Porsche ve Boeing işbirliği

0
287
Elektrikli kentiçi hava ulaşım aracı
Elektrikli kentiçi hava ulaşım aracı

Porsche ve Boeing, kentiçi hava ulaşımı pazarını keşfetmek ve kentiçi trafiğini hava sahasına genişletmek için bir anlaşma imzaladı. İki şirket bu ortaklıkla pazar güçlerini artıracak ve kişisel kentiçi hava araçlarının geleceğini incelemeye ilişkin çalışmalarını kuvvetlendirecek.

Porsche AG Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Detlev von Platen, “Porsche, spor otomobil üretimine dayalı faaliyet alanını genişleterek kentiçi hava ulaşımı için önde gelen bir marka olmayı hedefliyor. Bu, uzun vadede ulaşımın üçüncü boyutuna geçmek anlamına gelebilir. Alanlarında önde gelen bu iki küresel şirketin güçlerini, geleceğin potansiyel ana pazar segmentlerinden birine yön vermek için birleştiriyoruz.

İki şirket, ortaklığın bir parçası olarak, kapsamında premium araçların kullanım durumu ve pazar potansiyeli analizi de olan kentiçi hava ulaşımının çeşitli yönlerini ele almak üzere uluslararası bir ekip kuracak.

Porsche ve Boeing’in yan kuruluşu Aurora Flight Sciences, dikey iniş kalkış yapabilen tamamen elektrikli hava aracı için bir kavram geliştiriyor.

Bunun yanı sıra Boeing, Porsche ve Boeing’in yan kuruluşu Aurora Flight Sciences ile birlikte dikey iniş kalkış yapabilen tamamen elektrikli hava aracı için bir kavram geliştiriyor. Bu üç şirketin yanı sıra Porsche’un yan kuruluşları Porsche Mühendislik Hizmetleri GmbH ve Studio F.A. Porsche mühendisleri, aracın prototipini tamamlayıp testlerini gerçekleştirecek.

Pilotlu ve otonom hava araçlarının birlikte güvenle var olabileceği yeni nesil ulaşım ekosisteminin temellerini atan Boeing NeXt’in Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Steve Nordlund, “Bu işbirliği, güvenli ve verimli yeni bir ulaşım ekosistemi geliştirmeye dönük çabalarımıza katkıda bulunmasının yanı sıra premium kentiçi hava araçlarının geliştirilmesi için önde gelen bir otomobil markasıyla beraber araştırma yapma fırsatı sunacak. Porsche ve Boeing, kentiçi hava ulaşımını tüm dünyada özendirmek için hassas cihaz mühendisliğini, tarz ve inovasyonu bir araya getirecek,” açıklamasında bulundu.

2018 yılında Porsche Consulting tarafından yapılan araştırma, kentiçi hava ulaşımı pazarının 2025 yılı sonrasında ivme kazanacağını öngörüyor. Araştırma ayrıca, kentiçi hava ulaşımı çözümlerinin, mevcut geleneksel kara ulaşımı araçlarına kıyasla daha az maliyet ve daha fazla esnekliğin yanı sıra daha hızlı ve verimli bir şekilde yolcu taşımacılığı yapabileceğini belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here