Volvo Trucks elektrikli kamyonlar için rekor sipariş aldı

0
279
volvotrucks-dfds-02
Volvo Trucks, Kuzey Avrupa'nın en büyük denizcilik ve lojistik şirketi DFDS'den 100 adet Volvo FM Electric kamyon siparişi aldı.

Volvo Trucks, Kuzey Avrupa’nın en büyük denizcilik ve lojistik şirketi DFDS‘den 100 adet Volvo FM Electric kamyon siparişi aldı. Anlaşma, Volvo elektrikli kamyonlar için bugüne kadarki en büyük ticari sipariş ve dünya çapında ağır elektrikli kamyonlar için şimdiye kadarki en büyük siparişlerden biri.

Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, konuyla ilgili olarak “Bu, fosilsiz taşımacılık taahhüdümüzde önemli bir kilometre taşı ve DFDS ile yaptığımız ortaklıktan dolayı gurur duyuyorum. Birlikte, elektrikli ağır kamyon taşımacılığının bugün bile uygulanabilir bir çözüm olduğunu dünyaya gösteriyoruz. Bunun daha fazla müşteriyi kendi elektrifikasyon yolculuklarında ilk adımı güvenle atmaya teşvik edeceğine inanıyorum.” dedi.

Volvo FM Electric‘in DFDS’ye ilk teslimatları 2022’nin dördüncü çeyreğinde başlayacak ve 2023 boyunca devam edecek. Kamyonlar, Avrupa’daki DFDS lojistik sisteminde hem kısa hem de uzun taşımacılık için kullanılacak.

DFDS Başkan Yardımcısı ve Lojistik Bölümü Başkanı Niklas Andersson, şunları söyledi: “DFDS’de CO2 yayımlarını azaltma ve sürdürülebilir bir tedarik zinciri yaratma konusunda üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız. CO2 hedeflerimize ulaşma yolculuğumuzda elektrifikasyonun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve umarım bu hayati geçişte ilerlerken başkalarına ilham verebiliriz.

FM Electric, 44 ton toplam yüklü katar ağırlığına ve 300 km’ye kadar menzile sahip. Öğle yemeği sırasında bir şarj ile mesafe uzatılabiliyor. Araçlar, hem gece depo şarjı (her kamyon bir AC şarj cihazı ile birlikte geliyor) hem de yolda yüksek güçlü şarj (DC şarjı) ile şarj edilebiliyor. DFDS, Volvo Financial Services tarafından sağlanan bir finansman çözümünü seçti.

volvotrucks-dfds-01
İlk Volvo FM Electric, Ağustos ayında Volvo Trucks Başkanı Roger Alm (sağda) tarafından DFDS’ye teslim edildi. İlave 100 kamyonun teslimatı gelecek yılın 4. çeyreğinde başlayacak.

Avrupa’da elektrikli kamyonlar için atılım

Ağır kamyon pazarındaki elektrifikasyon trendi hızlanıyor. Avrupa’da bu yıl şimdiye kadar 16 tonun üzerinde birkaç yüz kamyon trafiğe kaydoldu. Bunların yaklaşık yüzde 40’ı Volvo elektrikli kamyonlar.

Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, şöyle konuştu: “Açık hedefimiz elektrikli kamyon dönüşümünü sürdürmek ve pazar önderi konumumuz kesinlikle doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. 2030 için hedefimiz, küresel kamyon teslimatlarımızın yarısının elektrikli olması. Müşterilerimiz arasında artan ilginin, özellikle DFDS’den gelen bu etkileyici siparişle, kesin siparişlere de yansımaya başladığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.

Volvo Trucks, bunu yapan ilk kamyon markalarından biri olarak 2019 yılında elektrikli kamyonların seri üretimine başladı. Ürün yelpazesi artık altı elektrikli kamyon modelini içeriyor: Volvo FH, Volvo FM, Volvo FMX, Volvo FE, Volvo FL ve Kuzey Amerika’da satılan Volvo VNR.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here