Groupe PSA, rekor kırarak büyümesini sürdürdü

4
972
Groupe PSA, rekor kırarak büyümesini sürdürdü
Renault Trucks

Avrupa’nın ikinci en büyük otomobil üreticisi Groupe PSA, ekonomik ve jeopolitik etkilerin gölgesinde gelişmiş ücretlendirme politikası, başarıyı tetikleyen çekirdek model stratejisi, hafif ticari taşıt sınıfında yeni ürün tanıtımları ve Avrupa önderliği sayesinde satışlarını beş yıldır üst üste artırıyor.

2018 yılında satışlarını dünya çapında yüzde 6.8 artırarak yeni bir rekora imza atan Groupe PSA, toplamda 3.9 milyon satış adedine ulaştı.

2018 yılında satışlarını dünya çapında yüzde 6.8 artırarak yeni bir rekora imza atan Groupe PSA, toplamda 3.9 milyon satış adedine ulaştı. İki yıl içinde 70 bölgesel tanıtım gerçekleştiren Groupe PSA, tüm ana pazarlarda (Fransa, İspanya, İtalya, Büyük Britanya, Almanya) ve Türkiye’nin içinde bulunduğu Ortadoğu/Afrika bölgesinde satışlarını 1 ile 5 puan arasında artırdı. Grup, diğer bölgelerde de stratejik yatırımları ve istikrarlı büyümesi ile dikkat çekerken, hafif ticari taşıt pazarında elde ettiği 564 binin üzerinde satış adedi ve yüzde 18.3 pazar payı ile yeni bir rekora ulaştı.

Groupe PSA ürünleri 2014 yılından beri her sene prestijli otomotiv yarışmalarında final listelerinde yer alıyor. Bu sene “2019 Yılının Uluslararası Vanı” ödülünü Peugeot Partner Van; Citroen Berlingo Van ve Opel Combo Van ile birlikte aldı. Geçtiğimiz yıl Citroen C3 Aircross’u takiben bu sene Peugeot Rifter, Citroen Berlingo ve Opel Combo Life “Best Buy Car of Europe 2019 AUTOBEST” ödülünü kazandı. Groupe PSA teknolojisi 3 silindirli motoruyla üst üste dördüncü kez “Uluslararası Yılın Motoru” ödülünü aldı.

Bu sene “2019 Yılının Uluslararası Vanı” ödülünü Peugeot Partner Van; Citroen Berlingo Van ve Opel Combo Van ile birlikte aldı.

Bütün markaları için “Araçların Elektrikle Geleceğe Hazırlanması” stratejisini sunan Groupe PSA, DS markasından başlayarak Plug-in Hibrit ve tamamen elektrikli modellerini 2019 yılında müşterileriyle buluşturacak.

Groupe PSA Avrupa’daki pazar payını yüzde 17.1’e çıkardı

Peugeot markası, Avrupa pazarında SUV önderi olurken, İspanya’da birinci sırada konumlandı. Fransa’da ise en fazla binek araç satan marka oldu. Citroen, son yedi yılın en yüksek satış rakamını yakalarken; Opel X ailesi ile DS markası ise DS 7 Crossback modeli ile büyümesini sürdürdü. Grup, pazar performansının üstüne çıkarak tüm ana pazarlarda artış gösteriyor: Fransa (+2,6 puan), İspanya (+4,2 puan), İtalya (+3,9 puan), Büyük Britanya (+4,8 puan), Almanya (+3,7 puan).

Grup bölgede yaşanan çeşitli zorluklara rağmen Ortadoğu – Afrika’daki pazar payını artırmaya devam ediyor.

Ortadoğu – Afrika: Groupe PSA bölgede büyümeye devam ediyor

Grup bölgede yaşanan çeşitli zorluklara rağmen Ortadoğu – Afrika’daki pazar payını artırmaya devam ediyor. (Fas (+1.7puan), Tunus (+1puan) Mısır (+3.1puan), Türkiye (0,7 puan)). 2019 yılında, Fas’taki Kenitra üretim tesisinin üretime başlaması ise bu bölge için önemli bir kilometre taşı olacak.

Çin ve Güney Doğu Asya: Bölgede yeni stratejiler üzerinde çalışılıyor

Grup, düşüşte olan Çin binek araç pazarındaki mevcut sorunların üstesinden gelmek için ortaklarıyla eylem planları üzerinde çalışıyor. Araçların elektrikle geleceğe hazırlanma stratejisi kapsamında Fukang markası ve ardından PCD ile 2019 yılından itibaren gelecek olan elektrikli modeller ile uygulamaya koyacak.

Grup, Güney Doğu Asya’daki satışlarını 2017’ye göre iki katına çıkarırken; Naza Corporation Holdings (Malezya) ile ilk ortak girişim üretimlerini 2019’da Peugeot 3008 ve 5008 ile yapmaya başlayacak.

Grup, düşüşte olan Çin binek araç pazarındaki mevcut sorunların üstesinden gelmek için ortaklarıyla eylem planları üzerinde çalışıyor.

Latin Amerika: Bölgedeki zorluklar otomotiv sektörünü etkiliyor

Bölgenin iki büyük ülkesi olan Brezilya ve Arjantin’de yaşanan ekonomik zorluklar satışları ektilese de Groupe PSA, Pan-Amerika (Şili, Uruguay, Meksika, Kolombiya, Ekvator) bölgesindeki satışlarını yüzde 13.3 oranında artırdı.

Hindistan – Pasifik: Japonya’da kayda değer artış

Japonya’daki yüzde 9.2 artış, Grubu bu bölgenin de en önemli oyuncularından birisi haline getirdi. CK Birla Grubu ile ortaklaşa geliştirilen Hindistan’daki üretim süreci ise devam etmekte.

Bölgenin iki büyük ülkesi olan Brezilya ve Arjantin’de yaşanan ekonomik zorluklar satışları ektilese de Groupe PSA, Pan-Amerika (Şili, Uruguay, Meksika, Kolombiya, Ekvator) bölgesindeki satışlarını yüzde 13.3 oranında artırdı.

Avrasya: Satışlar istikrarlı olarak artıyor

Bölgede özellikle Ukrayna’da gerçekleşen yüzde 7 satış artışı ile desteklenen istikrarlı büyüme devam ediyor.

Groupe PSA CEO’su Carlos Tavares, “İstikrarı giderek dengesizleşen bir ortamda çekirdek model stratejimizin titiz bir şekilde uygulanmasıyla başarılı olduk. B2B veya B2C müşterilerimize hitap eden ürün özellikleri tüm markalarımız için fiyatlandırma güç politikamızı desteklerken, şu anda elektrikli araç stratejimizi uyguluyoruz. Çeviklik ve yenilikçi ruh, yaklaşmakta olan zorlukların üstesinden gelmek ve müşteri memnuniyetini artırmak için her zamankinden daha önemli.” dedi.


4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz