Scania 64 tonluk elektrikli kamyon, Wibax ile yolda

0
500
scania-vibax
Kimyasal tedarikçisi Wibax'a 64 tonluk bir elektrikli kamyon teslim edildi ve bu kamyon kuzey İsveç yollarında çalışacak.

Kimyasal tedarikçisi Wibax‘a 64 tonluk bir elektrikli kamyon teslim edildi ve bu kamyon kuzey İsveç yollarında çalışacak. 3 dingilli elektrikli çekici, Wibax‘ın iklim hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunuyor ve Scania‘nın bir müşteriyle yakın ortaklık içinde yenilik yapmasının bir başka örneğini oluşturuyor.

Elektrikli ağır nakliye şimdiden gerçekleşiyor. Bu, Scania ve Wibax‘ın yalnızca elektrikle çalışan bu yeni araçta gösterdiği bir şey. Yük ve treyler dahil toplam 64 ton ağırlığa sahip elektrikli kamyon, tek yönde 80 kilometrelik mesafede kuzey İsveç’teki Piteå ve Skellefteå şehirleri arasındaki yollarda çalışacak.

Aracın performansı ve yük kapasitesi, önemli ölçüde daha güçlü bir elektrik motorunun geliştirilmesiyle mümkün oldu. Uzun vadeli bir ortaklığın parçası olarak Scania ve Wibax, şarj, akü ömrü ve rota planlaması dahil olmak üzere aracın zaman içinde kullanımını optimize etmek için birlikte çalışacak. Bu, gelecekte filosuna ek elektrikli araçlar eklemeye hazırlanırken Wibax’a değerli bilgi sağlayacak.

Wibax için Scania elektrikli kamyon, operasyonlarından kaynaklanan iklim etkisini azaltmanın bir yolu. Wibax Group CEO’su Jonas Wiklund, konuyla ilgili olarak “Şirketin kurulduğu 1986 yılından bu yana sürdürülebilir olmak için elimizden gelenin en iyisini yaptık ve taşımaları en büyük çevresel etkimiz olarak belirlediğimiz için bu elektrikli kamyon, operasyonlarımızı iklimi aklımızda tutarak sürdürebilmemiz için bir adım. Bu kamyonun kullanım ömrü boyunca Wibax, CO2 yayımlarını 1400 tona kadar azaltacak ve bu da onu gerçek bir oyun değiştirici haline getirecek.” dedi.

scania-25P
Yük ve treyler dahil toplam 64 ton ağırlığa sahip elektrikli kamyon, tek yönde 80 kilometrelik mesafede kuzey İsveç’teki Piteå ve Skellefteå şehirleri arasındaki yollarda çalışacak.

Scania ve Wibax, bu elektrikli çözümü etkinleştirmek için yakın bir işbirliği içinde. Scania E-mobilite Başkanı Fredrik Allard, şunları söyledi: “Bu, müşteri operasyonlarında yola çıktığımız ilk tam elektrikli 64 tonluk kamyon. Adım adım, elektrikli çözümlerin çok hızlı ve temelde tüm segmentler için gerçekleştiğini gösteriyoruz.

Sürekli ve hızlı gelişme, kentsel alanların dışında da altyapı ve yeşil elektrik ihtiyacına daha fazla odaklanıyor. Adımlar atılıyor ama daha fazla hıza ihtiyaç var. Bu vakaya elektrik şirketi Skellefteå Kraft da dahil oldu ve şarj altyapısını sağlıyor.

Jonas Wiklund, şöyle devam etti: “Sürdürülebilirlik konularında ön planda olmamız bizim için hayati önem taşıyor. Sadece bir kağıt parçası üzerinde okuduğunuz bir şey olmamalı; gerçek bir anlamı olmalı. Daha hafif elektrikli kamyonlar bir süredir pazarda ama bizim için sadece 64 tonluk yüklerimizi elektriklendirebildiğimiz zaman gerçekten önemli. Değerlerimiz ‘büyük kimya’ ve bu yatırım bu sloganla uyumlu. Bu konular uzun süredir masada ama artık pazardan sürdürülebilir çözümlere olan talebin arttığını görüyoruz. Bu gerçekten olmaya başlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here