Toyota, hafif ticari pazarına “Toyota Professional” ile giriyor

0
2066
Toyota-Proace-city
Toyota Professional yapılanması ile birlikte Toyota PROACE CITY satışları 2020 yılında başlayacak.

Toyota, son 3 yılda yüzde 17 oranında büyüme gösteren Avrupa hafif ticari araç pazarında yapılanmaya giderek yeni Toyota Professional” markasını duyurdu. Toyota bu yeni marka ile Avrupa hafif ticari araç pazarında 2020 yılı için yüzde 50 büyüme ve yıllık 100 bin hafif ticari araç satışı hedefliyor. Bu hedef, aynı zamanda daha da güçlenmiş bir hafif ticari ürün yelpazesi ile de desteklenecek.

toyota-proacecity
Toyota PROACE CITY’nin yolcu taşıyabilen sürümleri 5 veya 7 koltuklu olarak tercih edilebiliyor.

Toyota Professional” markası geliyor

Yeni marka stratejisiyle “Toyota Professional”ı hayata geçiren Toyota, bu girişimiyle, markanın hafif ticari araçlara özel olarak odaklanmasını sağlayacak. Yeni Toyota hafif ticari araç merkezleri, özel müşteri deneyimleri sunacak. Bunlar arasında, yeni hafif ticari araç showroom kavramı, tam donanımlı sergileme araçları, konusunda uzman çalışanlar ve ticari araç kullanıcılarına yönelik, özel olarak hazırlanmış internet sitesi olacak.

toyota-proacecity-01
PROACE CITY, pratik yükleme ve geniş yükleme alanı ile iki Euro paleti taşıyabilen nadir modellerinden biri olarak öne çıkıyor.

Genişletilmiş ürün yelpazesi

Yeni yapılanma ile birlikte Toyota PROACE CITY satışları 2020 yılında başlayacak ve bu model, PROACE Van ile efsanevi Hilux pick-up modeline katılarak Toyota’nın hafif ticari ürün gamını genişletecek. Böylelikle Toyota, yeni Proace modelleri ile Avrupa’da hafif ticari araç sınıfının yüzde 75’ine hitap etmiş olacak. PROACE CITY ile sınıfına farklı ve çekici bir seçenek olarak giriş yapacak olan Toyota, bu yeni modeli ile pazar payını da önemli ölçüde artıracak.

toyota-proacecity-roma
Toyota, yeni “Toyota Professional” markasını İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirdiği uluslararası basın toplantısı ile duyurdu ve Avrupa hafif ticari pazarına yönelik stratejileri hakkında bilgi verdi.

PROACE CITY ve yüzde 100 elektrikli PROACE

Farklı tasarımıyla dikkat çeken PROACE CITY, pratik yükleme ve geniş yükleme alanı ile iki Euro paleti taşıyabilen nadir modellerinden biri olarak öne çıkıyor. Proace City, farklı yükleme ve koltuk konfigürasyonlarıyla birlikte farklı motor seçenekleriyle de her türlü iş ihtiyacını karşılayabiliyor. Yolcu taşıyabilen sürümler 5 veya 7 koltuklu olarak tercih edilebiliyor. Proace City’nin yüksek yükleme kapasitesi ise kısa modelde 3.3 metreküp ve uzun sürümde Akıllı Kargo seçeneğiyle 4.3 metreküplük hacim sunuyor. Proace City’nin motor seçenekleri arasında 75-130 bg güçlere sahip benzinli ve dizel motorlar yer alırken, 5-6 ileri manuel veya 8 ileri otomatik şanzıman seçenekleri de bulunuyor.

baris-erdim
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. Pazarlama Direktörü Barış Erdim, Toyota’nın yeni hafif ticari araç modelleri PROACE CITY ve PROACE’i 2020 yılının ilk çeyreğinde pazara sunmayı hedeflediklerini belirterek, bu modellerin ağırlıklı olarak pazarın yüzde 80-85’ini oluşturan yolcu ve camlı van sürümlerini satmayı planladıklarını söyledi. Toyota’nın hafif ticari araçlarını pazara sunmayı düşündüklerinde bir araştırma yaptıklarını ve çok olumlu geri dönüşler aldıklarını kaydeden Barış Erdim, şunları söyledi: “Toyota’nın yıllarca oturmuş kalite, dayanıklılık ve güvenilirlik yapısının hafif ticari araç tarafına da yansıyacağını düşünen kullanıcılar çok sıcak baktılar. Zaten bu sınıftaki müşterilerin bir araçta en çok aradıkları özellik de sorunsuzluk. Diğer yandan kullanıcıların son derece yüksek standartlara sahip Toyota servislerine güvenleri de çok yüksek.” Türkiye’deki tüm bayilerinin Toyota Professional bayisi olmasını arzu ettiklerini dile getiren Barış Erdim, bunun için bayilerin Toyota Professional için özel olarak ayrılmış alan ve hafif ticari araçlara uygun lift gibi standartları karşılaması gerektiğini ifade etti.

İklim değişikliği ve hava kalitesi konusundaki endişeler, birçok Avrupa şehrinde yeni yönetmeliklerin gelmesine yol açarken, Toyota bu ihtiyacı karşılamak amacıyla PROACE ve PROACE CITY modellerinin yüzde 100 elektrikli sürümlerini de sunmaya hazırlanıyor.

Toyota-Proace-van
Toyota PROACE Van

Kompakt, pratik, konforlu ve çok yönlü tasarım

Proace City sekiz inçlik dokunmatik ekranında, MirrorLink, Apple CarPlay ve Android Auto gibi özelliklerle cep telefonuyla eşleşme imkanı da sunuyor. Navigasyon ve online özelliklere buradan erişilirken, sesli komut gibi özellikler de kullanılabiliyor. Proace City aynı zamanda cama yansıtmalı gösterge ekranında, sürücüye hız sınırları, navigasyon gibi önemli ayrıntıları gösteriyor.

Toyota-Proace-(6)
Toyota PROACE Van

Toyota Proace City’de güvenlikten de ödün verilmedi. Proace City’nin hem camlı van hem de panel van sürümlerinde bir dizi artırılmış güvenlik özellikleri bulunuyor. Ön Çarpışma Önleyici Sistem, Trafik İşaretleri Tanıma Sistemi, Şerit Takip Asistanı, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi ve sürücü yorgunluk uyarı sistemi gibi özellikler sunuluyor.

Toyota-Proace-verso
Toyota PROACE Verso

Ali Haydar Bozkurt: “İddiamızı ortaya koyacağız

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, yeni “Toyota Professional” marka yapılanmasıyla hafif ticari araç pazarında iddialarını çok güçlü bir şekilde ortaya koyacaklarını belirterek, “Hafif ticari araç sınıfı potansiyeli olan ve bizim yıllardır üzerinde planlama yaptığımız bir alandı. Türkiye’de Hilux ile bu sınıfın yüzde 11’ine hitap edebiliyoruz.  Proace, Proace City ve Hilux ile şimdi bu oran yüzde 75’e çıkacak. Türkiye’de 180-200 bin civarında oturmuş bir hafif ticari araç pazarı bulunuyor. Bu pazarda Toyota olarak en büyük artımız mevcut müşteri data ve portföyümüz ile sorunsuz ürün yelpazemiz olacak. Mevcut bayi ağımız içerisinde standartları değerlendirerek hizmet vermeyi planlıyoruz” dedi.

Toyota-Turkiye-Pazarlama-ve-Satis-A.S.-CEO'su-Ali-Haydar-Bozkurt-(4)
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt

Tüm beklentileri karşılamayı ve yeni Proace modelleri ile pazarda önemli bir pay almayı hedeflediklerini kaydeden Bozkurt, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sınıf binek otomobil işinin yanında tamamen yepyeni bir iş. Toyota Türkiye olarak bunu böyle algılıyoruz. İşin satış ile birlikte satış sonrası kanalı da çok önemli. Çünkü bu sınıfta tekerlek dönmediği takdirde ticari araç sahibi veya kullanıcısı işinden geri kalacaktır. Bunu bildiğimiz için servislerimizde ticari araç sahiplerinin en hızlı şekilde servis hizmetleri alacakları sistemler geliştirme çalışmalarını da sürdürüyoruz. Bu süreçte müşterilerimizin yanında olacağımız, 360 derece bir hazırlık içerisindeyiz. 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren Türkiye pazarına girecek bu yeni modellerimiz, Hilux’tan sonra hafif ticari araç pazarındaki satışlarımızda itici güçlerimizden olacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here