deniz Motorları Satış Müdürü Suna Türk Tuzcuoğlu (Soldan sağa)

“Scania karada ve denizde çözüm ortağı oluyor”

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğinin karayollarına eşdeğer bir yoğunlukta olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul Boğazı, dünyada uluslararası deniz taşımacılığı yapan diğer boğazlarla kıyaslandığında en dar geçide sahiptir. İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e kıyısı olan 6 ülke için sahip olduğu önem de göz önünde bulundurulduğunda bu ülkelere sefer yapan gemilere verilen hizmetin önemi daha iyi anlaşılıyor. Hakan Denizcilik’e verdikleri bu hizmette kullanılmak üzere Scania’yı tercih etmelerinden dolayı teşekkür ederim. Scania olarak deniz ulaşımından, lojistik hizmetlere kadar Türkiye denizlerinde çalışan tüm firmalara çözüm ortağı olmak istiyoruz.”

“Scania deniz motorları işletme giderlerini de düşürüyor”

Scania Endüstriyel ve Deniz Motorları Satış Müdürü Suna Türk Tuzcuoğlu ise İstanbul Boğazı’nın hem yurtiçi hem yurtdışı deniz taşımacılığı açısından jeopolitik öneme sahip olduğunu belirterek, “İstanbul Boğazı birçok yük gemisine transit geçit vermektedir. Bu özelliği ile taşımacılık açısından küresel bir coğrafyaya sahiptir. İstanbul Boğazı’ndan geçiş yapan gemilere lojistik hizmet veren Hakan Denizcilik önemli bir misyon yüklenmiştir. Biz de Scania olarak bu misyonun yerine getirilmesinde destek sağlıyoruz. Scania deniz motorları yelpazesi, en zorlu çalışma şartlarında bile ihtiyaçlara tam randımanlı bir şekilde cevap verecek şekilde geliştirilmiştir. Scania motorlar güçle birlikte olağanüstü yakıt tüketimi sağlamaktadır. Scania, ticari araç motorlarının ardından deniz motorlarında da en son yenilikleri kullanarak rakipsiz bir yakıt verimliliği sağlıyor. Bu motorlarımızda da kendisini ispat etmiş XPI (common rail) yakıt enjeksiyonu teknolojisi bulunmaktadır.” dedi. 

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, Scania olarak deniz ulaşımından, lojistik hizmetlere kadar Türkiye denizlerinde çalışan tüm firmalara çözüm ortağı olmak istediklerini belirtti.

Scania deniz motorları yakıt tüketiminde iddialı

Deniz motorları sınıfında ürün yelpazesini zenginleştiren Scania, 9, 13 ve  16 Litre V8 motor seçeneklerini sunarken, bu motorların güç seçenekleri de 220 beygirden 1150 beygire kadar çıkıyor. Kullanılan XPI yakıt enjeksiyonu teknolojisiyle silindirlere daha kısa zamanda yüksek basınçlı yakıt gönderilerek, daha fazla güç elde edilirken, yüksek performans ve rakipsiz yakıt verimliliği sağlanıyor. Scania deniz motorları ana makina olarak feribotlarda, açık denizde çalışan balıkçı gemilerinde ve römorkörlerde kullanılıyor. Yardımcı makine olarak ise jeneratör olarak, su pompası , yangın söndürme tertibatlarında ağır hizmet tipi takviye amaçlı kullanımlara yüksek uyum sağlıyor. Uzun bakım aralığı, kolay yedek parça bulunabilirliği sayesinde müşteri memnuniyeti de üst seviyelere taşınıyor.

Scania endüstriyel motorlar üretkenliğin yeni tanımı

Scanıa endüstriyel motorları üç farklı motor hacmi 9, 13 ve  16 litre ve 202 – 566 kW arasında değişen motor güçleriyle ve Stage V motor yayım yasalarını karşılıyor. Scania endüstriyel motorlar özel amaçlı itfaiye araçlarında, taş kırıcılarda, beton pompalarında, vinçlerde, ekskavatör ve loader araçlarında kullanılabiliyor.

Scania jeneratör motorları ile kesintisiz güç

Kara jeneratör motorları kesintisiz ve istikrarlı olarak 275 kVA ile 770 kVA arasında güç üretirken, Avrupa ve Amerika yayım yasalarına uyum sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here