Renault Trucks Türkiye, 16 ton üzeri pazarda ithal markalarda birinci oldu

0
1785
RenaultTrucks-Team
Renault Trucks Bayi Ağı Ticari Direktörü Özgür Fırat, Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, Renault Trucks Finansal Hizmetler Genel Müdürü Ertan Çolak ve Renault Trucks Türkiye Yedek Parça ve Servis Sözleşmeleri Müdürü Altuğ Karaman (soldan sağa), Renault Trucks Türkiye’nin 2022 yılı değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulundular ve basın mensuplarının sorularını yanıtlandırdılar.
Renault Trucks

Türkiye ağır ticari araçlar pazarının gerçek hacmine dönmeye başladığı 2022 yılında Renault Trucks, pazarın üstünde bir büyüme ile hedeflerini gerçekleştirdi. Renault Trucks, Türkiye ağır ticari araçlar sektöründe son beş yılda satış hacmini en hızlı artıran marka olarak 2022’yi ithal kamyon ve çekici segmentinde liderlikle tamamladı.

Küresel ekonomiden kaynaklanan dalgalanmalar, jeopolitik gerginlikler, tedarik zincirindeki zorluklar, hammadde maliyetlerindeki artış gibi olumsuzlukların tüm dünyada ticari araçlar sektörünü etkilediğine değinen Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, “2022, ticari araçlar sektöründe elektromobilite ve dijitalleşme anlamında dönüm noktasıyken tüm üreticilerin, özellikle tedarik zinciri yönetimindeki engellerle mücadele ettiği bir yıl oldu. Tüm bu zorluklara rağmen Renault Trucks olarak globalde başarılı bir yıla imza attık. Türkiye ticari araçlar pazarı ise çok büyük bir ivme kazanarak hacim anlamında Avrupa’nın dördüncü büyük pazarı olmayı başardı. 2017-2018’de Türkiye’de daralan ve zorlaşan pazar, çok büyük bir artış ile 2022’de normal seviyelerine gelmeye başladı ki bizce Türkiye 16 ton üzeri ticari araçlar pazarının olması gereken yer, 32 bin araç hacmiyle aslında tam olarak da burası.” dedi.

RT-SD-01
Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, kendileri için çok başarılı geçen 2022 yılını şöyle özetledi: “İthal markalar arasında bir numarayız. Rekor kamyon satış adedine ulaştık. Müşteri çözümlerinde rekor bir performans sergiledik. Renault Trucks Finansal Hizmetler ile en iyi performansımıza ulaştık ve son olarak da hep yapageldiğimiz gibi müşterilerimize odaklanarak müşteri memnuniyetini daha da üst seviyelere çıkardık.

2022 yılı, tablomuzda altın yılımız olarak yer aldı

Sebastien Delepine, 2022 yılında Renault Trucks Türkiye olarak farklı başarılara imza attıklarının altını çizerek, şunları söyledi: “Türkiye, büyüyen bir pazar olsa da pek çok zorluğu aşarak rekor araç satışları elde ettik ve pazarın büyümesinin üzerinde bir büyüme gösterdik. Türkiye’de hem 16 ton üzeri hem de çekici segmentlerinde, ithal araç markaları arasında lider olduk. Satış sonrası hizmetlerde rekor seviyede performans gösterdik. Renault Trucks Finansal Hizmetler ise 2022’de en iyi performansını sergiledi. Tüm bunlarla doğru orantılı olarak en yüksek müşteri memnuniyetini sağladık ve böylece altın bir yılı geride bıraktık. Öte yandan bu üstün başarıyı geride bırakılan bir başarı olarak değil, yeni bir dönemin başlangıcı şeklinde görüyoruz.

Türkiye ağır ticari araçlar pazarındaki gelişmelerin detaylarına değinen Renault Trucks Bayi Ağı Ticari Direktörü Özgür Fırat ise şöyle konuştu: “Genel olarak pazara baktığımızda 6 ton üzeri segment, bir önceki yıla göre yüzde 23 büyüme göstererek 37 bin 780 adetlik araç satış rakamlarına ulaştı. 16 ton üzeri kamyon pazarı ise uzun yıllar sonra 30 bin rakamını aştı ve bir önceki yıla göre yüzde 25 büyüyerek 32 bin adetlere yaklaştı. 16 ton üzeri kamyon pazarındaki çekici satışları ise bu segmentteki toplam satışların yüzde 73’ünü oluşturdu. Yani 2020’den bu yana uluslararası lojistiğin gelişimine paralel olarak çekici satışlarının artma trendi devam etti ve bir önceki yıla göre yüzde 33 büyüyen bir çekici pazarı gerçekleşti.”

RT-Ozgur-firat
Renault Trucks Bayi Ağı Ticari Direktörü Özgür Fırat, “Turbo Compound ile bir önceki seriye göre yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu ve aynı şekilde daha az CO2 salımı sağlayabiliyoruz. Turbo Compound teknolojisi, 2023 yılında konsantre olacağımız temel argümanlarımızdan biri olacak. Bir diğer önemli ürünümüz ise Prestige. Yine 2022 yılı sonunda, yüksek konfor ve performans sağlayan özel tasarım Prestige modelimizi müşterilerimize sunduk ve çok olumlu geri bildirimler aldık. Yüksek donanımı ile üst düzey bir sürüş konforu sunan Prestige, aynı zamanda Turbo Compound teknolojisi ile yakıt tasarrufu açısından da cazip bir ürün.” dedi.

Renault Trucks, Türkiye’de 25’inci yılına başarılarla başlıyor

Renault Trucks Türkiye, 2022’de gerçekleştirdiği 2 bin 430 araç satış adedi ile Türkiye’de 25’inci yılına rekor bir başlangıç yapıyor. Ürün ve hizmet sundukları 6 ton, 16 ton üzeri ve çekici segmentleri olmak üzere üç alanda da pazar paylarını artırdıklarını dile getiren Özgür Fırat, “16 ton üzeri ticari araçlar alanında, yüzde 7.1’lik pazar payı ile ithal markalar arasında birinci olduk. Çekici segmentinde de aynı başarıyı tekrar ettik ve yüzde 8.6 pazar payı ile ithal markalar arasında yine lider konuma geldik. Adet olarak baktığımızda 6 ton, çekici ve 16 ton üzeri pazarlarında satışlarımızı adetsel olarak ortalama yüzde 35 artırarak her segmentte pazarın büyüme oranının üzerinde gelişim gösterdik.” dedi.

Türkiye pazarında odak noktamız, tüm ürün yelpazemiz

Renault Trucks, 2022 yılına yeni T, C, K EVO serisi araçlarını sunarak hızlı bir giriş yapmıştı. Yeni T, T High, C ve K EVO serileri, yakıt verimliliği, güvenilirlik, dayanıklılık, maksimum çalışma süresi gibi önemli özellikleri ile Türkiye’de de büyük talep gördü. Özgür Fırat, açıklamasına şöyle devam etti: “Bu araçlarımız ile uluslararası lojistik, yurtiçi taşımacılık, ağır yük ve proje taşımacılığı, inşaat, altyapı ve maden uygulamalarının beklenti ve ihtiyaçlarını en ideal şekilde karşılayan bir ürün gamı sunduk. Geçmişte sadece çekici segmentine odaklanırken artık tüm ürün gamımız ile Türkiye’deki varlığımızı güçlendiriyoruz. 2022’de Renault Trucks D serimiz ile yurtiçi ve şehiriçi dağıtım görevlerine ağırlık verdik. Daha önce çok odaklanmadığımız perakende alanında D serisiyle temas ettiğimiz müşteri sayısını yükselterek D serisinin bilinirliğini artırdık. Tüm segmentleri kapsayan bu iş planımız, başarılarımızın katlanmasını sağladı.”

RT-Altug-Karaman
Servis sözleşmelerinin 360 derece müşteri çözümleri anlayışlarının en önemli adımlardan bir tanesi olduğunu ve en temel paketten en detaylı paketleri olan Excellence Predict’e kadar beş farklı tipte sözleşmeyi müşterilerine uzun yıllardır sunduklarını dile getiren Renault Trucks Türkiye Yedek Parça ve Servis Sözleşmeleri Müdürü Altuğ Karaman, geçen yıl tanıttıkları Excellence Predict paketiyle birlikte artık müşterilerin taleplerini daha iyi karşılayabildiklerini, daha güzel müşteri çözümleri geliştirebildiklerini belirterek, “Öngörülemeyeni öngörebilecek duruma geldik. Yani arızaları oluşmadan tespit edebiliyoruz. Müşterimizin hizmet süresini maksimize edebiliyoruz. Böyle bir sözleşme tipini ülkemizde sunan tek markayız. İlgi de her geçen gün artıyor. Bir diğer güçlü noktamız da bağlantılı hizmetler sayesinde araçlarımızı her geçen gün daha güncel tutabiliyor olmamız. Böylece aracın performansı, yakıt verimliliği ve hizmet süresini yükseltebiliyoruz. Optifleet filo takip sistemimiz sayesinde de müşterilerimiz araçlarını uzaktan takip edebiliyorlar.” dedi.

Turbo Compound, 2023 yılının temel argümanlarından biri olacak

Renault Trucks, yakıt tüketimi ve CO2 yayımlarını daha da düşürmek üzere T, T High, C ve K serilerini yeni DE11 ve DE13 motorlarla donatıyor. Turbo Compound motorlu araçların satışına 2022 yılı sonu itibariyle başladıklarını kaydeden Özgür Fırat, “Turbo Compound ile bir önceki seriye göre yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu ve aynı şekilde daha az CO2 salımı sağlayabiliyoruz. Turbo Compound teknolojisi, 2023 yılında konsantre olacağımız temel argümanlarımızdan biri olacak. Bir diğer önemli ürünümüz ise Prestige. Yine 2022 yılı sonunda, yüksek konfor ve performans sağlayan özel tasarım Prestige modelimizi müşterilerimize sunduk ve çok olumlu geri bildirimler aldık. Yüksek donanımı ile üst düzey bir sürüş konforu sunan Prestige, aynı zamanda Turbo Compound teknolojisi ile yakıt tasarrufu açısından da cazip bir ürün.” dedi.  

Bu başarının elde edilmesinde bayi ağı teşkilatımızın gücü gözardı edilemez

Renault Trucks Türkiye olarak bayi ağımızı güçlendirmek her zaman önceliğimizdi.” diyen Özgür Fırat, “Türkiye’de yaygın bir satış ve servis ağına eriştik. Halihazırda 17 noktada sunduğumuz servis hizmetlerimizi 2023’te 19 noktaya ulaştırmayı planlıyoruz. Ayrıca Gürcistan’daki iş ortağımızla Azerbaycan ve Ermenistan pazarlarında da faaliyet göstermek için anlaştık ve buralarda da yapılanmamız olacak. Sadece yeni yatırımcılarla değil, mevcut bayilerimizle de büyüyoruz. Hem yeni illere hem de mevcut tesislere yapılan yatırımlar, markamıza olan güveni gösteriyor.” dedi.

RT-Ertan-Colak
2022’nin gelişinin 2021 yılından belli olduğunu ve ekiplerini buna göre hazırladıklarını dile getiren Renault Trucks Finansal Hizmetler Genel Müdürü Ertan Çolak, Renault Trucks’ın ve bayilerinin tüm çalışanlarından oluşan yüzlerce kişinin elbirliğiyle bu başarılı sonuca ulaşıldığını belirterek, şunları söyledi: “Portföy büyüklüğümüz yüzde 150 arttı. Ekonomik koşulların getirdiği birtakım kısıtlamalara rağmen biz çözüm önerilerimizi kesintisiz olarak sunmaya devam ettik. 2022 yılında 900’ün üzerinde aracın finansmanını yaptık. Bunun içerisinde az miktarda ikinci el araçlar da var. Fakat önemli olan müşteriye kesintisiz hizmet sunmak ve müşteri memnuniyetini sağlamaktı. Bu iki önemli hususta ulaştığımız seviyeler bizi fazlasıyla memnun etti. Çıtayı çok yukarı koyduk. Şu andan sonra daha da iyiye gitmek için elimizdeki kaynakları daha da verimli kullanmamız gerekiyor. Ben 2023’te daha da başarılı sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum. Her ne kadar piyasa koşulları günden güne farklılaşsa da biz Renault Trucks Finansal Hizmetler olarak Renault Trucks satış tarafına çözüm sunmaya devam edeceğiz.

Başarılarımız, şans değil” 

Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, toplantıda şunları da söyledi: “Son derece profesyonel, kararlı, müşteri odaklı Renault Trucks iş ortakları ile son yıllarda büyümeye devam eden bayi ağımız sayesinde sağladığımız dinamik ekip çalışması ve işbirliği, bizi başarıya götürdü. Pazar kapsamımızı genişletmeye devam ettik. Müşteri çözümlerimizi geliştirerek müşterilerimizin toplam sahip olma maliyetini optimize eden müşteri çözümleri sunduk. İkinci el kamyon satışlarımızın da Türkiye kamyon pazarında önemli bir rol oynadığını ve bu yıl bu alanda da çok iyi sonuçlar elde ettiğini belirtmemiz gerekir. T, C, K EVO ve D serisi araçlarımıza müşterilerimiz tarafından gösterilen yoğun talep, ürün yelpazemizin çeşitliliği, müşteri portföyümüzü genişletmemiz başarılarımızı katladı.”

2023’te pazarın büyüklüğünü talepten çok arz belirleyecek

Sebastien Delepine, 2023’te müşteri memnuniyetine daha da fazla odaklanacaklarının altını çizerek, “Yakıt verimliliğinde son teknoloji olan yeni Turbo Compound motorlu araçlarımız ve çalışma süresini iyileştirmek için geliştirdiğimiz yeni çözümlerle 360 derecelik bir yaklaşım sunarak müşterilerimize en ideal iş çözümlerini sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

2023 yılında da talep artışının devam edeceğini öngördüklerini paylaşan Sebastien Delepine, konuşmasını şöyle tamamladı:  “2023, karmaşık bir makro ekonomik ortamda zorlu bir yıl olabilir. Sektör, tedarik zinciri türbülansından etkilenmeye devam edecek diye düşünüyoruz; ancak Türkiye pazarı için olumluyuz. 2023 yılında, 2022 yılına paralel bir pazar öngörüyoruz. 2023, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılını, Renault Trucks’ın ise Türkiye ile ortak tarihinin 25’inci yılını kutlayacağımız için bizim için özel bir yıl olacak.”

RT-2002
Bir önceki seriye göre yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu ve aynı şekilde daha az CO2 salımı sağlayan Turbo Compound motor teknolojisi, 2023 yılında Renault Trucks’ın en önemli kozu olacak. Renault Trucks’ın bir diğer önemli ürünü ise yüksek donanımı ile üst düzey bir sürüş konforu sunan Prestige.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz