PSA Grubu’nun Turbo PureTech benzinli motoru “Yılın Motoru” seçildi

0
1386

Bu yıl Stuttgart’ta 19’uncusu düzenlenen “Uluslararası Yılın Motoru” ödülleri çerçevesinde gazetecilerden oluşan uluslararası bir jürinin oylarıyla PSA Grubu’nun 1.2 litrelik 3 silindirli Turbo PureTech benzinli motoru 1.0-1.4 litre kategorisinde “2017 Yılının Motoru” ödülüne layık görüldü.

2015 ve 2016 yıllarında da arka arkaya aynı ödüle layık görülen 1.2 litrelik Turbo PureTech benzinli motor böylece başarısını bir kez daha tekrarlamış oldu.

Turbo PureTech motor, Fransa’nın kuzeyindeki Douvrin kentinde bulunan Française de Mécanique ve Çin’deki Xiang Yang fabrikalarında 2014 yılından bu yana yaklaşık 850 bin adet üretilirken, Tremery Fabrikası’nın da yıl sonu itibariyle devreye girmesiyle toplam yıllık üretim sığası bir milyon adedi aşacak.

PSA Grubu’nun 1.2 litrelik 3 silindirli Turbo PureTech benzinli motoru 1.0-1.4 litre kategorisinde “2017 Yılının Motoru” ödülüne layık görüldü. 1.2 Turbo PureTech motor, böylece üç yıl üst üste ‘Yılın Motoru’ seçilmiş oldu. Ödüller serisi, 110 beygir ve 130 beygir (PureTech 110 S&S and PureTech 130 S&S) sürümleri bulunan motorun endüstriyel ve ticari başarısının teyidi niteliğini de taşıyor.

PSA Grubu, en iyi hacim küçültme örneklerinden biri olan 1.2 litrelik 3 silindirli Turbo PureTech benzinli motoru 2014 yılında üretim programına dahil etti. Fransa’nın kuzeyindeki Douvrin kentinde bulunan Française de Mécanique ve Çin’deki Xiang Yang fabrikalarında üretilen motordan 2014 yılından bu yana yaklaşık 850 bin adet üretildi. Artan talebi karşılamak üzere Fransa’daki ikinci tesis olan Tremery Fabrikası’nın da 2017’nin sonunda devreye girmesiyle toplam yıllık üretim sığası 2019 yılına kadar bir milyon adedin üzerine çıkacak.

110 beygir ve 130 beygir olmak üzere iki farklı güç seçeneği bulunan 1.2 PureTech benzinli motor, 70 ülkede 90 farklı araç kombinasyonu ile kullanılıyor. Grubun ticari başarısını desteklemeye devam eden motor, “2017 Yılının Otomobili” seçilen yeni Peugeot 3008 ve yeni Citroen C3 olmak üzere gurubun yeni ürünlerine de hayat veriyor. Motor, Avrupa pazarında PSA Grubu’nun toplam benzin ve dizel motorlarının üçte birini oluşturuyor.

Daha performanslı ve çevre dostu bir yapı

Avrupa ve Çin’deki 2020 yayım ölçütlerini yerine getirmek üzere devreye alınan benzinli motor parçacık filtresi (GPF) ile parçacık yayımlarını yüzde 70’in üzerinde azaltıyor. Yanma döngüsündeki iyileşme ve 250 barlık enjektör basıncı sayesinde verimlilik optimize edilirken mekanik sürtünme azaltıldı ve yeni bir turbo devreye alındı. Ayrıca aerodinamik optimizasyon için motor daha kompakt hale getirildi.

Ödül töreninde konuşan PSA Grubu Motor, Aktarma Organları ve Şasi Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Christian Chapelle, “Bu ödül benzinli motorlarımızın kalitesini ve yüksek performansını teyit ediyor. İçten yanmalı motorlarımızı geliştirmeye ve optimize etmeye devam ediyoruz. Böylece daha verimli ve daha çevre dostu hale gelecekler.” dedi.

1.2 litrelik 3 silindirli Turbo PureTech benzinli motor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz