Terberg elektrikli kamyonlar, Allison ile verimliliği en üst seviyeye çıkartıyor

0
1572

SCHERM Group’un 65 tonluk terminal tipi çekicileri, yoğun dağıtım görevlerini yerine getirmek üzere Allison Tork konvertörü sayesinde mümkün olan en kısa sürede azami hıza erişiyor.

SCHERM Group, yaklaşık iki yıldır BMW Group fabrikasına malzeme ve parça taşıma hizmetleri için Allison tam otomatik şanzıman donanımlı yüzde 100 elektrikli Terberg YT202-EV terminal tipi çekiciyi kullanıyor.

SCHERM Group Filo Müdürü Ulf Frenzel, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Elektrikli kamyon, şehiriçi dağıtımlarda kendini kanıtladı ve BMW ile aramızdaki teslimat programımız, tam zamanında akıcı bir şekilde devam ediyor. Allison tam otomatik şanzımanlar ile elektrikli motorun gücü en iyi şekilde kullanılabiliyor. Allison sayesinde e-kamyon, rahatça manevra yapabiliyor ve araç kullanımı oldukça kolaylaşıyor.” dedi.

Tamamen elektrikli kamyon, 138 kW’lık azami güç sığasına sahip üç fazlı senkron motor ve Allison 3000 serisi tam otomatik şanzıman ile donatılıyor. Allison şanzıman, aktarma organları arasında en önemli görevi üstleniyor. Kamyonun 65 tona kadar brüt toplam ağırlığı ile yoğun teslimat programlarını tamamlayabilmek için mümkün olan en kısa sürede azami hıza ulaşması gerekiyor. Bu da kalkış ve hızlanma sırasında motor torkunu artıran şanzıman tork konvertörü ile mümkün oluyor.

Allıson, büyük motor gereksinimini ortadan kaldırıyor

Bunlara ek olarak Allison tam otomatik şanzıman, küçük boyutlu motorlarda dahi daha yüksek verimlilik sağlamak için güç kesintilerinin önüne geçiyor.. Bir başka deyişle Allison şanzıman ile aynı verimlilik ve perfromansı yakalamak için çok daha yüksek maliyetli ve büyük hacimli motor gereksinimleri ortadan kalkıyor. Ayrıca Güç Çıkışı (PTO) özelliği sayesinde ek bir elektrik jeneratörü gerekmeden hidrolik pompanın çalıştırılması da sağlanıyor.

Frenzel, açıklamasına şöyle devam etti: “Allison tam otomatik şanzıman, günlük operasyonlarda güvenilirlik ve kullanım kolaylığı sağlıyor. Ayrıca dizel araçlara göre bakım ve arıza süresi çok daha azaldığından zaman kayıplarının önüne geçip daha verimli çalışabiliyoruz.

Elektrikli kamyon BMW Group’un Leipzig’de bulunan tesisinde Kasım 2016 tarihinde faaliyete geçti. Elflein Spedition & Transport GmbH Genel Müdürü Rüdiger Elflein, Saksonya Ekonomi, İstihdam ve Ulaşım Bakanı Martin Dulig ve BMW Group Leipzig Lojistik ve Üretim Kontrol Müdürü Markus Grüneisl (soldan sağa)

Elektrikli kamyon 2015’ten bu yana 17 bin km yaptı

65 tonluk elektrikli araç Münih’te bulunan BMW tesisi ve tesisten 3 km uzaklıktaki SCHERM Lojistik Merkezi arasında günde sekiz kez ve haftada beş gün olmak üzere iki vardiya halinde çalışıyor. Araç 2015 yılında faaliyete başladığından bu yana yaklaşık 17 bin km’ye eşit olan üç bin turu tamamladı. Geçtiğimiz iki yıl boyunca 22 ton karbondioksite denk gelen 8 bin litreden fazla dizel yakıttan tasarruf edildi.

Frenzel, açıklamasını şöyle bitirdi: “E-kamyondan oldukça memnunuz. Elektrikli taşımacılığın yük lojistiğinde de kullanabileceğini kanıtlamak istedik ve bunu başardık.”

Elfleın Spedıtıon & Transport da Allıson tam otomatik şanzımanlı elektrikli kamyonu kullanmaya başladı

SCHERM’in başarısını takiben Elflein Spedition & Transport da Kasım 2016 tarihinde BMW Group’un Leipzig’de bulunan tesisine yapacağı kısa mesafeli taşımacılıklar için benzer bir Allison tam otomatik şanzıman donanımlı elektrikli kamyonu kullanmaya başladı. Münih’teki araç ile karşılaştırıldığında yıllık sürüş performansı daha fazla olan araç ile Leipzig’de her yıl 21 ton karbondioksit tasarrufu sağlanabiliyor.

Terberg elektrikli kamyon

Terberg terminal çekicisi YT202-EV, 188 beygir güç ve 720 Nm azami tork üreten Siemens sıvı soğutmalı, 3 fazlı senkron motor ve Allison 3000 serisi tam otomatik şanzıman ile donatılıyor. Lityum iyon magnezyum fosfat (LFMP) batarya gruplarının sığası ise 112/169 kWh.

65 tonluk elektrikli kamyon, Münih’te bulunan BMW tesisi ve tesisten 3 km uzaklıktaki SCHERM Lojistik Merkezi arasında günde sekiz kez ve haftada beş gün olmak üzere iki vardiya halinde çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz