TMB Barcelona, filosuna sekiz Caetano hidrojenli otobüs katacak

0
222
caetano-fuelcell
TBM Barcelona, 2021’in sonuna kadar CaetanoBus’tan sekiz adet 12 metrelik hidrojenli otobüs teslim alacak.

TBM Barcelona, 2021’in sonuna kadar CaetanoBus’tan sekiz adet 12 metrelik hidrojenli otobüs teslim alacak.   

Barselona’nın metropolitan bölgesindeki ana toplu taşıma şirketi olan ve 102 farklı hatta 1100’den fazla otobüsten oluşan bir filo işleten Transports Metropolitans de Barcelona (TMB), sıfır yayımlı araçları filosuna katarak otobüs filosunu modernleştirmek için çalışmalarına devam ediyor. TMB’nin sekiz adet 12 metrelik hidrojenli aracı satın alması, Avrupa Birliği tarafından ortak olarak finanse edilen yakıt hücreli araçların teşviği için Avrupa JIVE 2 programı tarafından destekleniyor.

Buna ek olarak TMB, Zona Franca Konsorsiyumu (CZFB) ile birlikte ticari araçlar için tasarlanmış hidrojenin üretimi, depolanması ve yeniden dolumu için bir tesis inşa edecek. İspanya’da bu türden ilk hidrojen dolum istasyonu olacağı için tesis, Caetano‘nun yakıt hücreli otobüslerinin yanı sıra muhtemelen diğer filolara ve bireysel yakıt hücreli elektrikli araçlara açılacak.

CaetanoBus COO’su Kohei Umeno, konuyla ilgili olarak “H2. City Gold otobüslerimizin TMB tarafından seçilmesinden dolayı büyük onur duyuyoruz. TMB ve Zona Franca Konsorsiyumu’nun daha çevre dostu bir filoya yönelik projesini desteklemekten çok memnunuz ve bu hidrojenli otobüsleri Barselona’ya teslim etmeyi dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Sipariş edilen H2. City Gold otobüsler, Toyota’nın yakıt hücresi ile donatılacak ve 94 yolcu sığası ile 400 kilometreden fazla menzil sunacak. Sekiz adet üç kapılı alçak tabanlı otobüs, seyahat sırasında mobil cihazların doldurulabilmesi için yolcu bölümünde ve sürücü kabininde USB girişlerine sahip olacak.

Bunlara ek olarak yeni otobüsler, sürücünün faaliyetlerini destekleyecek ve video takip sistemi, geleneksel yan aynalar yerine bir Kamera Takip Sistemi ve yayalar ve bisikletliler için tehlikeden kaçınmayı sağlayan Mobileye Shield Plus gibi yol güvenliğini artırmaya yardım edecek birçok güvenlik özelliğine sahip olacak.

TMB Başkanı Rosa Alarcón ise şunları söyledi: “Liderlik misyonu olan bir şirket olarak, inovasyona ve şehirlerdeki kirlilikle mücadeleye kararlıyız. Sürdürülebilir ve verimli mobilite anlamında ön planda olmak için İspanya’nın ilk hidrojen yakıt hücresi tahrikli otobüslerini alma adımını atmanın yanı sıra yenilenebilir kaynaklardan üretime öncelik verecek bir hidrojenerasyon tesisinin inşası ile geleceğin yeşil taşımacılığını teşvik ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here