Scania’nın Özerk Sürüş Teknolojisi hayata geçiyor

0
1535

Scania, geleceğin ağır ticari taşıt teknolojisini geliştirmedeki önderliğini bir adım daha öne taşıyor. Singapur limanında özerk sürüş teknolojisine sahip dört adet Scania kamyon ile konteynır taşımacılığı yapılması planlanıyor.

Scania, yüksek teknolojisini kullanarak, dünyanın ilk tam ölçekli özerk taşıt operasyonlarına başlayacak. Dört adet Scania kamyondan oluşacak proje, Singapur’daki liman terminalleri arasında konteynır taşımacılığı yapacak. Bu sayede Scania teknolojisi ile rıhtımda gerçekleşecek yükleme işlemleri tam otomatik hale gelecek.

Scania Araştırma ve Geliştirme Müdürü Claes Erixon, “Özerk taşıtlarla başlattığımız proje, teknoloji önderliğimizi ortaya koyduğumuz bir çalışma olacak. Scania’nın özerk sürüş sistemi sayesinde, taşımacılığın çevresel etkilerinin de önemli ölçüde azalmasına öncülük edeceğiz.” dedi.

Özerk otomobil, taksi ve otobüsler konusunda daha önce testler yapan Singapur Ulaştırma Bakanlığı, özerk kamyon çalışmaları için Scania markasını tercih etti. Scania tarafından geliştirilen ve uygulamaya konulacak olan projede Singapur Ulaştırma Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapılacak. Projenin amacı, yol güvenliği artırılırken yakıt tasarrufunun da sağlanabileceğini göstermek.

Proje, Scania laboratuvarlarında geliştirilecek

 İsveç ve Japonya’nın ortak çalışmalarıyla geliştirilecek projede testler, iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Birinci aşamada özerk teknolojisi mevcut sisteme uygulanacak. İkinci aşamada, yerel denemeler ile Singapur’da uygulanmaya başlanacak.

Ağır ticari taşıtlar arasındaki kablosuz iletişimin geliştirilmesi konusunda da çalışan Scania, araçlar arasında güvenli mesafeyi korumak ve yakıt tüketimini en aza indirmek amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalar sayesinde karayolu taşımacılığının geleceğine yön verecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz