Volvo Trucks, doğal gazlı yeni kamyonları ile karbondioksit yayımlarını düşürüyor

0
1967

Volvo Trucks, sıvılaştırılmış doğal gaz ya da biyogaz ile çalışan Euro 6 ölçütündeki ağır kamyonlarını pazara sundu. Yeni kamyonlar, Volvo’nun dizel kamyonları ile aynı performansa, sürülebilirliğe ve yakıt tüketimine sahip. Ayrıca kullanılan yakıta bağlı olarak yeni kamyonların CO2 yayımları dizel eşdeğerleriyle kıyaslandığında yüzde 20 ile 100 arasında daha az. Yeni Volvo FH LNG ve Volvo FM LNG bölgesel ve uzun yol taşımacılığı için 420 veya 460 beygir gücüyle satın alınabiliyor.

Volvo Trucks’ın yeni doğal gazlı kamyonları, bölgesel ve uzun yol taşımacılığı için 64 tona kadar toplam yüklü katar ağırlığına sahip çekiciler (4×2, 6×2, 6×4) ve kamyonlardan (4×2, 6×2, 6×4) oluşuyor.
Volvo FM LNG ve Volvo FH LNG satışlarına 2018 baharında başlandı.

Volvo Trucks Çevre ve Yenilikçilik Direktörü Lars Mårtensson, yeni doğal gazlı kamyonlarla ilgili yaptığı açıklamada “Sıvılaştırılmış doğal gaz ya da biyogaz ile çalışan yeni kamyonlarımız ile aynı zamanda performans, yakıt verimliliği ve çalışma menzili alanlarındaki yüksek talepleri de karşılayan iklime etkisi düşük bir seçenek sunabiliyoruz. Bu, bölgesel ya da uzun yol taşımacılığı yapan müşterilerimizin gerek duyduğu bir birleşim.” dedi.

Volvo Trucks Çevre ve Yenilikçilik Direktörü Lars Mårtensson

Doğal gazlı araçlar için alışılageldik bir çözüm olan Otto döngüsü yerine Volvo FH LNG ve Volvo FM LNG dizel döngü teknolojisini kullanan motorlarla güçlendiriliyor. Bu da doğal gazı seçen bir işletmecinin bunu sürülebilirlikten, yakıt verimliliğinden ve güvenilirlikten ödün vermeden gerçekleştirebilmesi anlamına geliyor. Volvo’nun 460 beygirlik doğal gaz motoru 2300 Nm azami tork üretirken, 420 beygirlik sürüm 2100 Nm azami tork sağlıyor. Bu değerler eşdeğer güçteki dizel motorlar ile aynı. Yakıt tüketimi ise Volvo’nun dizel motorlarıyla aynıyken, alışılageldik doğal gaz motorlarına sahip kamyonlara göre yüzde 15’ten 25’e kadar daha düşük.

Yeni doğal gazlı Volvo Trucks kamyonlarda 1000 km’ye kadar menzil için 115 kg (275 l), 155 kg (375 l) ya da 205 kg (495 l) LNG sığalı doğal gaz tanklarına yer veriliyor.
Çalışma menzilini azamiye çıkarmak için tanklar -140 °C’tan -125 °C’a kadar sıcaklıklarda 4-10 bar basınçta saklanan LNG ile dolduruluyor.
Yeniden gaz doldurumu yaklaşık olarak dizel yakıt doldurumu ile aynı sürede gerçekleştiriliyor.

Kamyonlarda LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) şeklindeki doğal gaz veya biyo-LNG olarak bilinen biyogaz yakıt olarak kullanılıyor. Her iki yakıt da metan içeriyor. Eğer biyogaz kullanılırsa karbon ayak izi yüzde 100 azaltılabiliyor, doğal gaz kullanımında ise düşüş yüzde 20 seviyesinde. Bunlar, aracın kullanımındaki, tanktan tekere olarak bilinen, yayımları ifade ediyor.

Volvo Trucks’ın yeni doğal gazlı kamyonlarının egzoz sonrası sistemi SCR ve parçacık filtresinden oluşuyor. Araçlarda küçük birer dizel yakıt deposu ve AdBlue deposu da bulunuyor.
Gösterge panelinde LNG, dizel ve AdBlue seviyelerini gösteren üç yakıt göstergesine yer veriliyor.

Çalışma menzilini azamiye çıkarmak için tanklar -140 °C’tan -125 °C’a kadar sıcaklıklarda 4-10 bar basınçta saklanan LNG ile dolduruluyor. En büyük tank seçiminde 1000 km’ye kadar menzil için yeterli LNG depolanabiliyor. Yeniden gaz doldurumu yaklaşık olarak dizel yakıt doldurumu ile aynı sürede gerçekleştiriliyor. Sürüşte, yakıt motora püskürtülmeden önce ısıtılıyor, basınçlandırılıyor ve gaz haline getiriliyor. Gazı tutuşturmak için, püskürtme anında az bir miktar dizel ekleniyor. Yüzde 100 CO2 düşüşü için fosil dizelin HVO (Hydrogenated Vegetable Oils) ile değiştirilmesi ve biyo-LNG ile birleştirilmesi gerekiyor.

Gaz ve dizel için püskürtme memelerine sahip sıralı altı silindirli 13 litre hacmindeki common rail Volvo G13C Euro 6 doğal gaz motoru, 420 bg/2100 Nm ve 460 bg/2300 Nm seçenekleri ile alınabiliyor.
Doğal gazlı araçlar için alışılageldik bir çözüm olan Otto döngüsü yerine Volvo FH LNG ve Volvo FM LNG dizel döngü teknolojisini kullanan motorlarla güçlendiriliyor.

Ağır taşımacılıkta yılda 120 bin km yol yapan bir işletmeci dizel yerine doğal gazı seçtiğinde CO2 yayımlarını yılda 18’den 20 tona kadar azaltabiliyor. 2017 yılında Avrupa Birliği’nde 264 bin adetten fazla ağır kamyonun trafiğe kaydolduğu düşünüldüğünde, ağır ticari taşıtlar trafiğinden kaynaklı küresel yayımların azaltılması için çok büyük bir potansiyel bulunduğunu ortaya çıkıyor.

Volvo FH LNG

Volvo Trucks, Avrupa’da LNG altyapısının genişletilmesi için gaz tedarikçileri ve müşterilerle birlikte çalışıyor. Bu konudaki gelişim, birçok ülkede Avrupa Birliği tarafından siyasi olarak da destekleniyor. LNG altyapısı geliştirmek için bir strateji, Avrupa’nın uzun dönemli enerji tedariğini garanti altına almak için Avrupa Komisyonu’nun ve üye ülkelerin hareket paketlerinde de yer alıyor.

Volvo FM LNG

Doğal gaz iklim konusuna olumlu katkıda bulunuyor, birçok ülkede rekabetçi bir fiyatla elde edilebiliyor ve yeterli rezervler geniş çaplı kullanımı olanaklı kılıyor. LNG’li araçlara olan odağımız müşterilerimizin yakıt ve maliyet etkin olarak çalışabilmesi için bir ön koşul yaratıyor. Aynı zamanda, ağır kamyonlarla yapılan taşımacılığın iklime olan etkisini azaltmayı olanaklı hale getiriyor.” diyen Lars Mårtensson, sözlerine şöyle devam etti: “Menzilin çok önemli olmadığı kentsel alanlardaki taşımacılıkta elektrikli taşıtlar gelecekte büyük bir rol oynayacak. Vizyonumuz Volvo Trucks kamyonların sıfır yayımlı hale gelmesi. Tabii bunun için tek bir çözüm yeterli değil. Birçok çözümün paralel olarak sunulması gerekiyor. LNG de bu çözümlerden bir tanesi.

Volvo FM LNG ve Volvo FH LNG satışlarına 2018 baharında başlandı.

Volvo FH LNG ve Volvo FM LNG’nin özellikleri

  • Pazara sunulan sürümler: Bölgesel ve uzun yol taşımacılığı için 64 tona kadar toplam yüklü katar ağırlığına sahip çekiciler (4×2, 6×2, 6×4) ve kamyonlar ( 4×2, 6×2, 6×4).
  • Motor: Volvo G13C Euro 6. Gaz ve dizel için püskürtme memelerine sahip sıralı altı silindirli 13 litre hacminde common rail motor. 420 bg/2100 Nm ve 460 bg/2300 Nm seçenekleri.
  • Vites kutusu: Volvo I-Shift.
  • Yakıt tankları: 1000 km’ye kadar menzil için 115 kg (275 l), 155 kg (375 l) ya da 205 kg (495 l) LNG sığalı tanklar. Küçük bir dizel yakıt deposu da bulunuyor.
  • Egzoz sonrası sistem: SCR ve parçacık filtresi.
  • Volvo FH LNG ve Volvo FM LNG, tam araç tip onayına (ECWVTA) ve Avrupa ECE R110 sertifikasına sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here