Plug-in akü vinçli Finlandiya’nın ilk LNG’li kamyonu

0
371
kuuskuljetus-renta-scania
Fin taşımacı Kuuskuljetus Oy, elektro-hidrolik yükleme vincine sahip Scania G 410 sıvılaştırılmış doğal gazlı kamyonla Finlandiya’da bir ilke imza attı.

Fin taşımacı Kuuskuljetus Oy, elektro-hidrolik yükleme vincine sahip Scania G 410 sıvılaştırılmış doğal gazlı kamyonla Finlandiya’da bir ilke imza attı. Biyogaz kullanımında taşımacı karbon yayımlarını yüzde 90’a kadar azaltıyor. 

Plug-in akü elektro-hidrolik vince sahip Finlandiya’nın ilk LNG’li kamyonu Renta Group için Kuuskuljetus firması tarafından seçildi. Renta, başkent Helsinki’de kent sakinlerinin uyuduğu sabahın erken saatlerinde yapı iskeleleri teslim ediyor. Gazlı kamyonlar daha sessiz olduğu için şirket, kent sakinlerini rahatsız etmeden işini sürdürebiliyor.

Sessiz kamyona ek olarak, HIAB X-HiPro yükleme vinci, hidrolikler için elektrik motoruna aküler güç verdiği için neredeyse tamamen sessiz çalışıyor. Kuuskuljetus Genel Müdürü Janne Voitto, araçla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Aküler gece şarj ediliyor ve bu da günlük çalışma için yeterli oluyor. Eğer elektrik gücü kesilirse vinç alışılageldik şekilde motordan gelen güçle çalışabiliyor.

kuuskuljetus-scania-g410
Scania G 410 kamyonun şasisi özel olarak tasarlandı ve 800 kilogramlık ağır aküler için iki LNG tankından biri çıkarıldı.

Büyüyen gaz trendi

Ekonomi bir taşımacı için her zaman ilk sırada gelir. Gazlı araçların gelecekteki ağır taşımacılık için büyüyen bir trend olduğuna inanıyorum.” şeklinde konuşan Janne Voitto, bu aracı almaya karar vermeden önce müşterisi Renta’ya danıştığını ve Genel Müdürü’nü aradığını belirterek, “Tesla’sını kullanırken beni yanıtladı. Benle benzer fikirleri vardı ve maliyet konusunda anlaşmada sorun yaşamadık.” dedi.

Yakın işbirliği

Bu kamyon türünün ilki olduğu için Scania, üstyapı üreticisi ve müşteri arasında yakın bir işbirliği gerekiyordu. Şasi bu amaç için özel olarak tasarlandı ve 800 kilogramlık ağır aküler için iki LNG tankından biri çıkarıldı. Kamyon kısa bir süre önce hizmete girmesine karşın Janne Voitto, başka bir fikir üzerinde düşünmeye başladı. Bu fikri şöyle dile getirdi: “Hidrolik sistem içinde oluşan yağ akışını kullanarak akülerin şarj edilip edilemeyeceğini inceliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here