Renault Trucks, 3D metal baskı üzerine çalışıyor

0
812
Renault Trucks


Renault Trucks’ın Lyon’da bulunan Güç Aktarma Organları Mühendisliği bölümündeki mühendis ve tasarımcı ekibi, geleceğin motor üretim yöntemi olan metal katkılı üretime odaklanıyor. Prototip olarak sunulan dört silindirli Euro 6C standardındaki DTI 5 motoru, 3D baskı kullanılarak özel olarak üretildi.

Motorun tamamı halihazırda tasarlanmış olsa da kavrama kolu ve kam mili yatağı başlığı, 3D metal baskı kullanılarak üretildi ve Euro 6 motoru içinde 600 saat boyunca başarılı bir şekilde test edildi. Renault Trucks Proje Müdürü Damien Lemasson, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bu projedeki amacımız, metal katkılı üretimin motorun boyut ve ağırlığı üzerindeki pozitif etkisini göstermek. Bu sayede dört silindirli bir motorun ağırlığını 120 kg, başka bir deyişle yüzde 25 oranında düşürebildik. Testler, gerçek manada 3D baskı kullanılarak üretilen motor parçalarının dayanıklılığını kanıtlamak için yapıldı.” dedi.

Metal katkılı üretim süreci, termal motorlar için yeni geliştirme olanakları sunuyor. Malzemelerin katman katman eklenmesi şeklinde işleyen baskı süreci, karmaşık organik şekillerin oluşturulması için kullanılabileceği gibi parçaların boyutunu en uygun hale getirmek ve montaj işlemlerinin sayısını azaltarak motordaki parça sayısının en aza indirgenmesini sağlamak için de kullanılabiliyor. Damien Lemasson, açıklamasına şöyle devam etti: “Katkılı üretim, bizi kısıtlamalardan kurtarıyor ve mühendislerin ufkunu açıyor. Bu süreç, daha hafif ve işlevsel olacak gelecekteki motor teknolojisinin kaynağı. DTI 5 motorundaki parça sayısı yüzde 25 oranında azaltıldı. Bu da 200 adet parçanın ortadan kaldırıldığı anlamına geliyor.

Nakliye firmaları için metal tabanlı 3D baskının birçok avantajı bulunuyor. Motor hacmindeki azalma ile taşıma sığası artacağı ve yakıt tüketimi azalacağı için araç filolarının genel işletme maliyetleri en ideal hale gelebilecek.

Kısa bir süre için bu üretim süreci, özel uygulamalar için veya küçük çapta kullanılabilecek. Başarıyla devam eden başlangıç testlerini takiben Renault Trucks mühendisleri, kamyonların performans ve işlevselliğini daha da geliştirmek için bu üretim süreci üzerinde çalışmaya devam ediyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz