Mercedes-Benz, X-Serisi ile pick-up sınıfına girdi

1
2854
Renault Trucks


Mercedes-Benz, uluslararası pick-up pazarlarının değişen ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirdiği pick-up’ı Mercedes-Benz X-Serisi‘ni Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da tanıttı. Son yıllarda binek otomobil özelliklerine ve konforuna sahip orta sınıf pick-up’lara olan talep giderek artarken, pick-up’lar her geçen gün daha fazla iş dışı amaçlar için kullanılıyor. Bu gelişmeleri göz önüne alan Mercedes-Benz, zorlu şartlar için Unimog ve G-Serisi gibi ticari ve arazi taşıtlarını geliştirirken kazandığı deneyimi ve rekabetçiliği, V-Serisi, Vito ve otomobillerindeki konfor, lüks ve sürüş zevki ile bir araya getirerek Mercedes-Benz X-Serisi’ni üretti.

Mercedes-Benz X-Serisi, Arjantin’deki çiftçiler ve arazi sahipleri, Avustralya’daki iş sahipleri ve müteahhitler, Brezilya’daki üst sınıf araç tutkunları, Güney Afrika ve İngiltere’deki trend takipçileri, Yeni Zelanda ve Almanya’daki sportif macera tutkunları gibi farklı müşteri gruplarını hedefliyor.

Büyük bir ilgiyle beklenen araç, üç farklı kokpit süslemesi, ikisi kontrast dikişli deri olmak üzere altı farklı koltuk döşemesi ve iki farklı tavan rengiyle sınıfının en zengin malzeme ve renk çeşitliliğini sunuyor.

Mercedes-Benz X-Serisi, Almanya’da yüzde 19 KDV dahil olmak üzere 37 bin 294 Euro’dan başlayan çekici fiyatlarla satılacak. X-Serisi, ilk olarak Kasım 2017’de Avrupa pazarına sunulacak. Avrupa’yı, 2018 yılı başında Güney Afrika ve Avustralya pazarları, 2019 yılı başında da Arjantin ve Brezilya pazarları takip edecek.

Mercedes-Benz X-Serisi, tüm zeminler için dört tekerlekli çekiş sistemi sunuyor. Araç, Low Mod ve isteğe bağlı olarak sunulan 4MATIC kilitli dingil diferansiyeli ile her türlü yol ve zemin koşulunun üstesinden gelebiliyor.

Mercedes-Benz yetkilileri, yeni X-Serisi’nin modern tasarım ve sağlamlık, yüksek bir arazi yeteneği ve yüksek sürüş dinamikleri seviyesi, konfor ve işlevsellik gibi birbiriyle çelişebilen özellikleri bir araya getirdiğini dile getiriyorlar. Zorlu şartlar için geliştirilen bu pick-up’ın aynı zamanda sürüş dinamikleri ve sürüş konforu açısından başarılı özellikler sunduğunu kaydeden yetkililer, bunu Mercedes’ten beklendiği gibi hassas süspansiyon ayarıyla sağladıklarını ifade ediyorlar. Yeni X-Serisi, merdiven tipi şasiye, arka çok bağlantılı sabit dingile, önde bağımsız süspansiyona, her iki dingilde de helezon yaylara ve soğutmalı disk frenlere sahip.

Aynı platform üzerine üretilen X-Serisi’nin, farklı tarz ve iş ortamları için üç farklı sürümü bulunuyor. Temel sürüm olan X-Serisi PURE, işlevselliği temel alıyor ve daha çok iş amaçlı kullanıma sesleniyor. X-Serisi PROGRESSIVE, daha çok kendi işini yapan ve daha fazla tarz ve konfor arayanlar için uygun bir seçenek sunuyor. En üst sürüm olan X-Serisi POWER ise tarz, performans ve konfor alanlarında en iyiyi arayanlara sesleniyor.

Mercedes-Benz yeni X-Serisi, kullanıcısına üç farklı donanım seviyesi, dört ve altı silindirli motorlar, arkadan çekiş moduna da alınabilen dört tekerlekten çekiş veya sürekli dört tekerlekten çekiş, altı vitesli manuel şanzıman ve 7 vitesli otomatik şanzıman olmak üzere zengin bir çeşitlilik sunuyor.

Diğer Mercedes-Benz araçlarda olduğu gibi X-Serisi, Etkin Fren Yardımcısı (ABA), Şerit Takip Sistemi ve Trafik İşaretleri Yardımcısı’nın da aralarında bulunduğu cok sayıda etkin ve edilgin güvenlik donanımlarıyla donatılıyor.

1.1 tona kadar yük taşıma sığası sunan X-Serisi, 3.5 tonluk römork çekme sığasına sahip. Bu da üç at taşıyan bir treyleri ya da sekiz metrelik yatı çekebileceği anlamına geliyor.

2018 yılının ortalarından itibaren sunulacak 258 beygir güç üreten V6 dizel motor, orta sınıf pick-up’lardaki en güçlü motor olacak. X-Serisi, ilk ayakta 163 beygirlik X 220 d ve 190 beygirlik X 250 d dizel ve bazı pazarlada 165 beygirlik benzinli motor seçenekleriyle satın alınabilecek.

Mercedes-Benz X-Serisi

Devreden çıkartılabilen veya sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC

Dizel motorlu X 250d 4MATIC sürümünde sunulan dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC, her türlü zemin ve yol şartıyla baş etmek için üretildi. Ön dingil, zemin ve sürüş koşuluna bağlı olarak devreye alınabiliyor veya devreden çıkartılabiliyor. 2018 yılı ortalarında altı silindirli motorlu sürümü gelecek olan Mercedes-Benz X-Serisi, sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi ile de sunulacak. Böylece X-Serisi yüksek hızlarda da azami performans sunacak. Aracın tüm dört tekerlekten çekişli sürümlerinde eğim iniş yardımcısı olan “DSR” ise standart olarak sunuluyor.

Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi, Mercedes-Benz Vanları İnsan Kaynakları ve İşçi İlişkileri Direktörü Wilfried Porth, yaptığı açıklamada “X-Serisi ile binek otomobiller ve ticari taşıtlar arasındaki boşluğu kapadık. Mercedes-Benz Vanları, bu anlamda uluslararası alanda Vito ve V-Serisi ile zaten çok başarılıydı. Pick-up’ta da aklımızda birçok uluslararası pazar var. Dolayısıyla Mercedes-Benz Vanları artık çak daha uluslararası olacak.

Mercedes-Benz Vanları Başkanı Volker Mornhinweg, tanıtım sırasında şunları söyledi:  “X-Serisi binek otomobil özellikleri taşıyan ilk gerçek pick-up. Bir pick-up gibi sağlam, güçlü ve iyi arazi yetenekleri var. Ayrıca estetik olarak çekici, sürüşü dinamik, kanforlu, güvenli, bağlantılı ve bir Mercedes’ten beklendiği gibi kişiselleştirilebilir. Sonuçta, X-Serisi, klasik pick-up sınırlarını yıkıyor ve bu sınıfı kişisel kullanım için çekici hale getiriyor. Üç tasarım ve donanım seçeneğiyle daha da kişiselleştirilebiliyor. Farklı müşteri grupları ve ihtiyaçları için en uygun aracı sunuyoruz.”

Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi, Mercedes-Benz Vanları İnsan Kaynakları ve İşçi İlişkileri Direktörü Wilfried Porth ve Mercedes-Benz Vanları Başkanı Volker Mornhinweg

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz