Renault Trucks, elektrikli kamyonlarının seri üretimine başladı

0
2547
renaulttrucks-ze-blainville
Renault Trucks, Mart 2020 itibariyle Blainville-sur-Orne fabrikasında D ve D Wide Z.E. elektrikli kamyonlarının üretimine başladı.

Elektrikli kamyonlar, Renault Trucks için artık hem ticari hem de endüstriyel açıdan bir gerçek. Üretici, Mart 2020 itibariyle Blainville-sur-Orne fabrikasında D ve D Wide Z.E. elektrikli kamyonlarının üretimine başladı. Bu kentsel hareketliliğin dönüşümünde önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor.

Renault Trucks D ve D Wide Z.E. elektrikli kamyonların seri üretimi üreticinin Normandiya’daki Blainville- sur-Orne fabrikasında başladı. 1957 yılından bu yana faaliyette olan fabrika, orta hizmet kamyonlarının ve kamyon kabinlerinin üretiminde uzmanlaşmış durumda. Fabrikada her gün 240 kabin ve 72 dağıtım kamyonu üretiliyor. Burası artık elektrikli kamyonların da üretildiği tesis.

renault-trucks-ze-range-2019
Renault Trucks, 2025 yılında satışlarının yüzde 10’unu elektrikli taşıtların oluşturacağını öngörüyor.

Elektrikli kamyonlara adanmış bir birim

Elektrikli modelleri üretmek için Blainville-sur-Orne fabrikasında birçok tesis kuruldu. Dağıtım serisi kamyon üretim hattının yanındaki bin 800 metrekarelik Z.E. binası tamamen elektrikli araçlarla ilgili teknik operasyonlara ayrıldı.

Teknik süreçler, Renault Trucks D ve D Wide Z.E. montaj hattının akış yönünde ve akış yönünün tersinde gerçekleştiriliyor. Bina aynı zamanda parçaların saklanması için de kullanılıyor. Özellikle ısı kontrollü bölge akülerin saklanması için tahsis edilmiş durumda.

renaultTrucks-ze-blainville-2
Renault Trucks D ve D Wide Z.E., eşdeğer dizel modeller ile aynı hatta üretiliyor.

Bir elektrikli kamyon üretmek için 50 saatlik çalışma gerekiyor

Üretim, ön işlemlerin Z.E. binasında gerçekleştirilmesiyle elektrikli kamyonlar montaj hattından geçmeden bir hafta önce başlıyor. Elektrikli kamyonlara özel tahrik, motor, vites kutusu, modüler güç kutusu vb. gibi birçok altparça yetenekli teknisyenler tarafından monte ediliyor. Bu parçalar daha sonra araca takılması için montaj hattına taşınıyor.

Renault Trucks D ve D Wide Z.E., eşdeğer dizel modeller ile aynı hatta üretiliyor. Montaj hattının çıkışında elektrikli kamyonlar teknisyenlerin ek teknik işlemleri ve kalite testlerini gerçekleştirmeleri için Z.E. binasına dönüyor.

Toplamda bir elektrikli kamyonun üretilmesi için 50 çalışma saati gerekiyor.

Renault Trucks, 2025 yılında satışlarının yüzde 10’unu elektrikli taşıtların oluşturacağını öngörüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here