Sıfır yayım azami yükle buluşuyor: IVECO, yeni eDAILY ile elektrikleniyor

0
1800
iveco-edaily-platform
IVECO, Hannover'deki IAA Transportation 2022 Ticaret Fuarı'nda yepyeni sıfır yayımlı eDAILY'yi tanıttı.

IVECO, Hannover’deki IAA Transportation 2022 Ticaret Fuarı‘nda yepyeni sıfır yayımlı eDAILY‘yi tanıttı. İkonik Daily’nin “elektrikli ikizi” olarak tasarlanan eDAILY, ağır hizmet görevleri ve dönüşümler dahil olmak üzere tüm hafif ticari araç uygulamalarını kapsıyor. Bu, hem arzın hem de talebin hala kentiçi teslimatlara odaklandığı bir pazarda benzersiz bir teklif. Elektriğin potansiyel ilgi alanını genişleten eDAILY, taşımacılığın karbonsuzlaştırılmasına temel bir katkıyı temsil ediyor.

IVECO Kamyon İş Birimi Pazarlama ve Ürün Yönetimi Başkanı Alessandro Massimino, eDAILY ile igili olarak “Elektrik gelecek demek ve biz tüm müşterilerimiz için elektrifikasyonu erişilebilir kılmak istiyoruz. IVECO’nun ürün geliştirme stratejisinin ve geçiş yol haritasının önemli bir unsuru olarak, eDAILY’yi, aracımızın ünlü olduğu sağlamlık, güvenilirlik, çok yönlülük, yük sığası ve performans özelliklerini korurken tüm ürün yelpazesini elektrikli hale getirme hedefiyle tasarladık. Geniş ürün yelpazesi, tamamen modüler akü seti ve çok çeşitli dönüştürme ve uygulamalara uyarlanabilirliği ile yeni eDAILY, yeni görevlere ve müşterilere elektrik getiriyor.” dedi.

iveco-edaily
eDAILY, gelecek yılın başından itibaren teslimatlarla birlikte Avrupa genelinde şimdiden sipariş edilebiliyor.

Yeni eDAILY, markanın mirasına dayanan ve inovasyonla desteklenen daha hafif, daha çevik ve daha dinamik harflere sahip güncellenmiş bir IVECO logosuyla geliyor.

eDAILY, gelecek yılın başından itibaren teslimatlarla birlikte Avrupa genelinde şimdiden sipariş edilebiliyor. Özel bir web sitesi, müşterilerin görevlerine en uygun çözümü yapılandırmak için mağazalarda ve IVECO ON mobil uygulamasında da bulunan bir eGörev Simülatörü de dahil olmak üzere eDAILY sahipleri için uyarlanmış birçok özellikte gezinmelerine olanak tanıyor.

iveco-edaily-van
eDAILY, 20m3’e kadar kargo hacmi, 4,6 tona kadar yük sığası ve 3,5 tona kadar çekme kabiliyeti sunan tek elektrikli hafif ticari araç olarak dikkat çekiyor.

eDAILY: bildiğimiz Daily’nin aynısı – sadece elektrikli

Daily serisinin tamamı artık mobilitenin gelişimi ile uyumlu ve birçok metropol alanın yeni erişim kurallarına uyumlu sıfır yayımlı sürümle de alınabiliyor. eDAILY, 20m3‘e kadar kargo hacmi, 4,6 tona kadar yük sığası ve 3,5 tona kadar çekme kabiliyeti sunan tek elektrikli hafif ticari araç olarak dikkat çekiyor.

Performans, ICE sürümüyle uyumlu: 140 kW (190 BG) azami güç, 400 Nm azami tork ve 120 km/s azami hız. Sürülebilirlik, eMotor’un anlık tork iletimi ile iyileştiriliyor. Ekstra güce ihtiyaç duyulduğunda, sürücüler eDAILY’nin ayırt edici Hi-Power işlevini etkinleştirerek ek bir güçlendirmeden yararlanabiliyorlar. Azami güç elde edilmesini veya güç emilimini en aza indirmeyi sağlayan Sürüş Modu Seçici sayesinde enerji kullanımı optimize edilebiliyor. eDAILY’nin Tek Pedal Sürüş modu, sürüşü kolaylaştırıyor ve fren kinetik enerjisini elektriğe dönüştürüyor, böylece enerji tüketimini ve fren balatalarının aşınmasını azaltıyor.

E_Daily_dashboard
Iveco eDAILY kumanda paneli

Her güzergah için enerji ve yüzde 50’ye varan bakım tasarruf

eDAILY, gerektiği kadar menzil sunuyor: modüler akü yerleşimi, müşterilerin görevlerine en uygun menzil seviyesini seçmelerine olanak tanıyor. Yapılandırma, aracın ömrü boyunca yükseltilebiliyor.

Tamamen bağlantılı olan eDAILY; menzil, sürülebilirlik ve çalışma süresinin optimizasyonunun yanı sıra şarj işlemlerinin ve araç içi iklimlendirmenin uzaktan kontrolünü sağlıyor. Ön koşullandırma, aracı hala şarj soketine bağlıyken ideal kabin sıcaklığına getiriyor. Kanıtlanmış güvenilirlik ve elektriğe özel çözümler, Dizel’e kıyasla bakım ve onarım harcamalarında önemli ölçüde azalma ile son derece rekabetçi işletme maliyetlerine olanak tanıyor.

iveco-edaily-gostergetablosu
Iveco eDAILY gösterge tablosu

Tam bir seri, eksik bir şey yok

eDAILY; 3.5’tan 7.2 ton azami yüklü ağırlığa kadar van, şasi kabin, ekip kabin, açık şasi ve minibüs gövde tiplerinde, tek tekerli ve çift tekerli sürümlerde geniş bir yükseklik ve dingil mesafesi seçenekleriyle sunuluyor. Standart Daily‘nin tüm teknoloji ve konfor özellikleri, AIR-PRO akıllı havalı süspansiyon da dahil olmak üzere elektrikli modelde yer alıyor. eDAILY, performans veya verimliliği vurgulamak için 50C (3.6 veya 4.44) ve 72C (4.3 veya 5.13) sürümlerinde alternatif arka aks oranları sunan tek elektrikli hafif ticari araç.

iveco-edaily-test
IAA Transportation 2022 fuarında IVECO eDAILY test araçları. Kamuoyuna ilk tanıtımının hemen ardından tamamen yeni bir elektrikli araçla test sürüşü olanağı sunmak gerçekten çok güzel bir düşünceydi.

Akla gelebilecek herhangi bir görev

eDAILY, azami enerji verimliliği ve herhangi bir görevin mükemmel şekilde yürütülmesini sağlayan doğal ve sezgisel eMobilite sunuyor. Hiçbir görev eDAILY’nin erişiminin ötesinde değil. Elektrik sistemi, -30°C (-22°F) ile +50°C (+122°F) arasındaki zorlu koşullar altında başarıyla test edildi. Yokuş yukarı kalkışlarda yüzde 30’a kadar eğim garanti ediliyor.

Her zamanki gibi aynı ultra güçlü şasi, üst şasiden çıkıntı yapan hiçbir parçanın olmaması ve (CAN BUS 2.0B gibi) dijital ve analog arayüzler, eDAILY’yi dönüşümler için en çok yönlü ve eksiksiz EV (elektrikli araç) tabanı haline getiriyor. Soğutmaya, vinçlere ve diğer üstyapılara, hatta standda sergilendiği gibi atık toplama ve hava platformu gibi en zorlu olanlarına bile güç sağlamak için 15kW’a kadar bir dizi ePTO elde edilebiliyor. Araç bir şarj cihazına veya prize bağlıyken ekipmana güç sağlamak için şebeke enerjisi kullanılabiliyor. Ana akülerden gelen güç kaynağı, eMotor kapalıyken bile ePTO’ların kullanılmasını mümkün kılıyor.

ahmetoguz-edaily-test
Devir Saati’nden Ahmet Oğuz, yeni IVECO eDAILY’yi test etme olanağı buldu. Düşüncesi kısaca şöyleydi: “eDAILY’den hoşlandım. Geleceğin elektrikte olduğunu ve şimdiden başladığını kanıtlıyor. Bunu en hızlı ve en iyi yapan müşterilerin hem kalplerini hem de cüzdanlarını kazanacak.

Ölçeklenebilir akülerle üst düzey enerji

eDAILY; 1, 2 veya 3 akü ile donatılabiliyor. FPT Industrial / Microvast 37kWh modüler akü paketleri, en üst düzeyde enerji yoğunluğunu (hücre düzeyinde 265Wh/kg) ve yüzde 95 ile sınıfının en iyisi kullanılabilir enerjiyi sunuyor. Kapasite yüzde 80’in altına düştüğünde değiştirme dahil olmak üzere 8 yıl ve 250.000 km’ye kadar akü garantisi ile korunuyorlar.

eDAILY, halka açık şarj cihazlarından, endüstriyel prizlerden ve ev prizlerinden şarj oluyor. Şarj seçenekleri arasında, yalnızca 30 dakikada 100 km’ye kadar menzil sağlayan 80kW hızlı şarj bulunuyor. Şarj, özel uygulama aracılığıyla tamamen yönetilebiliyor. eDAILY ön şarj bağlantı noktasına, kablonun hangi yönden geldiğine bakılmaksızın kolayca erişilebiliyor. Fişi su ve tozdan koruyan kayar kapağın arkasında bulunan LED gösterge, şarj durumunu ve seviyesini bir bakışta gösteriyor.

E_Daily_soket
eDAILY ön şarj bağlantı noktasına, kablonun hangi yönden geldiğine bakılmaksızın kolayca erişilebiliyor. Fişi su ve tozdan koruyan kayar kapağın arkasında bulunan LED gösterge, şarj durumunu ve seviyesini bir bakışta gösteriyor.

Dijital çağ için sürdürülebilir bir araç

eDAILY, müşteri üretkenliğini ve sürücü gönencini artırmak için her zaman bağlantılı: bağlantı kutusu, gerçek zamanlı veri alışverişi sağlıyor ve tüm IVECO Hizmetleri’ne (IVECO Services) erişim sağlıyor. eDAILY müşterileri, yeni veri yönetimi ve web-API işlevleriyle IVECO ON portalı aracılığıyla, görev profillerini, çalışma döngülerini veya operasyonel modellerini değiştirmeye gerek kalmadan bağlantı özellikli hizmetlere erişebiliyor.

Araçtaki yazılım, kablosuz olarak düzenli ve sorunsuz bir şekilde güncelleniyor. Araç tarafından üretilen gerçek zamanlı veriler, IVECO Kontrol Odası tarafından uzaktan takip ediliyor. Proaktif ve öngörüye dayalı tanılama, plansız duruşları önlüyor ve bakımın zamanında programlanmasını sağlıyor.

eDAILY Routing uygulaması, aracın menzilini, hedefe ulaşmak için gereken şarjları ve tam varış zamanını tahmin etmek için araçla etkileşime giriyor. Menzil güvencesi uyarıları, akünün kalan akü şarjı sınırına yaklaştığında veya şarj sorunları olması durumunda Filo Yöneticisi’ni proaktif olarak bilgilendiriyor. Sürüş ve rejeneratif modlar, enerji kullanımını optimize etmek için Filo Yöneticisi tarafından önceden ayarlanabiliyor. Enerji kullanımı takibi, güç emilimini an be an hesaplıyor (ePTO’ları dikkate alarak) ve kullanılan enerji ile kat edilen mesafe hakkında ayrıntılı raporlar sağlıyor. Akıllı şarj kontrolü, kullanıcıların e-şarjı en uygun zamanda planlamasını sağlıyor. Özel e-hizmetler arasında, Daily için şu anda mevcut olan tüm özelliklere ek olarak, Enerji için Sürüş Tarzı Değerlendirmesi, yeniden şarj ve ön koşullandırma uzaktan programlama, araç parametreleriyle genişletilmiş gösterge paneli gibi markanın elektrikli araçlarına özel yeni özelliklere sahip IVECO ON Easy Daily uygulaması yer alıyor.

Doğrudan IVECO ON Easy Daily uygulamasından etkinleştirilebilen IVECO DRIVER PAL sesli yardımcı, araç sağlık kontrolü ve akü seviyesi gibi elektriğe özel bilgiler sunuyor. Klima kontrolü ve en yakın e-şarj istasyonuna navigasyon da sesli komutla etkinleştirilebiliyor.

iveco-edaily-onbolum
Iveco eDAILY’nin ön kaputunun altında dizel ya da doğal gazlı ikizi Daily’deki gibi bir motor bulunmuyor.

Sürdürülebilir taşımacılık için çok yönlü bir model

eDAILY‘nin eHizmetleri, satın almadan önce bile devreye giriyor: IVECO, müşterinin ihtiyaçlarına en uygun araç ve şarj konfigürasyonu konusunda tavsiyelerde bulunabiliyor. IVECO, (istek üzerine) uygun enerji sözleşmeleri de dahil olmak üzere özelleştirilmiş şarj çözümlerinin tasarımı, tedariği, kurulumu ve servisi için önde gelen Avrupa enerji şirketleriyle yürürlükte olan ortaklıklara sahip. Bu, müşterilerin ilk yatırımlarını ve işletme sırasındaki enerji giderlerini en aza indirmelerini sağlıyor.

IVECO, eDAILY ile yenilikçi bir iş modelini piyasaya sürüyor: Çok sayıda yeni müşteriye sıfır yayımlı mobilitenin kapılarını açacak, elektrikli araçlar için her şey dahil uzun vadeli bir kiralama modeli olan Yeşil ve Gelişmiş Ulaşım Ekosistemi (GATE). GATE teklifi ayrıca özel ve yenilikçi EV’ye (elektrikli araç) özel “kullanım başına ödeme” formülünü de içeriyor.

edaily-leoncino
Yeni IVECO eDAILY’nin Leoncino özel sürümü: Geçmişin ve geleceğin güzel bir birleşimi

Tigrotto ve Leoncino özel sürümleri

IVECO, IAA Hanover 2022’de ayrıca 50’li ve 60’lı yılların iki ikonik OM ürünü olan Tigrotto ve Leoncino‘dan ilham alan iki sınırlı sürümün bir önizlemesini sunuyor: yakında en talepkar müşteriler için satışa sunulacak geçmiş ve geleceğin benzersiz bir birleşimi. Leoncino, yeni eDAILY‘nin nostaljik bir yorumu, Tigrotto ise 4×4 Daily‘nin bir türevi.

IVECO, performansı en üst düzeye çıkarma ortak hedefiyle PETRONAS Lubricants International (PLI) ile birlikte yeni eDAILY için yeni sıvılar geliştirdi. PETRONAS Iona Integra Plus, güvenlik gereksinimlerini karşılayarak ve yüksek sıcaklıklarda bile mükemmel oksidasyon özellikleri sunarak sistemin yüksek viskoziteli standart sıvılarla karşılaştırılabilir dayanıklılığını sağlarken çalkalama kayıplarını azaltmak için e-Transfer kutusu için geliştirildi. eDAILY ayrıca, verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve en son düzenleme gereksinimlerini karşılamak üzere hafif ve ağır hizmet araçları da dahil olmak üzere tüm IVECO aks yelpazesi için geliştirilmiş bir 75-W85 aks yağı olan PETRONAS Tutela Aks 900 HD‘yi kullanacak.

Iveco_Tigrotto_4x4
Tigrotto, 4×4 Daily’nin bir türevi

IAA 2022’de IVECO standındaki eDAILY modelleri

Geniş bir eDAILY uygulamaları yelpazesi, yeni modelin çok yönlülüğünü ve operatörlerin elektrikli bir araca geçiş yaparken nasıl ödün vermek zorunda olmadığını vurguluyor: eDAILY, en zorlu görevlere uyacak şekilde özelleştirilebiliyor.

  • eMotor ePTO ile donatılmış eDAILY 50C12E, Palfinger tarafından 24,7 m’ye kadar uzayan bir hava platformuna sahip olacak şekilde uyarlanmıştı.
  • Soğutma gerektiren bir görevde IVECO eDAILY’nin harika bir örneği, doğrudan Yüksek Voltaj ePTO’dan beslenen Thermo King E500 soğutma ünitesiyle birlikte yenilikçi “Urban” Lecapitaine gövdesiyle sergilenen 42S14E idi.
  • Sergilenen üçüncü IVECO eDAILY, Internal Equipment Bott tarafından 42S14EV’de gösterildiği gibi, mobil bir atölye işletmek isteyenlere hitap ediyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz