Bridgestone, robotlar için yapay kas geliştirdi

0
1286
Renault Trucks


Bridgestone, yüksek teknolojisini toplumun hizmetine sunmaya devam ediyor. Şirket bu kapsamda özellikle yoğun afetlerin yaşandığı bölgelerde kullanılacak robotlar için özel bir yapay kas geliştirdi. 2014 yılından bu yana çalışmaları süren ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında Bridgestone, insan kasına benzer bir şekilde hareket edebilen, kauçuktan üretilen, hidrolik tahrikli ve yüksek performanslı bir yapay kas üretti.

Bridgestone, depreme karşı binaları korumak üzere ürettiği sismik izolatörlerin ardından bu kez afetlerde kullanılacak robotlar için hidrolik tahrikli, yüksek performanslı yapay kas geliştirmeyi başardı. Tokyo Teknoloji Enstitüsü işbirliği ile iki yılda tamamlanan çalışmalar neticesinde üretilen teknoloji robotların insan kasına benzer bir yapay kasla çalışmasına olanak tanıyacak.

Kauçuk tüp kullanılarak geliştirilen yapay kas, son derece güçlü olmasıyla beraber ağırlık olarak hafif bir yapıya sahip. Yapay kas ayrıca, çarpma ve titreşime karşı güçlü direnç gösteriyor. Bridgestone’un geliştirdiği yapay kas, geleneksel elektrikli motorlar ve hidrolik silindirlerden 5 ile 10 kat daha büyük bir güç-ağırlık oranına sahip. Böylece şimdiye dek üretilen en kompakt ve enerji açısından en verimli robotlar yaratılabilecek. Bu teknolojiyle kuvvet ve hassas kontrol gerektiren görevlere uygun robotlar üretilebilecek. Bu buluş yakın gelecekte yaratılacak en küçük, en hafif ve en güçlü robotların üretilmesine olanak tanıyacak.

Bridgestone hidrolik tahrikli, yüksek performanslı yapay kas teknolojisi ile üretilen robotların afet önleme, acil müdahale, kurtarma ve insani yardım için kullanılması planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz