ZF’den hibrit şanzıman

0
1875
İsviçre'nin karbonsuz gemisi “MS Diamant", iki ZF 3000 V şanzımanın yanı sıra iki hibrit motorla donatılıyor.

ZF‘nin çevre dostu deniz sevk teknolojisi dünyanın dört bir yanındaki feribotlarda kullanılıyor.

ZF, emisyonsuz su yollarına ilişkin eğilimlere ve gelişmelere ayak uydurmak amacıyla, entegre PTO’lu yeni ZF 8300 PTI hibrit şanzımanlarla ürün yelpazesini genişletti. ZF ayrıca bir adım ileri giderek aynı şanzımanı, grubun kendi bünyesinde ve ilk olarak otobüsler için geliştirdiği bir elektrikli sevk sistemi olan CeTrax ile bütünleştirdi. Bu kavram ilk kez 2018’de Almanya’nın Hamburg şehrinde düzenlenen SMM fuarında tanıtıldı. Bu sevk sistemi içerisine şanzıman ve CeTrax elektrikli sevk sisteminin yanısıra ZF ürün yelpazesinde bulunan sabit kanatlı pervaneler, yanal itici pervaneler ve kontrol sistemleri de eklenebiliyor. ZF teknolojisi ile desteklenen hibrit ve tamamen elektrikli, yayım oranı düşürülmüş ve çevreci deniz taşıtları şu anda Tazmanya, İsveç ve İsviçre’de hizmet veriyor.

ZF 3000 NDC HQ HGW

Yüksek verimli ve ekonomik sevk sistemleri teknolojisi

Deniz taşıtları daha az yayım, daha az karayolu altyapı gereksinimi ve daha kısa seyahat süreleri ile birçok avantaj sunuyor. Gemi tasarımı daima rotaya ve gerekli kapasiteye bağlı olsa da üreticiler ve operatörler önemli bir noktada görüş birliği içindeler: Deniz taşıtlarının operasyon sırasında yakıt ekonomisi sağlaması ve toplam sahip olma maliyetini düşürmesi önem arz ettiği gibi gelecekteki çevresel düzenlemelere uyum sağlamaya şimdiden hazır olması gerekiyor.

ZF, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olarak hafif, sağlam ve yüksek verimli deniz sevk sistemlerinde otomotiv, ticari taşıtlar, endüstriyel teknoloji ve diğer birçok alandaki sinerjisi ile her türlü uygulamadaki bilgi birikimi ve uzmanlığından faydalanabiliyor. Bu özellikler sayesinde mevcut sevk kavramları, yeni teknolojiler kullanmaya etkin bir şekilde uyarlanabilip, uygun maliyetle üretilebilirken kanıtlanmış dijital ek fonksiyonlar ile geliştirilebiliyor. Dünyanın dört bir yanındaki gemi üreticileri ve işletmecileri bu nedenle ZF’yi tercih ediyor.

Dünya çapında güven

New York’ta, her gün East River’ı geçmesi gereken binlerce kişilik yolcu yoğunluğunu azaltmak amacıyla 2017 yılında vapur hizmetlerinin kapsamını genişletme çalışması başlatıldı. Şehir çapında bu tür bir vapur seferi için yeni terminal inşaatı sözleşmesi imzalandı ve 19 yeni gemi siparişi verildi. ZF’nin Deniz Sevk Sistemleri ürün grubu olan Commercial and Fast Craft’ın Global Satış Sorumlusu Wolfram Frei, “Bu projenin teslim süresi çok kısaydı ve projenin ilerleyişi de halk tarafından yakından takip ediliyordu. Dolayısıyla bizim için büyük bir zorluktu. Ama proje teslim sürelerini hiç aksatmadık.” dedi.

ZF, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olarak hafif, sağlam ve yüksek verimli deniz sevk sistemlerinde otomotiv, ticari taşıtlar, endüstriyel teknoloji ve diğer birçok alandaki sinerjisi ile her türlü uygulamadaki bilgi birikimi ve uzmanlığından faydalanabiliyor.

Dünyanın diğer ucunda faailyet gösteren Avustralya şirketleri Austal ve Incat, pazardaki en büyük ve en hızlı feribotları üreten firmalar olarak biliniyor. Her iki şirketin de Danimarka’da faaliyet gösteren katamaranlar ve Malta’daki feribotlarda olduğu gibi en son gemi yapım projelerinde şanzıman seçiminde ZF’yi tercih ettiği belirtiliyor.

ZF Marine Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan Bölge Müdürü Çağlar Çolak ise, elektrik tahrikli veya hibrit projeleri Türkiye’de de gerçekleştirdiklerini belirterek, “Ülkemizde inşa edilen dizel elektrik tahrikli  iki duba projesinde ZF azimut pervanelerinin tedariğini sağladık ve bu dubalar deniz köprüleri inşasında kullanıldı. Diğer yandan Antalya’ da Sarp Yat tersanesinde inşası devam eden XSR 85 serisi hibrit yat için de ZF şanzımanlar tercih edildi. Tamamen elektrikli ve hibrit sevk sistemleri konusundaki tecrübelerimiz ile sektörümüzdeki benzer projelere destek vermeye devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

ZF, bu amiral gemisi projelerin yanı sıra Endonezya ve Filipinler takım adaları, Çin anakarası, Afrika’daki göller, Avrupa’daki ada güzergahları, Orta Amerika’daki turizm projeleri ve diğer birçok çalışmada dünya çapında gemi projelerine de destek veriyor.

Dünyanın dört bir yanındaki gemi üreticileri ve işletmecileri geniş ürün yelpazesi ve sunduğu teknolojiler nedeniyle ZF’yi tercih ediyor.

Durum izleme sistemi ile geleceğe hazır

ZF, operatörlerin yüksek maliyetli duraklama sürelerini kısaltmak ve arızaları önlemek için muhtemel sorunları önceden tespit eden ve bakım hizmeti sunan çözümlere yönelik bir Durum İzleme Sistemi geliştirdi. Bu da toplam sahip olma maliyetini azaltmaya yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here