İntermobil, TREDER üyeleri ile bir araya geldi

0
1844
Renault Trucks


Türk treyler sektörünün tek temsilcisi olan Treyler Sanayicileri Derneği TREDER, 63 yıldır otomotiv dünyasının önde gelen markalarını Türkiye pazarına başarıyla sunan İntermobil Otomotiv’i ağırladı. 17 Ağustos 2017 tarihinde Koluman’ın Samandıra Tesisleri’nde gerçekleşen toplantıya İntermobil Yönetim Kurulu Başkanı Nadine Perahya, Genel Müdür Rıfat Perahya, Satış Müdürü Uğur Dal, Teknik Müdür Eyüp Aydın ve Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Seda Çağlayan katıldı.

TREDER’in sektördeki yerini çok önemsiyoruz

İntermobil Genel Müdür Rıfat Perahya, treyler pazarı ile ilgili değerlendirmelerini sunarken, aynı zamanda temsil ettiği markalar hakkındaki güncel bilgileri de katılımcılarla paylaştı. TREDER’in sektördeki yerini ve sektöre verdiği hizmeti çok önemli bulduklarını kaydeden Perahya, TREDER’in her zaman yanında olduklarını ve desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

İntermobil’de üçüncü nesli temsil ettiğini dile getiren Perahya, “Binek araç, otobüs, kamyon, çekici ve treylerlere yönelik ürün ve sistemler sunuyoruz. 12 markanın temsilciliğini ve dağıtımını yapıyoruz. 2009 yılından beri Alman Hella ile ortaklığımız var. Uluslararası bir şirketin parçası olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Türkiye’de 154 bin treyler var

Türkiye’deki araç parkı hakkında bilgi veren Perahya, TÜİK verilerine göre ülkemizde 833 bin kamyon göründüğünü; ancak kendi hesaplamalarına göre 470 bin adet kamyonun etkin olduğunu söyledi. Perahya, treyler parkıyla ilgiliyse şu değerlendirmeyi yaptı: “Treyler rakamlarıyla ilgili resmi bir veri yok; ancak kamyon ve çekici grubuyla oransal olarak baktığımızda yaklaşık 154 bin treyler olduğunu düşünüyoruz. Temsil ettiğimiz markaların satışından yola çıkarak 2016 yılında 25 bin 510 adet treyler üretimi yapıldığını tahmin ediyoruz. Bu rakama nasıl ulaştık? Wabco olarak yüzde 86 oranında bir pazar payımız var. Treyler üreticilerine yaptığımız komple fren seti satışlarından yola çıkarak böyle bu rakama ulaştık. Tabi bu rakamların içerisine Türkiye’de üretilen ve yurtdışına ihracat edilen treylerler de dahil.

Treyler sektöründe konsolidasyon devam ediyor

Treyler üretici sayısında azalma olduğuna işaret eden Rıfat Perahya, “Sektörde konsolidasyon süreci devam ediyor.” dedi. Şu anda satış yaptıkları ve temasta oldukları 140 üretici olduğu bilgisini paylaşan Perahya, küçük ölçekli firmaların daha çok platform kasa ve damper üretimine yoğunlaştıklarını söyledi.

Wabco, dünyanın en büyük iki bin firması arasında

Temsil ettiği markalarla ilgili bilgi veren Perahya, ilk olarak Wabco’yu anlattı. “Wabco 150 yıllık bir firma ve 2016 yılını 2.8 milyar Dolar ciro ile bitirdi. 27 ülkede fabrikası ve 13 bin çalışanı var. Bünyesinde 2 bin 440 mühendis bulunuyor. Geçen yıl 319 yeni patent aldı. Gelirin yüzde 4.8’ini Ar-Ge yatırımı olarak kullanıyor. Forbes tarafından açıklanan verilere göre dünyanın en büyük iki bin şirketi arasında.” diyen Perahya, “Türkiye’de 79 adet Wabco servisimiz var. Bu servislerde 850 kişi çalışıyor. 40 serviste yol yardımı mevcut. Toplam 140 bin metrekare alan ve 290 kanal var. Yılda 205 bin adet araç servis hizmeti alıyor.” şeklinde konuştu.

Wabco’nun yeni teknolojileri hakkında da bilgi veren Perahya, şu sistemleri videolu gösterimleriyle tanıttı: “On Guard Max (Yeni Radar Sistemi), Mobileye (İleri Araç Görüş Sistemi), Optilink (Mobil Uygulama ile Treyler Bilgi ve Kontrol Sistemi), Onhand (Elektropnömatik Park Freni), Oncity (Şehiriçi Sürüş Destek Sistemi), Wabco ZF (Aktif Dümenleme Sistemi), Peloton (Konvoylama Sistemi, Optilock (Elektronik Kilit Kontrol Sistemi), Optiflow (Aerodinamik Sistemler), Optitire (Lastik Basınç Sistemi), Transics (Filolar İçin Telematik Sistemi).”

Hella dünyanın en büyük 50 otomotiv tedarikçisinden biri

Rıfat Perahya, Hella Grubu’nun 150 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerini yürüttüğünü ve 2016/2017 mali yılında 6.3 milyar Euro satış gerçekleştirdiğini söyledi. Hella’nın dünyanın en büyük 50 otomotiv tedarikçisinden biri olduğuna işaret eden Perahya, markanın Almanya’nın en büyük 100 sanayi şirketinden biri olduğunu vurguladı.

Valx ile ilgili de bilgiler paylaşan Perahya, Valx’ın pazar payı olarak Avrupa’da üçüncü sırada olduğunu ve şu anda Krone ve Leci Trailer tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığına işaret etti.

Intermobil sektörün gelişiminde çok önemli bir yer tutuyor

Toplantı ve sunumların ardından bir değerlendirme yapan TREDER Başkanı Kaan Saltık, treyler sektörünün tedarikçileriyle büyüdüğüne işaret ederek “İntermobil gibi tedarikçiler sektörün gelişiminde çok önemli bir yer tutuyor. Bugün çok faydalı bir sunum yaptılar ve çok değerli bilgileri bizlerle paylaştılar. Sektörde değer yaratan, ileriye taşıyan her kurum ve kuruluşla ilişkilerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

TREDER, 63 yıldır otomotiv dünyasının önde gelen markalarını Türkiye pazarına başarıyla sunan İntermobil Otomotiv’i ağırladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz