Renault Trucks Türkiye’de yeni takım, yeni hedefler

0
2395
Renault Trucks


Renault Trucks Türkiye, 18 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirdiği bir basın toplantısı ile yeni yönetim takımını tanıtırken, Türkiye ticari taşıtlar sektörünü değerlendirdi ve Türkiye’deki yeni hedef ve stratejilerini paylaştı. Toplantıya Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Sébastien Delépine’in yanı sıra Mali ve İdari İşler Direktörü İpek Puntar, Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Serkan Karataban, Pazarlama Direktörü Şebnem Uygurtürk, İnsan Kaynakları Müdürü Burcu Sarıgül ve Bayi Ağı Geliştirme Direktörü Özgür Fırat katıldı.

Renault Trucks değerleri

İlk Common Rail dizel motoru üreten, kamyonlarda disk freni ilk kullanan ve ilk düz tabanlı çekiciyi üreten Renault Trucks’ın DNA’sına işlemiş değerlerin sağlamlık, müşteriye yakın olma ve adanmışlık olduğunu dile getiren Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Sébastien Delépine, 120 yıldır müşterilerine sağlam ürünler sunduklarını belirterek, müşterileriyle ve bayi teşkilatlarıyla da son derece sağlam ilişkiler kurduklarının altını çizdi. Müşteriyle ilk tanıştıkları andan itibaren aracın kullanım süresi boyunca müşteriyle yakın bir ilişki kurduklarını, tüm sorunlarını çözdüklerini ve her zaman müşterinin yanında olduklarını açıklayan Sébastien Delépine, Renault Trucks’ın müşterilerinin ihtiyaçlarına kendini adayan bir marka olduğunu vurgulayarak, kendisinin ve takımının bayileriyle birlikte müşterilerin ihtiyaçları için var olduklarını ifade etti.

Türkiye’de yeni hedefler

Yollarda halen 15 bin adet Renault Trucks kamyonun dolaştığı Türkiye pazarı için büyük hedefleri olduğunu açıklayan Sébastien Delépine, Türkiye’deki vizyon ve misyonlarının Türkiye lojistik ve inşaat sektörlerinde güçlü ve müşteriye yakın bir marka olmanın ve iş ortaklarına en verimli lojistik çözümleri sunmanın yanı sıra Türkiye genelinde işini tutku ile yapan, müşteri odaklı ve işinin uzmanı bayi ağıyla uzun soluklu iş ortaklıkları kurmak olduğunu dile getirdi. Bunların sonucu olarak da Türkiye’de Avrupalı markalar arasında ilk üç içerisinde olmayı hedeflediklerini ve sadece pazar payı anlamında değil, marka bilinirliği ve müşteri hizmetleri kalitesi anlamında da ilk üç içinde yer almayı amaçladıklarını kaydeden Sébastien Delépine, bunu gerçekleştirmek için müşteri memnuniyetine odaklanacaklarını ifade etti.

Toplantıya Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Sébastien Delépine’in yanı sıra Mali ve İdari İşler Direktörü İpek Puntar, Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Serkan Karataban, Pazarlama Direktörü Şebnem Uygurtürk, İnsan Kaynakları Müdürü Burcu Sarıgül ve Bayi Ağı Geliştirme Direktörü Özgür Fırat katıldı.

Yeni ve güçlü yönetim takımı

Kendilerini başarıya götürecek en önemli şeyin müşteri memnuniyeti olduğunun altını çizen Sébastien Delépine, tutku, bağlılık ve adanmışlıkla ileriye gitmek, hedef ve stratejilerini gerçekleştirmek için bu ilkelere bağlı güçlü bir takıma ihtiyaçları bulunduğunu belirterek, Mali ve İdari İşler Direktörü İpek Puntar, Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Serkan Karataban, Pazarlama Direktörü Şebnem Uygurtürk, İnsan Kaynakları Müdürü Burcu Sarıgül ve Bayi Ağı Geliştirme Direktörü Özgür Fırat’tan oluşan takımın şimdiye kadarki en güçlü takım olduğunu söyledi.

Türkiye’de bütünleşik bir eğitim tesisine sahip birkaç markadan biri olduklarını ve 2017 yılı içinde 800 kişiye eğitim vereceklerini kaydeden Sébastien Delépine, bu tesisin kendileri için olduğu kadar kendilerinden sürekli eğitim talep eden bayi teşkilatları için de önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye kamyon pazarı

Türkiye kamyon pazarının son 12 ayda küçüldüğünü; ancak her zaman iniş ve çıkışların olduğu Türkiye pazarında uzun vadeli olarak bulunduklarını ve gelecek yıl Türkiye’deki 20’nci yıllarını kutlayacaklarını kaydeden Sébastien Delépine, son yılların ortalaması alındığında Türkiye’de 16 ton ve üzerinde yılda ortalama 28 bin adet kamyon satıldığını ve bunun 16 bin adedini çekicilerin, 12 bin adedini de kamyonların oluşturduğunu söyledi. 2016 yılından 2017 yılına geçişte ilk altı ayda inşaat kamyonları pazarının yüzde 29 oranında büyümesine karşın toplam pazarın, yüzde 60 oranında küçülen çekici pazarının etkisiyle, toplamda yüzde 24 oranında küçüldüğünü açıklayan Sébastien Delépine, yılın ikinci yarısında talepte bir yükselme gördüklerini ve 2017’nin ikinci yarısının 2016 ile aynı seviyede olabileceğini öngördüklerini belirterek, ertelenen talepler nedeniyle talepteki artış ivmesinin devam etmesini ve 2018 yılının 2017 yılının ikinci yarısından daha iyi olmasını beklediklerini ifade etti.

Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Sébastien Delépine

Daha geniş ürün yelpazesi

Türkiye’de Avrupalı markalar arasında ilk üç içerisinde olma hedefine ulaşmak için ürün yelpazelerine çok güvendiklerini ve Renault Trucks’ın son üç yıl içinde 2 milyar Euro’luk yatırımla tüm ürün yelpazesini baştan aşağı yenilediğini kaydeden Sébastien Delépine, yenilenen ürün yelpazeleriyle birlikte gerçekten mükemmel denebilecek bir kalite ve ürün yelpazesi seviyesine ulaştıklarını belirterek, bayilerden ve müşterilerden aldıkları geribildirimlerin de bunu onayladığını ifade etti.

Türkiye’deki stratejilerinin ilk parçası olarak Türkiye pazarına sundukları ürün yelpazesini genişlettiklerini, dağıtım serisini yeniden pazara sunduklarını, çekici serisindeki seçenekleri artırdıklarını ve inşaat sektörüne iki farklı araç ile giriş yaptıklarını söyleyen Sébastien Delépine, üç senedir Türkiye’de sattıkları T uzun yol çekici serisini yüksek kabinli 520 beygirlik sürümle genişleteceklerini ve hem ulusal hem de uluslararası taşımacılıkta her türlü ihtiyacı karşılamak için T460 ve yüksek kabin T520 olarak iki seçenek sunacaklarını dile getirdi. Çekici ürün yelpazelerindeki diğer bir önemli yeniliğin de D Wide çekici olduğunu söyleyen Sébastien Delépine, bu aracın kendi alt sürümü ile birlikte yurtiçi nakliyede her ihtiyaca sesleneceğini vurguladı. Çekici alanında düşük yakıt tüketimi ve düşük Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO) ile çok iddialı olduklarının altını çizen Sébastien Delépine, inşaat sektöründeki varlıklarını güçlendirmek için bu sektöre 50 tona ulaşan teknik sığasıyla pazardaki en güçlü ve dayanıklı inşaat kamyonu olan K serisini ve beton mikseri gibi yüksek yasal taşıma sığası gerektiren uygulamalara yönelik C hafif inşaat serisini sunduklarını söyledi. D serisi ile yeniden dağıtım pazarına da girdiklerini kaydeden Sébastien Delépine, hedeflerine ulaşmalarındaki temel direk olan ürün yelpazesinin genişliğine dikkat çekti.

Son birkaç yıl içinde tek bir çekici sürümüne odaklı ürün stratejisinden pazarın tüm sınıflarına seslenen bir ürün stratejisine geçiş yaptıklarını açıklayan Sébastien Delépine, iyi bir ürüne sahip olmanın bu işin olmazsa olmazlarından biri olduğunu vurgulayarak, müşterilerin artık Toplam Sahip Olma Maliyeti’ne (TCO) ve hizmet kalitesine de bakarak karar verdiklerini söyledi.

Türkiye pazarına sunduğu ürün yelpazesini genişleten Renault Trucks, dağıtım serisini yeniden pazara sunarken, çekici serisindeki seçenekleri artırdı ve inşaat sektörüne iki farklı araç ile giriş yaptı.

Farklı satış sonrası hizmetler ve ürünler

Müşterilere beş yıl ve 600 bin km’ye kadar sadece Türkiye sınırları içinde değil Avrupa’da da geçerli olan servis kontratları ve bakım paketleri sunarak, araçların tüm satış sonrası operasyonlarını üstleneceklerini ve müşterilerinin asıl işleri olan lojistiğe odaklanmalarını sağlayacaklarını kaydeden Sébastien Delépine, diğer taraftan kendi kuruluşları olan Renault Trucks Finans ile grubun gücünden faydalanarak müşterilerine TL veya dövize endeksli kredi ve operasyonel veya finansal kiralama seçenekleri sunacaklarını dile getirdi. Sébastien Delépine, satışlarının yüzde 40’lık kısmını kendi finansman şirketlerinin finanse ettiğini de sözlerine ekledi.

Güçlü ve adanmış bayi ağı

Son altı aydır ürün yelpazelerini genişletmek, takımlarını güçlendirmek ve müşterilere satış sonrası hizmet ve finans paketleri sunmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını kaydeden Sébastien Delépine, insandan insana güvenin bu sektörde başarılı olmak için önemli bir önkoşul olduğunu vurgulayarak, yeni strateji ve hizmetlerinin tamamını müşterilere sunabilmek için güçlü ve adanmış bir bayi teşkilatına ihtiyaçları bulunduğunun altını çizdi. Bazı iş ortaklarının 20 yıldan uzun bir süredir kendileriyle beraber olduğunu, müşterilerinin bu bayilerin bağlılığından ve profesyonelliğinden emin olduklarını ve bu bayilerden biri olan Koçaslanlar Grubu’nun atılan yeni imzalarla İzmit ve Bursa’ya ek olarak İstanbul’da her iki yakada bayileri olarak hizmet vereceğini açıklayan Sébastien Delépine, Özmutlubaş Grubu’nun ise İzmir ve Denizli bölgesindeki yeni temsilcileri olduğunu söyledi. Kasım 2017 tarihinde açılacak yeni tesis ile Türkiye çapında 17 adet hizmet noktasına sahip olacaklarını kaydeden Sébastien Delépine, yüksek kalite seviyesindeki geniş ürün yelpazesi, geniş hizmet ve finans paketleri, güçlenmeye devam eden bayi teşkilatı, güçlü ve adanmış yönetim takımıyla Renault Trucks’ın Türkiye’de şimdiye kadarki en güçlü konumunda olduğunu ifade etti.

Sébastien Delépine, tutku, bağlılık ve adanmışlıkla ileriye gitmek, hedef ve stratejilerini gerçekleştirmek için bu ilkelere bağlı güçlü bir ekibe ihtiyaçları bulunduğunu belirterek, şu andaki ekiplerinin şimdiye kadarki en güçlü ekip olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz